Наш творчий мозок. Дік Свааб. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Дік Свааб
Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»
Серия:
Жанр произведения: Биология
Год издания: 2016
isbn: 978-617-12-6727-5
Скачать книгу
гормон окситоцин стимулює двосторонню приязнь закоханої пари. Рівень окситоцину в закоханої особи вищий, ніж в осіб, які не перебувають у стосунках. Дослідження показало, що високий рівень окситоцину зберігався високим у кожної особи індивідуально, але в закоханих пар він іще був високим навіть після шести місяців. Так само, як і з приязню між матір’ю та дитиною, констатували кореляцію між високим рівнем окситоцину та якістю стосунків між партнерами. На основі рівня окситоцину під час першого заміру можна було спрогнозувати, які пари будуть разом через шість місяців, а які розійдуться. Емпатичні стосунки закоханої пари часто залежать від маленького генетичного варіанта рецептора окситоцину. Наступне дослідження змогло довести, що реакції на партнера чи на його фото в префронтальній корі, поясній корі чи в nucleus accumbens у тих осіб, які після сорока тижнів були разом, проявлялися сильніше, ніж у тих осіб, які на той час припинили стосунки. Сканування мозку, вимірювання рівня окситоцину й аналіз ДНК на предмет варіантів у рецепторах можуть перед початком фази закоханості розповісти, що чекатиме на такі стосунки в майбутньому.

      Феромони

      Запах може викликати сильні, наповнені емоціями спогади. Під час вибору партнера та утворення пари пахучі речовини незамінні. Коли люди закохані, то добре впізнають запах свого партнера, але якщо вони просто друзі, ще й різної статі, то вже не так добре. Тож закоханість за допомогою пахучих речовин тримає на відстані прояви уваги можливих конкурентних партнерів. Пахучі речовини, а саме – феромони, впливають і на нашу сексуальну поведінку, навіть коли ми сприймаємо їх, самі цього не усвідомлюючи. Феромон, який виділяється з тестостерону, стимулює активність гіпоталамуса гетеросексуальних жінок та гомосексуальних чоловіків однаковою мірою, але в гіпоталамусі гетеросексуальних чоловіків не викликає жодних реакцій. Очевидно, що гетеросексуальні чоловіки не зацікавлені в такому чоловічому запаху, тож виходить, що вплив феромонів на нашу сексуальну поведінку залежить в основному від нашої сексуальної орієнтації.

      Цьому механізмові дії (можливо, навмисно) не надали значення, коли фірма Schwarzkopf 21 лютого 2008 року випустила на ринок гель для волосся під назвою Got-2b. Компанія Schwarzkopf як ароматизатор використала феромон, виділений прогестероном. Його можна знайти у великій кількості в нашому поті, при цьому в чоловіків його концентрація в десять разів більша, ніж у жінок. Феромон (андростадіенон) у гелі для волосся мав, за даними фірми, через стимуляцію нашої системи нюху діяти позитивно, збільшуючи, наприклад, привабливість чоловіків для жіночої статі. Я тоді вказував і на радіо, і на телебаченні, що чоловіків треба проінформувати також про той факт, що така речовина (а це довів професор Савік у Стокгольмі) впливає на гіпоталамус не тільки гетеросексуальних жінок, а й гомосексуальних чоловіків. Тому теза в інформації, якою поділилася фірма Schwarzkopf, що «вплив феромонів