Кардинал Сліпий. Олександра Киричук. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Олександра Киричук
Издательство: OMIKO
Серия: Знамениті українці
Жанр произведения: Биографии и Мемуары
Год издания: 2018
isbn:
Скачать книгу
видання «Аскетичної бібліотеки». Наступного року стала виходити серія про життя українських духовних діячів. Й. Сліпому в цій серії належав нарис про письменну творчість св. Йосафата Кунцевича. Згодом у журналі «Богословія» професор Сліпий надрукував монографію «Про молодечий вік Митрополита» (Андрея Шептицького).

      Організаційна робота ректора Йосифа Сліпого дає нам приклад високого духовного служіння на ниві науки і культури, особливо там, де без жодного ремствування (властивого нинішній інтелігенції) він із гідною захоплення здатністю знаходив необхідні для цього кошти. Так було організовано фінансування тижневика «Мета» та літературно-наукового щомісячного журналу «Дзвони». Завдяки великим організаторським здібностям Й. Сліпого та натхненній праці в Академії створилася наукова атмосфера, у якій формувалось власне українське східне богослов’я.

      Ректор Йосиф Сліпий добре розумів потребу імплементації східної богословської науки у західне (католицьке) християнство. Проблема богословсько-ідеологічних розходжень між Сходом і Заходом вкотре була актуалізована ним під час четвертого Унійно-го конгресу у Велеграді 1924 р., де він виступив з доповіддю «Значення святого Томи для справи з’єдинення». Серед подальшого науково-богословського доробку Йосифа Сліпого – статті «Прагматизм у філософії і теології» у журналі «Нива», «Святий Тома з Аквіну і схоластика» у «Богословії». Завдяки Й. Сліпому книгарня Ставропігійського інституту стала постачати для римо-католиць-ких студентів богослужбові книги східного обряду.

      П’ять неповних років плідної науково-викладацької праці дозволили заснувати 1928 р. на основі семінарії Богословську академію, в якій через три роки було відкрито філософський факультет, запроваджено викладання археології та історії мистецтв. Ще через п’ять років після заснування Богословської академії тут навчалося 360 студентів, які брали участь в археологічних розкопках Я. Пастернака, вивчали історію рідного краю, провадили наукові дослідження, були організаторами урочистостей на честь знаменних подій українського національного життя. Засновано літературно-музичну трупу студентів, які виступали зі своєю програмою під час проведення різноманітних громадських заходів. У Центральному історичному архіві Львова збереглися документи про гастролі цієї трупи з нагоди вшанування пам’яті Маркіяна Шашкевича 1933 р., а також про музично-драматичний вечір при читальні українських богословів «Ревія. Доля б’є, та не все» 1936 р. 20 грудня 1933 р. у Богословській академії урочисто відзначалась пам’ять Мелетія Смотрицького.

      Під час святкувань 10-ліття Богословської академії Й. Сліпий у своїй промові заявив, що здійснено значну частину підготовки для відкриття правничого факультету. Для цього 1935 р. ректор Академії вивчав досвід Кембриджського та Оксфордського університетів Англії. Під впливом наукових контактів із англійськими колегами він написав низку праць з теологічної, філософської,