Наш творчий мозок. Дік Свааб. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Дік Свааб
Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»
Серия:
Жанр произведения: Биология
Год издания: 2016
isbn: 978-617-12-6727-5
Скачать книгу
собою малюнки науковці інтерпретують як спробу символічного контакту зі світом духів. Однак беззаперечного доказу такого трактування не існує. Відбиткам рук у печері Ель-Кастільйо на півночі Іспанії мінімум 39 290 років, а ті, що в Індонезії, з’явилися приблизно в той самий час. Цікаво те, що три чверті всіх відбитків у доісторичних печерах Франції та Іспанії, найімовірніше, були відбитками жіночих рук.

      Відбиток людської руки віком 27 000 років із печери Коске, Національного музею археології в Сен-Жермен-ан-Ле у Франції. Чи має цей відбиток духовне значення?

      Виявлення перлин у безпосередній близькості до жіночих скелетів цього часу вказує на те, що люди тоді прикрашали мертвих для потойбіччя. Ба більше, у кожній печері можна знайти зображення у формі маленького дашка з лініями, крапочками та ромбиками під ним, про які точно не відомо, чи виконували вони якусь духовну функцію, чи були зачатками раннього письма. Деякі науковці приписують зображенням тварин у печерах духовне, ба навіть релігійне значення, але тут знову ж таки маємо справу лише з припущеннями. Тему духовності успішно підхопило християнство. На довгий час християнська церква стала найавторитетнішим замовником для митців.

      2. Ранні провісники печерного мистецтва

      Нині знову і знову виявляють дедалі давніших провісників мистецтва, яке Homo sapiens творив у Дордоні чи в інших регіонах Європи. У печері Горама в Гібралтарі знайшли простеньку наскельну гравюру, якій 39 000 років. Сучасних людей у цей час іще не було, адже в Гібралтарі тоді жили тільки неандертальці. На думку деяких інтерпретаторів, ця знахідка мала б не лише підтримати тезу, що справді можна говорити про неандертальське мистецтво, а й довести, що вже неандертальці вміли абстрактно мислити. Коли я особисто дивлюся на цей простенький ескіз, який складається з кількох горизонтальних і вертикальних подряпин у стіні скелі, то мені такі інтерпретації видаються занадто сміливими, навіть беручи до уваги те, що за підрахунками вчених на створення такого простенького малюнка знадобилося від 199 до 317 подряпин. У засобах інформації висунули припущення, що це своєрідний підвид гри «Палички». Слід відзначити й те, що 2014 року виявили, що печерні малюнки на індонезійському острові Сулавесі старші за малюнки в Дордоні. У дев’яти печерах у пагорбах Марос-Панґкеп знайшли відбитки рук. За допомогою уранового методу вдалося визначити їхній вік – 39 900 років. Хоч ці печери виявили ще в п’ятдесятих роках, однак тоді вік тих малюнків оцінювали в декілька тисяч років.

      Цьому вибуху творчості в різних куточках світу передувала довга підготовча фаза радше примітивного мистецького оформлення. Сучасна людина походить з Африки, тому найдавніші провісники нашого мистецтва виявлені саме там. У південноафриканській печері Бломбос знайшли дві мушлі, наповнені вохрою. Їхній вік – 100 000 років. Суміш вохри відповідала приблизно тому, що пізніше використовували у французькому печерному мистецтві. Крім того, тут знайшли примітивні предмети мистецтва, як-от перлини,