Ta religijność Dantego w niczym nie pomniejsza jego kultu dla starożytnego Rzymu, prawa rzymskiego, poezji łacińskiej. To nieprawda, że dopiero renesans wpadł w zachwyt nad czasami antycznymi. Właśnie Dante reprezentuje wspaniałą syntezę chrześcijaństwa i kultury antycznej. Obrał sobie przecież Wergiliusza za przewodnika i mistrza.
Z zasad chrześcijańskich, z kultury antycznej i wreszcie ze średniowieczno-rycerskich pojęć o honorze zbudował Dante poetyczny kodeks moralny. Podzielił piekło, czyściec i niebo na kręgi, w których znów odróżnia rozmaite kategorie, zależnie od występku i grzechu, cnoty i bohaterstwa. Fantazja poetycka i wiedza współczesna zbudowały architekturę, krajobraz i wnętrze tego świata wyimaginowanego, ożywionego pięknem symboli, a czasami dokuczliwym realizmem. W tym świecie spotykamy duchy ogromnej ilości postaci znanych światu średniowiecznemu. Oświetlona jest ich moralność przez usadowienie ich w odpowiednim kręgu, przez sąsiedztwo, przez upodabnianie jednych do drugich. Wielkie idee moralne, filozoficzne, wielkie oceny historyczne przelatują nad tym dziełem jak wiatry. Męczarnia i cierpienie należą do piekła, kontemplacja do czyśćca, jasność, światło i muzyka do nieba.
Aniołowie nie umieją mówić, posiadają wielką inteligencję, lecz nie mają pamięci – jest niepotrzebna, ponieważ ciągle patrzą na Boga.
Nad całym poematem Dantego unosi się jego miłość do Beatrycze, którą poznał, kiedy sam miał lat dziewięć, a ona siedem, i kiedy zakochał się w niej już na życie całe, choć widział ją jeszcze w życiu tylko cztery razy. Tylko religia chrześcijańska dozwala na takie uduchowienie i na taki kult kobiety. Sądzę, że to byłoby nie do pomyślenia wśród wyznawców islamu. Wergiliusz jest tylko Dantego przewodnikiem i mistrzem, ona, ta poznana w dzieciństwie mała Bice, jest czymś więcej, bo jego natchnieniem, jego inicjatywą w myśli i pracy, i wreszcie, co najważniejsze, wypełnieniem życia, celem hołdów.
Wraz z pieśniami trubadurów, z turniejami rycerzy poezja Dantego uznaje kobietę za panią wszechwładną życia.
To jest właśnie średniowiecze europejskie. Jakże pod tym względem różne od kultur innych ras, w których kobieta odgrywa podrzędną rolę służebnicy.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.