– Я хотів би обговорити спосіб передачі Гайта Імператорові, – наполягав Едрік. – Наскільки я розумію, Гайт керується старою мораллю, яку Атріди засвоїли на своїй рідній планеті. Гайт повинен полегшити Імператорові розширення моральних рамок, розмежування позитивних і негативних аспектів життя та релігії.
Скителі реготнув, переводячи доброзичливий погляд з одного свого компаньйона на іншого. Стара Превелебна Матір орудує своїми емоціями, як косар косою. Ірулан, недороблений витвір Бене Ґессерит, була добре натренована для завдання, але провалила його. Едрік був не більше (і не менше) як магічним знаряддям: йому під силу приховувати й відволікати. Наразі Едрік впав у понуру мовчанку, бо інші його ігнорували.
– Я правильно розумію, що цей Гайт повинен отруїти психіку Пола? – спитала Ірулан.
– Більшою чи меншою мірою, – відповів Скителі.
– А як же Квізарат?
– Потрібне лише легеньке зміщення акценту, зблиск емоцій, щоб заздрість перетворилася на ворожнечу.
– А ДАПТ?
– Вони гуртуються довкола прибутку.
– А інші владні угрупування?
– Одним запропонуємо назву уряду. Інших, менш могутніх, залучимо в ім’я моралі та прогресу. Наша опозиція помре через свої власні незгоди.
– Алія теж?
– Гайт – багатоцільовий гхола. Сестра Імператора досягла віку, коли вона може захопитися чарівним чоловіком, спеціально для цього призначеним. Її приваблять його мужність і здібності ментата.
Могіям дозволила своїм старим очам широко розплющитися.
– Гхола-ментат? Це небезпечний крок.
– Щоб бути точним, – промовила Ірулан, – ментат повинен мати точні дані. А якщо Пол попросить його сказати про справжню ціль нашого подарунка?
– Гайт скаже правду, – відповів Скителі. – Це не має ніякого значення.
– Так ви залишаєте Полові лазівку для порятунку? – поцікавилася Ірулан.
– Ментат! – пробурмотіла Могіям.
Скителі глянув на стару Превелебну Матір, помітивши древні фобії, що вплинули на її реакцію. Від часів Батлеріанського Джигаду, коли в більшій частині Всесвіту «мислячі машини» було знищено, комп’ютери викликали недовіру. Ці давні пристрасті впливали й на ставлення до людей-комп’ютерів.
– Мені не подобається, як ти смієшся, – тоном цілковитої щирості зненацька сказала Могіям, пильно дивлячись на Скителі.
– Я не надто задумуюся, що вам подобається. Але ми мусимо працювати разом. Усі ми це бачимо, – таким самим тоном відповів Скителі і, глянувши на гільдієра, запитав: – Хіба ж ні, Едріку?
– Твої уроки болісні, – сказав Едрік. – Припускаю, ти хотів ясно показати, що я не повинен протистояти спільним рішенням моїх колег по змові.
– Бачите, що він піддається навчанню, – прокоментував Скителі.
– Я бачу ще дещо, – ревнув Едрік. – Атріди мають монополію на прянощі. Я без них не можу провидіти майбутнє. Бене Ґессерит втратять своє правдочуття. У нас є запаси,