Професор запитує в студента:
– Чому ви так хвилюєтеся? Боїтеся моїх запитань?
– Та ні, професоре, я боюся своїх відповідей.
Науковий стиль – це повідомлення, що містить наукову інформацію, вимагає логічного викладу на лексичному та граматичному рівнях, а тому характеризується вживанням термінологічної лексики, розгорнутими складними реченнями, відповідними фразеологізмами.
Науковий стиль мовлення використовують у наукових працях, для викладення результатів наукової та дослідницької діяльності. У ньому документовано твердження, є обов’язковими посилання, а також цитати. Цей стиль має кілька різновидів – власне науковий, науково-популярний, науково-навчальний, виробничо-технічний – з відповідними мовними вимогами.
Так, основне призначення власне наукового підстилю – об’єктивувати наукові відомості й кінцеві результати аналітико-синтетичного перероблення даних. Цей підстиль збагачений інтернаціональними загальнонауковими термінами. У межах власне наукового підстилю виділяють науково-інформативний різновид (реферат, анотація, резюме, огляд) та науково-довідковий (довідники, словники, каталоги).
Для науково-популярного підстилю характерне використання елементів художнього та публіцистичного мовлення (епітети, порівняння, метафори) з метою зацікавлення читача.
А головною ознакою науково-навчального підстилю є доступність викладення інформації, спрощеність системи доведень, програмність викладення матеріалу, спрямовані на активізацію мислення учня, послідовність уведення термінологічної лексики.
Пісня – одна з найдавніших форм народної творчості. Вона зародилася в трудовій діяльності людини і стала виявом почуттів, дум і сподівань найширших народних мас. Тісний зв’язок пісні з трудовою і суспільно-громадською діяльністю людей спричинився до появи багатьох видів і жанрів народних пісень, які відображають історичні періоди в розвитку народу, його боротьбу за соціальне і національне визволення, а також вірування, обряди, побут, родинні відносини тощо (УРЕ. – Т. 11. – С. 219).
Публіцистичний стиль призначений інформувати суспільство про факти, явища і формувати громадську думку. Сфера його використання – громадсько-політична, суспільно-виробнича, культурно-освітня діяльність, навчання.
Основною ознакою публіцистичного стилю є поєднання логічного викладення з емоційно-експресивним забарвленням з метою впливу та переконання. Цей стиль часто орієнтується на усне мовлення (ораторський стиль), а тому в ньому можлива діалогічна форма (запитання й відповіді на тлі авторського монологу), звертання, чіткість оцінок явищ, подій тощо. Як і два попередні стилі, публіцистичний стиль має різновиди – стиль засобів масової інформації, художньо-публіцистичний