Raamatu kirjutamise hetkel on minu eesmärgid:
• Raamat valmis kirjutada.
• Korraldada koos paari hea ametivenna ja – õega sügisel suur, 250 osalejaga avalik koolitus.
• Koolitada aasta jooksul 1500 inimest sisekoolitustega.
• Teha kõik ettevalmistused Vihterpallu maja ehitamiseks.
• Leida rohkem aega pere jaoks.
• Olla vaimselt ja füüsiliselt võimalikult terve.
• Täiendada oma ajajuhtimissüsteemi ja olla seetõttu efektiivsem.
• Lugeda läbi piisavalt kirjandust imikute vaktsineerimise kohta, et toetada abikaasat meie poja puhul õige otsuse tegemisel.
• Neist kõige olulisem on mulle leida rohkem aega pere jaoks, sest see parandab minu elu kõige enam. See on mu emaeesmärk.
Emaeesmärk
Kui sa ei suuda praegu emaeesmärki sõnastada, siis küsi endalt iga kirja pandud ja välja valitud eesmärgi puhul: „Miks ma seda tahan? Kuidas muutub minu maailm paremaks, kui olen selle eesmärgini jõudnud?“ Ja kui oled sellele küsimusele vastanud, siis küsi endalt sama juba leitud vastuse kohta. Ja siis veel korra. Kolme-nelja korraga oled tõenäoliselt jõudnud tõelise põhjuseni, millega edasi tööd teha.
Toon näite: „Tahan kirjutada selle raamatu valmis. Miks? Inimesed suudavad rohkem ära teha. Mis sellest kasu on? Nad muudavad ka minu elu paremaks.“
Loogiline? Kindlasti. Siiras? Mitte eriti. Palun kontrolli, et sa endale ei valetaks, vaid räägiksid otsekoheselt. Siinkohal on oht esineda kaunima ja õilsamana, kui me tegelikult oleme.
Proovime uuesti: „Tahan kirjutada raamatu valmis. Miks? See toob mulle veidi au, kuulsust ja pikema aja jooksul ka meeldivat tööd, mille abil saan teenida perele elatist. Miks ma seda tahan? Sest tegelikult tahan ühel hetkel jõuda olukorrani, kus töötan täpselt nii palju, kui tahan, ega pea sissetulekute pärast pead vaevama ning samal ajal saan pöörata perele märksa rohkem tähelepanu kui praegu.“
Emaeesmärk leitud: nuputa välja ja ela elu nii, et see oleks tasakaalus, leides pere jaoks rohkem aega. Esimene suur samm sellel teel on hakata efektiivsemalt tööle, et saaksin vähema ajaga rohkem tehtud.
Palun sõnasta nüüd oma emaeesmärk:
Lihvi eesmärki
Nüüd on aeg veidi täpsustada ja eesmärki lihvida.
Esmalt palun sõnasta emaeesmärk olevikus, nagu see oleks juba käes:
Minu eesmärgi uus sõnastus: elan tasakaalus elu ja veedan perega varasemast rohkem aega.
Miks on hea kasutada olevikku? Kui sõnastad eesmärgi nii, nagu see oleks juba käes, kujutad seda palju paremini ette: sa juba näed, tunned, kuuled, nuusutad ja maitsed seda. Siht on tunduvalt selgem ning kuna tajud seda selgemana, on sul lihtsam kurssi hoida.
Kõigist eesmärgi sõnastamise viisidest on kõige inspireerivam Carol Wilsoni ExACT-mudel. Ta ütleb, et suurepärane eesmärk on:
Exciting ehk põnev. Teeme põnevaid toiminguid palju suurema innuga kui igavaid. Seega: otsi oma eesmärgis põnevust; leia, mis teeb selle eesmärgi huvitavaks ning mis paneb selle puhul silmad särama. Oled ju näinud inimest, kes kõneleb eelseisvast sündmusest säravate silmadega? Kuidas peaksid sõnastust lihvima, et saaksid sellest innustunult teistele rääkida?
Assessable ehk mõõdetav. Kuidas saad aru, kui kaugele oled eesmärgi saavutamisel jõudnud?Millal on eesmärk täidetud? Kuidas mõõdad oma edusamme? Hindamine ja mõõtmine aitavad mõista, kui kaugel omadega oleme ning kui palju on veel jäänud soovitud tulemuseni.
Challenging ehk proovilepanev. Tegutseme palju paremini, kui peame veidi pingutama ja oma turvatsoonist pisut väljuma, et seda avardada. „Sadamas seisval laeval on turvaline olla, aga laevu ei ehitata selleks,“ on öelnud Ameerika presbüterlik teoloog William Shedd. Teeme märksa tõenäolisemalt teoks neid asju, mille nimel peame ka pingutama, sest see väärtustab tegevust ja saavutust.
Time-framed ehk ajaliselt piiritletud. Kui soovid midagi kindla peale ära teha, kirjuta tegevusele või tulemusele kuupäev juurde. Uuringud näitavad, et kuupäeva lisamine aitab meil tegevusega kolm-neli korda tõenäolisemalt ühele poole saada.
Lihvi nüüd oma eesmärki nagu teemanti.
Palun sõnasta eesmärk ümber nii, et see oleks põnev ja tekitaks kirge:
Minu eesmärgi uus sõnastus: elan tasakaalus elu, avastades iga päev midagi uut, ja veedan perega varasemast rohkem aega, sest lähedased inimesed muudavad minu päevad kordumatuks ja annavad mu elule mõtte.
Palun lisa nüüd ajamäärused ja sõnasta eesmärk veel kord:
Minu eesmärgi uus sõnastus: töötan igal tööpäeval kaheksa tundi ning veedan pere ja hobidega teised kaheksa tundi (ehk kaks tundi rohkem kui enne), nädalavahetustel tööd ei tee, sest lähedased inimesed muudavad mu päevad kordumatuks ja annavad minu elule mõtte. Omandan iga päev kas või ühe uue teadmise, et pidevalt edasi liikuda.
Millist pingutust see sinult nõuab? Milline proovikivi selles eesmärgis sinu jaoks peitub? Palun lisa ka see mõõde oma eesmärgile:
Minu eesmärgi uus sõnastus: töötan igal tööpäeval kaheksa tundi ning veedan pere ja hobidega teised kaheksa tundi (ehk kaks tundi rohkem kui enne), nädalavahetustel tööd ei tee, sest lähedased inimesed muudavad mu päevad kordumatuks ja annavad minu elule mõtte. Omandan iga päev kas või ühe uue teadmise, et pidevalt edasi liikuda. Selle eesmärgi saavutamiseks ütlen ära töödest, mis pole kooskõlas minu väärtustega või mis nõuavad põhjendamatult suurt pingutust ja ajakulu. Igal nädalal teen olulise sammu tõhusamalt ja vähem töötamiseks, et saaksin perega rohkem aega veeta. Analüüsin igal õhtul kümmekond minutit mõttes päeval juhtunut, et mõista, mida huvitavat sellest õppisin. Samuti loen iga päev vähemalt veerand tundi.
See nõuab veidi selgitust: minu viga on see, et ma ei oska eriti hästi ei öelda ning kaldun vahel võtma rohkem töid ja kohustusi, kui teha jaksan. Seega pean enne iga töö võtmist hoolega kaaluma, kas mul on ka mõtet seda teha või võiksin selle asemel millegi pikas plaanis kasulikumaga tegelda.
Proovilepaneku sõnastamine on samm, mille puhul on igati arukas eesmärki sisse kirjutada ka mõned tegevused, sest kui hiljem seda mantrat loed, imbub mõte neist tegevustest sügavale sisimasse ning lihtsam on eesmärgini jõudmise nimel tegutseda.
Jäänud on veel viimane täpsustus: millal jõuad eesmärgini? Palun lisa eesmärgile ajamäärus.
Minu eesmärgi uus sõnastus: töötan tänavu jõuludeks igal tööpäeval kaheksa tundi ning veedan pere ja hobidega teised kaheksa tundi (ehk kaks tundi rohkem kui enne), nädalavahetustel tööd ei tee, sest lähedased inimesed muudavad mu päevad kordumatuks ja annavad minu elule mõtte. Omandan iga päev kas või ühe uue teadmise, et pidevalt edasi liikuda. Selle eesmärgi saavutamiseks ütlen ära töödest, mis pole kooskõlas minu väärtustega või mis nõuavad põhjendamatult suurt pingutust ja ajakulu. Igal nädalal teen olulise sammu tõhusamalt