Pisma wybrane. Wiek XX. Jerzy Łojek. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Jerzy Łojek
Издательство: PDW
Серия:
Жанр произведения: Документальная литература
Год издания: 0
isbn: 9788324225439
Скачать книгу
Wojny Światowej, a rozmiary zbrodni radzieckiej przeciwko obywatelom innych państw w latach 1939–1945 (pomijamy tutaj kwestię zbrodni przeciwko własnym obywatelom), były niewiele mniejsze od rozmiarów zbrodni hitlerowskich.

      Współwina ZSRR za wojnę była dla autora bezsporna.

      Nie można było opublikować również krytyki władz PRL, które „nie biorą pod uwagę, we własnym ograniczonym interesie walcząc z prawdą historyczną dla utrzymania w sprawności swoistego narzędzia nacisku na władze w Moskwie, dla ich przekonania, że podtrzymywanie przez rząd radziecki monopolu władzy PZPR w Polsce konieczne jest z uwagi na nieprzyjazne wobec ZSRR nastroje społeczeństwa polskiego. Swoistym paradoksem stał się fakt, że podsycanie napięcia w sprawach Katynia stało się użyteczne dla rzeczników dogmatyzmu w PZPR”. Taki sam los spotkał inny fragment tekstu:

      Rządy PRL i ZSRR starają się traktować sprawę Katynia per non est, licząc najwyraźniej na jej całkowite zapomnienie w miarę upływu lat. Są to złudzenia niesłychanie niebezpieczne, gdyż nie wyjaśnienie do końca okoliczności wymordowania kilkunastu tysięcy jeńców polskich w 1940 roku i historycznej (dzisiaj już tylko historycznej) odpowiedzialności za tę zbrodnię czyni z niej jątrzący polską opinię publiczną problem polityczny, problem, który w coraz większym stopniu interesuje obecnie także światową opinię publiczną. Milczenie wokół sprawy Katynia zostało już w świecie dawno przełamane. Brak konsekwencji prawnych w tej kwestii wynika tylko z zastraszenia świata groźbą radzieckiej potęgi militarnej. Lecz na szantażu nie można opierać równowagi politycznej, zwłaszcza w czasach, gdy aspekty moralne poczynają w odczuciu całej ludzkości odgrywać w polityce coraz większą, a może i decydującą rolę. Minęły już czasy dominowania w polityce międzynarodowej cynizmu Roosevelta i Churchilla, a z drugiej strony – obłudnego brutalizmu Józefa Stalina.

      Podsumowując, trzeba stwierdzić, iż w bardzo obszernej obecnie literaturze poświęconej problematyce eksterminacji polskich oficerów-jeńców w Związku Sowieckim praca Łojka – pisana jako szkic popularny – nie przedstawia już dzisiaj większej wartości. Ale trzeba pamiętać, że powstawała jako pierwszy głos historyka żyjącego w kraju w tej jakże doniosłej sprawie – zakłamanej przez propagandę komunistyczną. Głos Łojka jest przede wszystkim świadectwem czasu, w którym powstał. Trzeba na marginesie jeszcze wspomnieć, iż studium o zbrodni NKWD w Katyniu miało swoje wydanie rosyjskie[44].

      Jeden fragment wymaga komentarza-sprostowania. Publikacja w niemieckiej prasie gadzinowej nazwisk „oprawców katyńskich” z 1943 r. została niesłusznie potraktowana przez Łojka jako dokumentacja wiarygodna. Przypomnijmy, iż Niemcy ogłosili raport szefa NKWD w Mińsku datowany na 10 czerwca 1940 r., a kierowany do centrali resortu w Moskwie, w którym padają nazwiska wykonawców operacji katyńskiej. Ów falsyfikat miał zwrócić uwagę na rolę sowieckich funkcjonariuszy narodowości żydowskiej w dokonaniu tej zbrodni. Na wątpliwą wartość tego dokumentu słusznie wskazał uwagę w historiografii polskiej Czesław Madajczyk[45]. Zarazem dodać trzeba, iż wycofujący się w roku 1943 z rejonu Smoleńska Niemcy przejęli poważny materiał w postaci sowieckich akt archiwalnych (partii i NKWD) tego okręgu. Akta te przejęły następnie władze amerykańskie po pokonaniu III Rzeszy. Dadzą one znaczący impuls do rozwoju powojennej sowietologii amerykańskiej, a książka Merle’a Fainsoda, How Russia is Ruled, będzie pierwszą próbą wyzyskania tych akt i znajdzie ważne miejsce w historiografii światowej[46].

iii

      Publicystyka historyczna Łojka, poświęcona sprawom polskim w XX wieku, stanowiła tylko ułamek jego eseistyki skupionej głównie na roztrząsaniu kontrowersyjnych zagadnień XVIII i XIX wieku. Nie oznacza to wszakże, iż wypowiedzi należące do tego gatunku należy pominąć – wręcz przeciwnie: ukazują one w pełni poglądy autora Agresji 17 września 1939 r. na to stulecie, które przyniosło Polakom najpierw zdobycie niezawisłości państwowej i stworzenie dość znacznego terytorialnie państwa, a potem niestety katastrofę II wojny światowej, czyli „klęskę w zwycięstwie”, jak powie w swych wspomnieniach ambasador Jan Ciechanowski[47]. Z problematyki XX wieku Łojek pozostawił przynajmniej kilka bardzo ważnych wypowiedzi w postaci artykułów i esejów. Dwa z nich zostały następnie zamieszczone w tomie Wokół sporów i polemik. Publicystyka historyczna, wydanym w Lublinie w roku 1991.

      Jako pierwszą grupę rozproszonych pism Łojka przedstawiamy: „Sprawy polskie XX stulecia”. Otwiera tę sekwencję mało znany szkic Zmierzch potęgi, traktujący o doniosłości wojny rosyjsko-japońskiej 1904–1905 r. z punktu widzenia kształtowania się nowego układu sił w polityce międzynarodowej XX wieku. Kanwą tych rozważań była publikacja w przekładzie polskim w roku 1979 reportażu wojennego Aleksieja Nowikowa-Priboja Cuszima.

      Dwie istotne wypowiedzi poświęcił Łojek Józefowi Piłsudskiemu. Pierwszy to referat wygłoszony na sesji naukowej w 50. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego (11–12 maja 1985 r.), który był najpierw publikowany w „Zeszycie Studium Nauki Społecznej Kościoła”, wydanym przez Archikonfraternię Literacką przy Kurii Metropolitalnej Warszawskiej (Wydział Duszpasterstwa) w czerwcu 1985 r., a ukazał się „bez wiedzy i zgody autora i wydawcy”. Szkic był następnie włączony do wspomnianego tomu artykułów i esejów z roku 1991. Drugi tekst to Idea federacyjna Józefa Piłsudskiego publikowany nakładem wydawanego w Paryżu Kwartalnika Społeczno-Politycznego „Libertas” (1986, nr 6). Esej ukazuje ideową identyfikację autora z dziedzictwem myśli federacyjnej Piłsudskiego i przywiązanie do wizji wielonarodowej Polski, tak silnie przebijającej z jego dziedzictwa.

      Wspomniany już powyżej artykuł 17 września 1939, będący zarysem przyszłej monografii na temat IV rozbioru Polski, wyszedł drukiem w miesięczniku „Głos” (październik 1978 r., nr 10) pod pseudonimem Leopold Jerzewski. Uznaliśmy za potrzebne włączyć go do niniejszego wyboru. Ponieważ tekst ten wywołał sporo głosów polemicznych, autor odpowiedział na nie w numerze 6 „Głosu” z roku 1979, w którym podtrzymał swe stanowisko oraz powtórzył, iż „niepokoi bezkrytyczny stosunek” Polaków do władz RP we wrześniu 1939 r.[48]. Również to wystąpienie wprowadzamy do niniejszego wyboru publicystyki autora pierwszej monografii o agresji 17 września 1939 r.

      Interesującym przyczynkiem do znanej sprawy pozostaje szkic wokół Sprawy 26 września 1946 r., czyli decyzji tzw. Rządu Tymczasowego Jedności Narodowej o odebraniu obywatelstwa grupie wyższych oficerów Wojska Polskiego, którzy pozostali na uchodźstwie po zakończeniu działań wojennych w roku 1945. Był on drukowany najpierw w PAX-owskim tygodniku „Kierunki” 4 października 1981 r., publikowany następnie w „Kulturze” Giedroycia, włączony został do tomu Wokół sporów i polemik. Przypominamy również zamieszczony pod pseudonimem Łukasz Jodko artykuł Monument w „Kulturze” (1983, nr 9), będący protestem przeciw planom władz PRL, aby w związku z czterdziestoleciem państwa (22 lipca 1984 r.) na placu Konstytucji wznieść pomnik „bohaterom” poległym w walce o „utrwalenie władzy ludowej w Polsce”. Łojek przypomniał, że chodzi o uhonorowanie wszystkich, „którzy po wkroczeniu na ziemie polskie Armii Sowieckiej w 1944 roku pod jej osłoną zabrali się do politycznego i fizycznego niszczenia sił niepodległościowych Rzeczypospolitej”.

      Do tej grupy artykułów i esejów dodajemy jeszcze dwie inne pozycje publicystyczne: dotyczą twórczości Kazimierza Pruszyńskiego[49] oraz Józefa Mackiewicza[50]. Łojek wysoko cenił pisarstwo Pruszyńskiego, ale obca mu była jego afirmacja tradycji ugodowej wyrażona tak mocno pamfletem o margrabim Wielopolskim z 1944 r., jak również jego identyfikacja z polityką generała Sikorskiego wobec Rosji podczas II wojny światowej[51]. Artykuł o Mackiewiczu był nie tylko afirmacją jego roli w


<p>44</p>

Cztery skrócone wydania doszły do skutku nakładem wydawnictwa „Głos” w Nowym Jorku w latach 1985–1990 w przekładzie Otylii i Eduarda Sztejnów pt. Katyń. 1940.

<p>45</p>

C. Madajczyk, Dramat katyński, Warszawa 1989, s. 178.

<p>46</p>

Wyd. 1 – 1953.

<p>47</p>

J. Ciechanowski, Defeat in Victory, New York 1947.

<p>48</p>

L. Jerzewski, 17 września. Odpowiedź polemistom, „Głos”, 1979, nr 6, s. 59.

<p>49</p>

J. Łojek, Publicystyka Ksawerego Pruszyńskiego, „Kierunki”, 1966, nr 17, s. 1 i 4.

<p>50</p>

L. Jerzewski, Trzeba głośno krzyczeć: pamięci Józefa Mackiewicza, Głos”, 1985, nr 3 (46), s. 41–47.

<p>51</p>

Mam tu również na myśli głośny artykuł Pruszyńskiego Wobec Rosji drukowany w piśmie „Nowa Polska”, założonym na uchodźstwie przez Karola Estreichera i Antoniego Słonimskiego. Była też osobna publikacja: K. Pruszyński, Wobec Rosji, Londyn 1942.