19. sajandi inimene. Коллектив авторов. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Коллектив авторов
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Серия:
Жанр произведения: История
Год издания: 0
isbn: 9789985222713
Скачать книгу
kodust kuigi kaugele, kõigest hoolimata jäädi enamasti oma elukvartalile või linnale truuks. Näiteks Lyoni kangur Yves Lequin teatab, et ta vahetas üheteistkümne aasta jooksul kuus korda elukohta, kuid 500 meetri raadiuses.

      Tööliste eraelulist moraalitust tõendas ülevaadete koostajate meelest promiskuiteet korterites, kus ööbis tihti inimesi, kes perekonda ei kuulunud; paljud vabaabielud või üksnes riiklikult sõlmitud abielud; abieluväliste laste suur protsent ja muidugi laialt levinud prostitutsioon. Need järeldused olid siiski veidi ennatlikud. Meenutagem, et vallaslapsed olid maal sagedasemad kui linnas, eksiteele sattunud noored talutüdrukud kolisid tihti oma häbiga linna ning mitte jõukamasse, vaid vaesesse elurajooni. Prostituutide sotsiaalse päritolu kohta tehtud uurimused näitavad, et nad pärinesid küll üldiselt madalamatest rahvakihtidest, kuid pigem majateenijate, väikepoodnike ja õmblejannade ringkonnast kui naistööliste hulgast. Pealegi teame, et konkubinaat võis tähendada kestvat kooselu ja et laulatustunnistuse puudumine oli tihti tingitud sellest, et ei saadud vanemate nõusolekut, kuna nood olid silmapiirilt kadunud, või oli raske vajalikke dokumente hankida. Pealegi oli anglikaanlikul Inglismaal lahkusulistele abiellumine küllalt raskeks tehtud ja Saksa linnades kehtisid 19. sajandi esimesel poolel vaeste abiellumisele mitmesugused seaduslikud piirangud. Kindel on ka see, et juba varakult iseseisvat elu alustanud töölised olid abielludes nooremad kui üldiselt tavaks. Väljastpoolt vaadates võis jääda mulje, et tegu on vabameelsuse ja moraalitusega.

      Korterite hirmsa ülerahvastatuse tingimustes, mis 19. sajandi keskel ja sajandi lõpulgi oli veel täitsa tavaline, pole imestada, et võõrastemajad, kõrtsid ja muud avalikud joomakohad mängisid tööliste elus tähtsat rolli. Need olid paigad, kus sai probleemid alkoholi uputada ja ehk ka pere eest varju leida. Ülevaadete koostajad osutavad üksmeelselt tööliste hulgas vohavale alkoholismile. Kuid sajandi lõpuni oli kõrts ka ainus koht, kus sai omavahel vabamalt suhelda. Kui mitte arvestada Lyoni siidikangrute täiesti ebatüüpilisi kortereid, mis sobisid ka koosviibimisteks, sest kangastelgede mahutamiseks pidid need olema üsna kõrged ja ruumikad, polnud tavalistel töölistel mingeid muid kokkusaamiskohti. Kõrtsid ja võõrastemajad, mida vahel pidasid töölisliikumisaktivistid, kelle ettevõtjad olid musta nimekirja pannud, olid mitmesuguste seltside, vastastikuse abi organisatsioonide, töölisühingute ja pikka aega koguni ametiühingute kooskäimiskohad. Sellepärast võib mõista, kui tähtis ja vajalik see oli, et Prantsusmaa linnakogukonnad hakkasid 1880. aastatel ja Itaalia omad kümmekond aastat hiljem pakkuma ruume tööbörsidele ning et Belgia töölisorganisatsioon Maisons du Peuple alustas rahvamajade ehitust.

      Tööliskonna mitmekesisus

      Töö ja ametioskused

      See, et töölisliikumine püüdis kujutada töölisklassi võimalikult ühetaolisena, on mõistetav. Nimelt moodustasid kogu sajandi jooksul tööliskonna tähtsama osa õppinud oskustöölised, kes olid valinud endi seast juhid ning kes paigutusid tootmisprotsessi keskmesse, sest neil oli töötajaskonna ja isegi ettevõtjate seas tõeline autoriteet. Mõningate pingutustega õnnestus sel eliidil oma positsiooni kogu sajandi säilitada ja dekvalifitseerimist ära hoida. Laiemal rindel algas Euroopas vabrikutöö dekvalifitseerimine alles siis, kui suurettevõtted hakkasid juurutama mitmesuguseid teaduslikke töökorralduse vorme, see tähendab mitte enne I maailmasõda ja 1920. aastaid. 19. sajandil seevastu olid tööliskonnas ühiskondlikult, tehniliselt ja sageli ka arvuliselt ülekaalus oskustöölised, kel oli samasugune ametialane kompetentsus ja sageli ka otsene mõju tootmisele nagu käsitöölistelgi. Jälgigem seda ühe näite varal.

      Tol ajal tähendas tööstuslik revolutsioon aurumasina võidukäiku ja sellega seonduvalt, vähemalt suurte söeleiukohtadega maades, söekaevandamist. Iidne kaevuriamet, mida oli pikka aega peetud põllumeheameti alternatiiviks, lahknes nüüd paljudeks kitsamateks ametiteks. 19. sajandi töölise arhetüübiks oli enne terasetöölist söekaevur; Émile Zola romaan „Söekaevurid“ ja suured streigid lükkasid ta ikka ja jälle rambivalgusesse. Söekaevuri töö, mis ei eeldanud mingit eriharidust, oli otsekui orjatöö. See oli füüsiliselt erakordselt raske, ohtlik ja üsna halvasti tasustatud. Söekaevureid oli palju: Inglismaal ja Belgias moodustasid nad kuni viiendiku tööstustöölistest, Saksamaal ja Prantsusmaal oli neid küll vähem, kuid suurtes tööstuspiirkondades siiski väga palju. Võimalus, et söekaevurid hakkavad streikima, pani valitsused värisema, sest süsi oli tööstuse leib. Sajandi lõpul moodustasid kaevurid kõikjal Euroopas tugevad ametiühingud ja hääletasid kui üks mees esimesed töölissaadikud parlamenti. Ometi, samamoodi kui tekstiilitööstuses, polnud ka siin tegemist ühe ametiga: olid maa peal töötavad töölised ja maa all töötavad töölised. Viimaste seas olid tähtsamad ja arvukamad maagi lahtimurdjad, sest kuigi nende tööd ei peetud oskustööks, oli see kogu tootmisprotsessi alus: nende tegevusest sõltus kõigi teiste töö, nende jõudlusest ja ettenägelikkusest kogu meeskonna saatus ja palk.