Потік. Психологія оптимального досвіду. Мігай Чиксентмігаї. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Мігай Чиксентмігаї
Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»
Серия:
Жанр произведения: Общая психология
Год издания: 1990
isbn: 978-617-12-3820-6, 978-617-12-2564-0, 978-0-06-133920-2
Скачать книгу
у наш час, уміння володіти собою не в пошані. Люди, які намагаються контролювати емоції, вважаються трохи смішними, «скутими» або не зовсім «при собі». Але незалежно від диктату моди, здається, ті, хто не шкодує зусиль, аби здобути владу над процесами власної свідомості, живуть більш щасливим життям.

      Щоб осягнути це мистецтво, вочевидь, важливо зрозуміти, як працює свідомість. У другому розділі маємо зробити крок у цьому напрямку. Для початку, просто аби розвіяти будь-які підозри в тому, що, говорячи про свідомість, ми маємо на увазі якийсь таємничий процес, треба визнати, що, як і будь-який інший аспект людської поведінки, свідомість є результатом біологічних процесів. Вона існує лише завдяки неймовірно складній архітектурі нашої нервової системи, яка, у свою чергу, побудована за «кресленнями», що містяться в білкових молекулах хромосом. Водночас маємо зауважити, що праця свідомості не контролюється виключно біологічною програмою й у багатьох важливих аспектах, які ми розглянемо надалі, є самостійною. Іншими словами, людська свідомість розвинула здатність змінювати свої генетичні інструкції й установлювати власний, незалежний курс дій.

      Функція свідомості – надавати нам інформацію про те, що діється ззовні та всередині організму, щоб тіло могло оцінити її й діяти відповідно. У певному сенсі вона функціонує як кліринговий центр для відчуттів, уявлень, почуттів та ідей, установлюючи пріоритети серед усього розмаїття інформації. Без свідомості ми б усе одно «знали», що відбувається, але нам довелося б реагувати на це рефлекторно, інстинктивно. Завдяки свідомості ми можемо зважено оцінювати те, що говорять нам почуття, і реагувати відповідно. Також ми можемо створювати інформацію, якої раніше не було: саме свідомість дає нам можливість мріяти, брехати, а також створювати чудові вірші й наукові теорії.

      За нескінченні століття своєї еволюції нервова система людини стала настільки складною, що тепер здатна впливати на власні стани, що робить її до певної міри функціонально незалежною від генетичних основ і навколишнього середовища. Людина може зробити себе щасливою чи нещасною незалежно від того, що насправді відбувається «зовні», просто змінюючи зміст своєї свідомості. Ми всі знаємо людей, здатних лише силою своєї особистості перетворити безвихідну ситуацію на виклик, який можна прийняти й перемогти. Здатність домогтися свого всупереч перешкодам і невдачам – риса, якою люди найбільше захоплюються в інших, і справедливо. Це, ймовірно, найважливіша умова досягнення не тільки успіху в житті, а й можливості насолоджуватись ним.

      Щоб розвинути цю якість, людина має знайти способи упорядкувати свідомість і таким чином контролювати свої почуття й думки. Не варто чекати від мене інструкцій щодо виконання цього трюку. Дехто має схильність містифікувати все пов’язане зі свідомістю й чекати від неї чудес, на які вона в даний момент не здатна. Їм хотілося б вірити, що для духовної сфери немає нічого неможливого. Інші заявляють, що мають владу встановлювати