Восьма звичка. Від ефективності до величі. Стівен Р. Кові. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Стівен Р. Кові
Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»
Серия:
Жанр произведения: Зарубежная образовательная литература
Год издания: 2004
isbn: 978-617-12-3282-2, 978-617-12-3283-9, 978-617-12-2563-3, 978-0-7432-8793-7
Скачать книгу
лише ті, хто має владу, люди погоджуються, можливо несвідомо, аби їх контролювали немов бездушні предмети. Навіть якщо вони відчувають потребу, то все одно не виявляють ініціативи. Вони очікують, поки людина, що має офіційний статус, скаже, що робити, і тоді починають діяти так, як їм наказали. У результаті підлеглі звинувачують формального лідера, коли щось не виходить, а коли справи йдуть добре, то вважають це його заслугою. І їм дякують за «співпрацю і підтримку».

      Це поширене небажання брати на себе ініціативу і діяти самостійно лише спонукає формальних лідерів наказувати або керувати діяльністю своїх підлеглих. Лідери впевнені, що саме так потрібно чинити, аби змусити працівників діяти. І цей цикл швидко переростає у співзалежність. Слабкості кожної зі сторін зміцнюються і зрештою виправдовують поведінку інших. Що більше контролює керівник, то більше він або вона стимулює поведінку, яка вимагає ще більшого контролю або управління. Культура співзалежності, яка формується за таких умов, зрештою призводить до того, що в організації ніхто ні за що не відповідає. З часом як керівники, так і підлеглі вживаються у свої ролі, підсвідомо приймаючи їх. Вони відмовляються від діяльності, вважаючи, що, аби покращилися умови їхнього життя, спочатку повинні змінитися інші. Такий самий цикл відтворюється в сім’ях між батьками і дітьми.

      Ця мовчазна змова діє всюди. Лише декому вистачає сміливості хоча б визнати, що вони беруть у ній участь. Почувши це припущення, вони інстинктивно озираються довкола. Коли я виступаю з цим матеріалом перед великими аудиторіями, зазвичай після кількох годин лекції я роблю паузу і запитую: «Чи багатьом з-поміж вас подобається цей матеріал? А хто вважає, що люди, яким ця інформація насправді потрібна, наразі тут відсутні?» Зазвичай слухачі вибухають сміхом, проте більшість піднімає руки.

      Можливо, ви теж переконані, що люди, яким насправді знадобляться ідеї, подібні до тих, що викладені тут, не читатимуть цю книжку. Саме така думка і підтверджує існування співзалежності. Якщо ви розглядаєте цей матеріал через призму слабкості інших, ви позбавляєте влади себе і дозволяєте їхній слабкості продовжувати забирати ініціативу, енергію і радість з вашого життя.

      Фільм «Макс і Макс» (Max & Max)

      Перш ніж копнути глибше, я хотів би проілюструвати природу проблеми, яку ми обговорюємо, чудовим короткометражним фільмом «Макс і Макс» (Max & Max). Це вигадана історія про мисливського пса Макса і Макса – працівника служби підтримки клієнтів. Це також історія про боса на ім’я містер Гарольд, який заправляє своїми працівниками, зокрема і щойно взятим на роботу Максом, так само, як керує собакою Максом. Події цього короткометражного фільму розгортаються на робочому місці. Але пам’ятайте, що кожен має власне робоче місце. Для студентів, вчителів та адміністраторів це навчальний заклад. Для багатьох це місце в бізнес-структурі, громаді або на державній службі. Для сім’ї – вдома. А для інших – в общині, церкві, синагозі або мечеті. Отже, йдеться не лише про