Правознавство. Коллектив авторов. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Коллектив авторов
Издательство: Фолио
Серия:
Жанр произведения: Юриспруденция, право
Год издания: 2014
isbn: 978-966-03-6568-1
Скачать книгу
рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі.

      Згідно з прямим виборчим правом, депутати обираються безпосередньо виборцями шляхом голосування.

      Участь громадян у виборах є добровільною, тобто ніхто не може бути примушений до участі чи неучасті у виборах.

      Вибори є вільними. Виборцям забезпечуються умови для вільного формування своєї волі та її вільного виявлення при голосуванні. Застосування насильства, погроз, обману, підкупу чи інших дій, що перешкоджають вільному формуванню та виявленню волі виборця, забороняється.

      Голосування на виборах є таємним: контроль за волевиявленням виборців у будь-якій формі не допускається.

      Кожний виборець голосує на виборах особисто. Голосування за інших чи передача виборцем права голосу будь-якій іншій особі забороняються.

      Але в законах про вибори, як правило, додається, що виборчий процес здійснюється на засадах: законності та заборони незаконного втручання будь-кого у виборчий процес; політичного плюралізму та багатопартійності; публічності та відкритості виборчого процесу; рівності всіх кандидатів; рівності прав партій (блоків) – суб’єктів виборчого процесу; свободи передвиборної агітації, рівних можливостей доступу кандидатів до засобів масової інформації незалежно від їхньої форми власності; неупередженості до кандидатів та партій (блоків) з боку органів державної влади та місцевого самоврядування, підприємств, закладів, установ і організацій, їх керівників, інших посадових і службових осіб. Ці засади слід розуміти як додаткові принципи. А іноді називають і такі принципи, як: обмеження строку перебування на виборній посаді; змагальність сил, що беруть участь у виборах; цензовий підхід до виборців та осіб, що обираються, зокрема віковий, осілість; недопустимість суміщення виборної посади з іншими; відсутність судимості тощо.

      У різних правових системах і навіть у різних законах про вибори зміст окремих принципів виборчого права може відрізнятися, що зумовлюється як об’єктивними, так і суб’єктивними факторами.

      Суб’єктами виборчого процесу є: виборець; виборчі комісії; партії (блоки), які висунули кандидатів; кандидати, зареєстровані в порядку, встановленому законом; офіційні спостерігачі.

      Виборець – це громадянин, що досяг 18 років, має виборчі права і внесений до виборчого списку.

      Систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку і проведення виборів, становлять: Центральна виборча комісія (ЦВК), яка є постійно діючим державним органом; окружні виборчі комісії; дільничні виборчі комісії. Виборчі комісії є спеціальними колегіальними державними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів і забезпечувати дотримання законодавства щодо виборів. Їх повноваження поширюються: ЦВК – на всю територію України; окружної – на територію виборчого округу; дільничної – на територію виборчої дільниці.

      Основною формою роботи виборчої комісії є відкрите засідання, що його скликає голова,