– Добре, – сказав містер Епплбай. – Отож, свідомо ви вірите, що гроші дадуть вам більше свободи, сили, безпеки та незалежності?
– Авжеж, – підтвердив юнак. – І більшість людей, напевно, відповіли б так само. Усі ми віримо, що гроші змінять наше життя, – наполягав він.
– Стривайте, стривайте, ми ще не завершили цю вправу, – мовив містер Епплбай. – Тепер я хотів би, щоб ви згадали все, що дізнавалися або чули про гроші й багатство, коли зростали.
– Я не розумію, що ви маєте на думці, – сказав юнак.
– Ну, що ваші батьки говорили про гроші?
– А, тепер розумію. Я пригадую, як мій батько завжди говорив, що гроші не ростуть на деревах.
– Гаразд. Добре. Щось іще?
– Моя мама казала, що гроші – це не все, і попереджала нас, що вони не приносять щастя і за них не купиш любов.
– Чудово. Ще щось? А як із релігійними переконаннями про гроші?
– Що ви маєте на увазі? Що гроші – корінь усього зла? – перепитав юнак.
– Ну, так, це приказка, яку ми часто чуємо, хоча, як на мене, легко зрозуміти, що це любов до грошей, а не самі гроші варто вважати коренем усього зла.
І тут юнака вразило усвідомлення. Усе, що він дізнавався про гроші, коли дорослішав, було негативним! Його вчили вважати, що грошей не вистачає, що вони нічого не важать у житті, не можуть принести щастя, за них не купиш любов, що вони – корінь усього зла, через який душа не потрапить до раю.
– Бачите, як ці підсвідомі переконання суперечать вашим свідомим переконанням? З одного боку, ви вважаєте, що гроші принесуть вам свободу, безпеку, силу й незалежність, але з іншого боку, глибоко всередині ви вірите, що, накопичивши багатство, будете нещасним, грішним, не заслуговуватимете на любов і вас не пустять до раю. Тож ваші підсвідомі переконання не дають вам стати багатим.
– Я ніколи раніше про це не замислювався, – сказав юнак.
– Є ще й інші загальновідомі переконання, – провадив далі містер Епплбай. – Деякі люди не вірять, що вони гідні мати великі гроші. Інші вважають, що бути багатим – неправильно чи аморально. Чому мені мати багатство, коли інші люди його не мають? Звісно, цей аргумент невдалий, адже ви не зможете нікому допомогти, якщо вам нічим буде допомагати. Ви допомагаєте іншим, даруючи їм щось, даючи приклад і надихаючи їх реалізувати свій потенціал. Наші підсвідомі переконання дуже могутні. Вони впливають на все в житті. Одна з наймудріших загальновідомих життєвих істин була вперше озвучена Клементом Стоуном – одним з найвидатніших підприємців ХХ століття. Ось вона, – чоловік показав юнакові табличку з написом: «Можна досягти всього, що розум може осягнути й у що він може повірити».
– Я розумію, про що ви говорите, – відповів юнак. – Але не думаю, що змінити свої підсвідомі переконання легко.
Містер Епплбай усміхнувся.
– Це саме по собі є яскравим прикладом негативного