Rahvas (sama kiiresti): „Oi! Oi! Oi!”
Gold Coast
Linn: Gold Coast (GC)
Pindala: 1402 km²
Elanikke: 535 500 (2007)
Asukoht:
• 76 km Brisbane’ist
• 855 km Sydneyst
Keskmine maksimaalne temp 25,0 °C
minimaalne temp 15,3 °C
sademete hulk 1428,6 mm
Gold Coast on rahvaarvult teine linn Queenslandis ja kuues Austraalias. Kullarannik asub osariigi lõunapiiril Nerangi jõe suudmes Vaikse ookeani rannikul ning koondati ümberkaudsete aladega ühtse nimetuse alla 1959. aastal.
Esimese teadaoleva eurooplasena asus 19. sajandi teisel poolel piirkonda elama farmer James Beattie, kelle 80aakrine valdus laius Nerangi jõe põhjakaldal praeguse Cavilli avenüü lähedal. Farmi ostis 1877. aastal saksa immigrant Johann Meyer, kes proovis esialgu kätt suhkrufarmi ja – veskiga. Liivase pinnaga maa-ala ei sobinud aga ei üheks ega teiseks ning Meyer muutis suunda, asudes tegelema praamiliiklusega Nerangi jõel ja luues esimese majutusasutuse Main Beach’i aladel.
Kullaranniku kuldaväärt elu
Gold Coast on huvitava planeeringuga uue aja rajatis. Põhimõtteliselt on Gold Coast linn. Tegelikult nõuab see ühe harjumuspärase linna kodanikult päris palju loovmõtlemist, et rajatisele sobiv nimi anda. Rannik? Juba parem. Kokku ligi 60 km pikkusel rannaribal ja selle taga asuvas kanalite süsteemis oleks justkui rohkem kui üks linn, millest enamik kannab ranna nime: Main Beach, Broadbeach, Mermaid Beach, Palm Beach jt. Tegu on Kullaranniku erinevate linnaosadega, mis kulgevad ookeaniserval põhjast lõunasse. Kullaranniku keskus ei ole aga niisama rand, vaid surfarite paradiisirand – Surfers Paradise.
You never know how many friends you have until you rent a house on the beach.
Unknown
Surfers Paradise
Kuni 1925. a oli Kullaranniku ala raskesti ligipääsetav ning piirkonda teenindas praamiliiklus Nerangi jõel, mille suudmeala oli soine ja pidevalt üleujutatud. 1925. a rajati jõele sild Jubilee Bridge ning kunagi Elstoni nime kandnud rannakülas avas uksed hotell, mille nimeks sai Surfers Paradise. Rannakülast kasvas populaarne turismiobjekt, mis puhkes õide 20. sajandi keskpaiga ehitusbuumiga. Surfiparadiisi esplanaadile kerkisid esimesed pilvelõhkujad ning kogu Kullaranniku ala asuti kuivendama kunstlikult rajatud kanalite süsteemiga. Enam kui üheksa korda suuremal alal kui Venezia asuvad praegu tuhanded isiklike tagahoovi paadisildadega villad ning Kullaranniku kümned tehissaarekesed kannavad maailma eksklusiivsemate paikade nimesid nagu Isle of Capri, Florida Gardens ja Miami Keys.
Paradiis asub Brisbane’ist 76 km lõunas mõnetunnise sõidu kaugusel. Tunnike rongi- ja pool tunnikest bussisõitu Nerangi rongijaamast surfiparadiisi on aga kiired ununema, kui kohale jõudes tervitavad päike, palmid, vahutavad ookeanilained ja helevalge liiv. Nii kaugele, kui silm seletab, ja igaühele jagub rannaliival sirutamiseks rohkem kui kaks ruutmeetrit. Päikest võtke mõõdukalt, regulaarsete seanssidega valguses ja varjus. Sirab teine nagu kullaratas taevavõlvil, aga mõistlikult kuldse jume ülemist piiri hästi veel ei kontrolli.
Kullaranniku kuldsed surfirannad
Kokku 57 km pikkuse rannaribaga linnas asuvad nii mitmedki riigi populaarsemad surfirannad: South Stradbroke Island, The Spit, Main Beach, Surfers Paradise, Broadbeach, Miami, Burleigh Heads, Palm Beach, Currumbin Alley, Kirra Point, Greenmount, Snapper Rocks Superbank ja Froggies Beach. Ka Duranbah Beach, üks maailma tuntumaid surfirandu, arvatakse sageli kuuluvat Kullarannikule, kuid asub tegelikult Uus-Lõuna-Walesi piirilinnas Tweed Heads. Surfiharrastajate rohkuse ja ookeanis valitsevate ohtude tõttu on enamik randadest rannapatrulli kontrolli all. Lubatud ujumiskohad on märgistatud punakollaste lippudega ning kohalikul Hot Tomato raadiosagedusel 102,9 MHz kõlab söögi alla ja söögi peale meeldetuletuseks viisijupp: „Swim between the flags and you’ll be safe!”
Kuigi Surfersis käib elu aastaringselt, kõlab hooaja avapauk oktoobris kuulsa kardiautode võidusõiduga Lexmark Indy 300, millele novembris järgneb koolilõpetajate suurkogunemine Schoolies Week. See Austraalia ammune traditsioon koondab mandri parimatesse peopaikadesse kümneid tuhandeid koolilõpetajaid, kelle vabaduse esimesed nädalad vajavad väärilist tähistamist. Noored kuked surfavad, pidutsevad ja tunnevad elust rõõmu. Kes end selles kategoorias hästi ette ei kujuta, oodaku rahus oma Surfersi aega. Läheb veel üks kuu.
Otsin korterit Kullarannikul
Üürin kolmeks kuuks kõigi mugavustega korteri Surfersi vahetus läheduses maksimaalselt viie minutise jalutuskäigu kaugusel rannast. Soovitavalt ookeanivaatega ja pilvedele lähemal. Tagahoovis või katusel olgu bassein. Elan siin vaid korra elus ja vähemaga ei lepi!
Meie võtsime julguse kokku ja tutvusime paralleelselt rannamõnude ja korteritega, sest soov suvehooajaks rannikule kolida pesitses endiselt südames. Päris mitme üürireisi jooksul oli nalja nabani ja ühe ehedaima näitena soovis mr Jin-Jin meid kolmeks kuuks oma elutoa lahtikäivale diivanile majutada. Diivanikohta üüris ta kõigest $70 eest nädalas. Geniaalne, hiinlased juba kitsikusega ei koonerda. Korteriotsinguil oli abiks Easy Roommate’i veebiportaal ja nagu öeldakse: kes otsib, see leiab. Kes kulda ei leia, leiab korteri. Kuldaväärt korteri, sest Kullarannikul vähemaga ei lepita. Juba Eestis Austraalia-plaane tehes igatsesime mõnda aega elada ühes tõelises pilvelõhkujas ookeani ääres. Oma unistuse realiseerisime nädalaks. Jätsime endast maha juba koduseks saanud Brisbane’i ja kolisime Chevron Renaissance’i põhjatorni otse Surfersi südames. Ehtsa rannaliiva, rohelise muruplatsi ja palmipuudega basseinikompleks 6. korruse katusel, mullivannid ja grilliahjud, õhtused linnatuled, kohisevad ookeanilained. Nädalake paradiisi…
Cavill Mall ja Orchid Avenue
1925. a rajas Brisbane’i hotellipidaja Jim Cavill Kullarannikule hotelli nimega Surfers Paradise (kohas, kus nüüd kõrgub 220meetrine Circle on Cavill) ning oli avamisele järgnevatel aastatel linnakese nimemuutuse eestvedajaks. 1933. a sai Kullaranniku keskus ametlikult nime Surfers Paradise ning selle peatänavale anti hiljem omakorda Cavilli nimi. Cavill Mall koos sellega ristuva Orchid Avenue’ga on surfiparadiisi poodide, kohvikute, restoranide ja ööklubide pärusmaa ning iga meelelahutust otsiva Surfersi külalise peamine sihtmärk. Tuntumad kohad klubimaastikul on Bedroom, Elsewhere, ENVY, Melbas, Shooters jt.
Totaalne muutumine: kodueri
Pärast nädalast mullivanniseanssi Skyline North’is pakkisime taas elud kohvrisse ja tegime minekut. Püsivama elupaiga leidsime kilomeetri jagu lõunas Monte Carlo avenüül. Asukoha uuteks koordinaatideks said üks minut tagaõue basseinist, viis minutit Broadbeach’i rannast, kümme minutit Cavill Mallist ja samapalju Queenslandi suurimast ostukeskusest ning kinokompleksist Pacific Fair.
Noore vallalise Aussie kuti Nicki poissmeheresidents vajas esmaabina üht laiahaardelist majasokkude rünnakut. Haamriga nagid tagasi seina, kardinapuu kruvikeerajaga uuesti oma kohale, rääkimata lõputust tolmuimeja ja lapiga tuuseldamisest. Pealaest jalatallani läikima löödud uues residentsis süütasime neljatunnise tõsise mr Properi töö krooniks õhtu hakul kaks advendiküünalt ja tundsime end lõpuks nagu kodus. Kummaline on see jõulukuu maakera kuklapoolel.
Paari esimese