See oli tulevase esimese balli peaproov, aga seda esimest balli enamikul neist elus ei tulnudki, see oli petlik lubadus, et tulevane elu on lausa pidupäev, mida samuti ei tule, lahkumine koolist oli eranditult igaühe jaoks rõõmus sündmus, kuid samas oli sellel võlts romantiline värving.
Tihedatesse ridadesse asetatud toolidel istusid lapsevanemad, peamiselt emad, samuti kenasti riides ja sama ärevil kui nende lapsed.
Kui keerulise istuma paigutamisega oli toime tuldud, juhtus ebameeldiv intsident. Kaks üheksanda klassi poissi, Maksimov ja Tarassov, olid end abiturientide hulka sokutanud ja kavatsesid kontvõõrastena osa saada peost, mis polnud neile määratud. Nad saadeti häbiga minema, nad lahkusid solvatutena. Eeldati, et nad lahkusid koolimajast.
Algas pidulik osa. Anti kätte küpsustunnistused ja peeti kõnesid. Siis anti kätte medalid, neid oli neli: kolm hõbemedalit ja üks kuldmedal. Kuldmedali oli välja teeninud Nataša Mirzojan, idamaine iludus ja tallalakkuja. Hõbemedali said Polujanova, Gorškova ja Šteinfeld, hüüdnimega „Aitüma”, mille ta oli saanud juba algklassides omapärase sõnapruugi tõttu: üldtunnustatud, kuid vähekasutatava „tänan” asemel ütles tema „aitüma”.
„Trianon” medaliteni ei küündinud. Õppisid kõik hästi, kuid oivikud ei olnud nad kunagi.
Pärast pidulikku osa tekkis viivitus. Plaani järgi pidi tulema etendus, kuid kümnel erineval põhjusel asi ei klappinud, oli vaja vähemalt nelikümmend minutit, et laialilagunenud tegevuse tükid kokku panna. Pandi mängima muusika. Kuid tantsimiseks ei olnud keegi veel valmis, kõik tuiasid ebamusikaalselt ringi. Kõrval asuvas klassis õmmeldi kiirustades pärgadele külge lilli, grimeeriti ja korrati teksti.
Viktor Juljevitš vestles akna all kellegagi lapsevanematest. Ta märkas, et ukse juures vehkis käega Andrei Ivanovitš, andis märku, et tule välja!
Selgus, et saalist välja aetud Maksimov ja Tarassov ei olnud üldsegi koolimajast lahkunud, vaid otse vastupidi, olid roninud pööningule ja joonud seal ära pudeli portveini. Kui nad olid pööningult lahkumas, võeti nad asitõendiga kinni ja toimetati direktori kabinetti. Mõlemad olid purjus, seda oli palja silmaga näha.
Viktor Juljevitš astus sisse, direktriss pöördus teatraalselt tema poole:
„Olge lahked, imetlege, meie õpilased!”
Nad nägid nii haledad välja, et oli selge: nad vajavad pigem lohutamist kui karistamist,
Viktor Juljevitš võttis direktrissi laualt tühja pudeli, keerutas seda käes, vaatas etiketti:
„Jah, nad on hukkamõistu ära teeninud. Õudne jälkus.”
Direktriss jätkas oma osa:
„Nüüd on nii, teie vanemad tulevad kohe teile järele, see on omaette jutt. Aga kui te ei ütle, kes veel koos teiega pööningul sigatsesid, siis lendate te koolist välja!”
Nendega koos kedagi ei olnud, kuid Larissa Stepanovna oli kindel, et seal oli terve kamp koos.
„Mis sa vaatad mulle jultunud pilguga otsa, Tarassov? See käib ka sinu kohta, Maksimov. Öelge, öelge oma kaassüüdlaste nimed. Ärge arvake, et te varjate neid ja nad pääsevad puhta nahaga. Me leiame nad tingimata üles. Ainult endale teete halba.”
„Jah, lood on halvad,” ütles Viktor Juljevitš hapu näoga. „Kust ostsite?”
„Sajandast gastronoomist,” vastas Maksimov meelsasti.
„Kas teil kodus juuakse ka seda portveini?”
„Ema ei joo üldse,” valetas Maksimov.
See segane arutelu kestis seni, kuni ametiautol saabus kohale Tarassovi isa, Siseministeeriumi alampolkovnik. Larissa Stepanovna rääkis talle kogu loo ära. Mees seisis ja kees vihast.
„Küll me kõik selgeks teeme,” ütles alampolkovnik süngelt ja oli selge, et ega poisil hästi ei lähe.
„Ja millal sinu ema tuleb?” Pikaleveninud ja tulutu klaarimine oli nähtavasti ka Larissa Stepanovna ära tüüdanud, seda enam, et tema koht oli praegu saalis.
„Ema sõitis tädi juurde Kaluugasse.”
Larissa Stepanovna näol kajastus pingeline mõttetöö.
„Ma võtan ta oma vastutusele, kui kontsert läbi saab, viin ta ära koju. Et suuremat õnnetust ei juhtuks, muidu võib veel miilits ta kinni võtta.” Viktor Juljevitš pani vasaku käe Maksimovi õlale.
„Minge,” lõi direktriss käega. „Ilma emata, Maksimov, ära kooli tule.”
Sel märkusel polnud vähimatki tähendust, sest õppetöö oli juba lõppenud ja kuni järgmise õppeaastani oli kolm kuud suvepuhkust.
Viktor Juljevitš tõi hädavarese Maksimovi saali ja näitas talle tooli kätte:
„Maksimov, istuge vaikselt ja ärge äratage tähelepanu.”
Maksimov noogutas tänulikult. Ema ei olnud mitte mingisse Kaluugasse sõitnud, tema juurde oli tulnud suksutaja Aleksandrovost, nad pidasid kodus joomapidu.
Näidendit kirjutades oli Mihha püüdnud leida riimi kõigile oma ulatuslikele teadmistele kirjanduse vallas. Tulevased näitlejad suhtusid Mihha kirjatöösse samuti loovalt, neil oli omaltki poolt šedöövrile üht-teist lisada ja tekst paisus kahesaja lehekülje pikkuseks.
Paar nädalat enne lõpuõhtut, kui eksamid olid täies hoos ning kõik tuupisid algebrat ja keemiat, võttis Ilja Mihha libreto, lõikus kõik ribadeks ja pani teistmoodi kokku, nii kujunes välja süžee, millest alguses ei olnud märkigi, nüüd aga oli saanud rühma õigete nimedega idiootide naljakas retk, nad sattusid alatasa ebameeldivasse olukorda, millest nad pääsesid välja eranditult tänu kõrgemate jõudude sekkumisele, neid jõude kujutas Viktor Juljevitš eri rollides, alates Zeusist ja lõpetades postimiilitsaga.
Viktor Juljevitši mängis Senja Svinjin, klassi parim näitleja. Muuseas, ta kavatseski minna teatrikooli. Talle oli meisterdatud päris hea papist mask, mis kujutas õpetajat, paremat kätt ta varrukasse ei pistnud, varruka keeras pooleks kokku ja pani haaknõeltega kinni.
See oli muidugi uskumatult totter, aga ka meeletult naljakas. Zeusi kuju kukkus pikali, lendas tükkideks, rusude vahelt ronis end puhtaks rapsides välja Svinjin-Šengeli, Aleksandr Sergejevitš Puškin otsis mingit kadunud eset, lõpuks selgus, et ta otsib sihvakat jalakest ja ligi viiskümmend mannekeenide ülespoole sirutatud varvastega jalga ujus üle lava, Tšehhovi püss eelkooliealise puust vintpüssi kujul sattus Turgenevi küttide kätte ja tulistas, kaltsust kajakas kukkus hirmsa kisaga keset kooli lava maha…
Ja mõistagi oli kogu see fantasmagooria seotud kalli Julitšiga.
Sanja Steklov, lokkis parukas peas ja sametkuub seljas, istus klaveri taga ja pani oma saatega särama need kohad, mis tekstis kippusid kahvatuks jääma.
Siis lauldi kooris hümni, mille oli loonud muidugi seesama Mihha, oleks andestamatu viga see siin esitamata jätta:
Tal käsi, silmi palju,
meist igaühe surmasuust
ta kordki päästnud, rääkimata muust,
seepärast jutu õige valju
Viktor Juljevitšist me
nüüd ausalt ära räägime!
Mees, te ekstra klass,
te soontes veri, mitte kvass.
Kui meid kokku kutsute,
kogu klassi eest siis leiate.
Läbi soode, läbi raba,
kuhu viiks ka teie rada,
teie järel kõik see mees,
kui vaid teie käite ees.
Kui laul lõppes, ei olnud saalis enam ühtegi õpetajat. Kõik olid läinud õpetajate tuppa ja pahandasid vaikselt: kuidas neid oli solvatud! Seepärast jäi neil nägemata etenduse viimane stseen: poisid kogunesid kokku ja arutasid, mida