♂ Veelgi rohkem üle võlli minnes, kui Prostituudi energiale lisandub Amatsooni mehelik agressiivsus, astub areenile Must Lesk. Ämblike maailmas teame Musta Leske kui emasämblikku, kes isase pärast paaritumist sageli tapab. Inimmaailmas vangistab Must Lesk oma seksuaalsust ämblikuvõrguna kasutades mehe, imeb ta hoolimatult eluenergiast ja/või rahast tühjaks ning liigub süümevabalt järgmist ohvrit otsima.
– Kui seksuaalsus pole naisele oluline, jääb naine Nunna aseksuaalsesse energiasse. Nagu päris nunnad pühendavad end Jeesuse teenimisele, nii suunab ka see naine oma kire mingile suuremale eesmärgile, olgu selleks siis maailmarahu, teadus või omaenese väiksed lapsed. Igatahes ei seostu tal seks naudingu ja mahlase suhtega, vaid on pelgalt reproduktiivne akt, millesse ta suhtub jahedalt.
0 Kui aga Armastajaenergia on naisele täiesti võõras ja vastumeelne ning seks on hirmutav ja/või räpane kohustus, muutub naine frigiidseks Vanapiigaks. Sellise naise sees tiksub komblusmõõdik, mille seier reageerib hüpertundlikkusega igale seksuaalse alatooniga väljendusele. Ka Armastaja energiaga kaasnev flirt pahandab teda. Avalikus kohas suudlevad inimesed aga kutsuvad temas esile raevupahvakuid.
+ Kuninganna arhetüübiga liialdades on tark ja õiglane Kuninganna andnud oma trooni Jääkuningannale. Ta on meisterlikkuseni omandanud eluterve Kuninganna võime olla distantne ja jahe. Paraku on ta läinud jahedusega üle piiri. Seal, kus puudub armastuse soojus, leiab aseme külmus. Jääkuningannal on endast ülespuhutult hea arvamus. Harva libisevad ta huultelt tänusõnad. Oma kuningriigi teenimise asemel tahab ta, et teenitaks hoopis teda. Ta vaikib üleolevalt ega vaevu vestluspartnerile otsagi vaatama. Kui ta siiski midagi ütleb, nähvab ta õelalt. Ta ei hooli inimeste tunnetest ega vajadustest ning ei adu, kuidas ta salvav keel teistele inimestele mõjub. Ta on türann, aga samas nutikas, need omadused kokku võimaldavad tal inimestega osavalt manipuleerida.
♂ Kui Kuninganna arhetüüp liialdab talle omaste liidrioskuste ja saneerimisvajadusega, saab temast Revolutsionäär. Ta võitleb mingi suurema eesmärgi eest ja nimel. Ta on tark, julge, terav, enesekindel. Raudse tahtega, valju häälega. Raudne Leedi. Iseenesest vaimustav arhetüüp, kelleta poleks näiteks naistel paljusid tänapäeval iseenesestmõistetavaid õigusi, ainult nagu Amatsoongi – see on mehelik arhetüüp.
– Kui naisel pole kontakti enda kuningannaliku tarkuse ja väega, on ta rahvakeeli tuntud kui Printsess Hernel. Ta on ärahellitatud ja upsakas. Variarhetüüpide draama-Kuninganna tiitel kuulub vaieldamatult temale. Ta elu tundub liiga tühine ja igav, kui ta ei tekita teeklaasis tormi – seepärast tundub talle hernetera madratsikuhja all kivikamakana, mis põhjustab talle uskumatuid kannatusi. Neist tahab ta jutustada kõigile, kel kõrvad.
0 Kuninganna arhetüübi täielikku puudumist esindab Müürililleke. Ta on vaikne, tagasihoidlik, keegi ei märka teda. Ta ei usu, et tema ideed võiksid midagi muuta. Kahjuks keegi ei tea, et tal ideid üldse on, sest tal puudub hääl, et end kuuldavaks teha. Tal puudub julgus, et häält teha. Tal puudub kontakt oma väega. Ta ei usu iseendasse, oma mõtete väärtusesse.
Perenaise energia on kõige komplitseeritum, sest selle laia arhetüübi sisse mahub omakorda veel üks arhetüüp – Ema. Perenaise arhetüübi tasakaalus hoidmine nõuab eriti neilt naistelt, kes valivad kogeda emaduse paljunõudvat väljakutset, meisterklassi, siin on enese kaotamise võimalus eriti suur.
+ Kui Piisavalt Hea Ema kaldub perfektsionismi suunas, siis muutub ta üle võlli kiikudes Kanaemaks, kes muretseb oma laste pärast liig palju. Lootuses, et ta suudab hädad oma kullakallitest lastest eemal hoida, kontrollib ta kõike ja kõiki ja parema meelega hoiaks lapsed veel pikalt oma puhevil sulestiku varjus. Laste õnnestumised on tema õnn. Kahjuks ei jagu Kanaemadel silmi oma laste kõrvalt muule – oma mehe olemasolu unub sootuks. Enda vajadused, huvid, sõbrad jäävad tahaplaanile.
– Vastandina Kanaemale jätab Rongaema oma pesakonna unarusse ja keskendub vaid iseendale. Tänapäevases maailmas on ta lastel sagedaseks hoidjaks I-Pad ja nutitelefon, samal ajal viibib ta ise sotsiaalvõrgustikes või ajab lihtsalt oma asja. Rongaema võib sõnaliselt küll alatasa kinnitada, kui tähtsad on talle ta lapsed, ent ta teod ei kinnita neid sõnu. Oma karjäär vajab edendamist, oma keha hoolitsemist, oma elu elamist.
0 Ema, kes hülgab oma lapse ega taha temast midagi teada, on emainstinkti puudumise tõttu Kurja Võõrasema energias. Juhul, kui ta oma last isegi füüsiliselt ei hülga, on ta oma lapsele emotsionaalselt kättesaamatu. Ta elab lapse peal välja oma elukibedust. Kuri Võõrasema võib olla vägivaldne nii kehaliselt kui emotsionaalselt.
♂ Ema arhetüüp on selles mõttes teistest arhetüüpidest erinev, et siin pole üle võlli läinud mehelikku, agressiivset avaldumisvormi. Emadus ei saa avalduda mehelikult. Emadus on midagi nii ürgnaiselikku, et otsides talle mehelikku väljendust, jõuan ma ringiga tagasi Kurja Võõrasema variarhetüübi juurde. Kontaktitus emaliku õrnuse, helluse, hoolimisega päädibki agressiooni, julmuse, hoolimatusega. Seega annan Kurjale Võõrasemale võimaluse esindada nii Ema arhetüübi puudumist kui ka mehelikku avaldumist.
+ Ent emadus on vaid osa Perenaise domeenist. Iga ema on alati Perenaine, iga Perenaine pole ema ega pruugi evida emalikke tundeid. Keetmine ja koristamine on samuti vaid murdosa sellest võimsast arhetüübist. Perenaise arhetüüp peab tulema toime kogu maise vara haldamise ja valdamisega ning kui sellesse tegevusse panustada kogu oma hing ja keha, astub elulavale Täitmatu Naine, kellele pole kunagi miski küllalt hea ega ka piisav. Ta sisemuses on justkui täitmatu tühi must auk. Küllus ja rahulolu on talle alati kättesaamatus kauguses. Tema rahulolematus avaldub pidevas kriitikas ja näägutamises.
♂ Perenaine on Maagi feminiinne vaste. Ta näeb asjade sisemisi seoseid, ta on rahulik ja tark, ta oskab võluda – halva tuju mõne lause ja hella kallistusega heaks, põdurad pereliikmed põdrakanepi ja nõgeseteega terveks, ta võlub lauale toitva eine isegi siis, kui külmkapp on tühi. Kui võlurienergiat aga kasutada kurjal eesmärgil, kui mitte hoolida teiste heaolust, saab Perenaisest Nõiamoor. Naine satub Nõiamoori energiasse, kui ta on nii vihane, et hing nõuab kättemaksu. Ta hukkub kasvõi ise, aga oma vihaobjektile peab ta valmistama põrgukannatusi. Nõiamoor on mehelikult agressiivne, aktiivne, karm ja julm.
– Perenaise teisel varjupoolel leiame aga Tuhkatriinu, kes vihurina keereldes püüab selle argise maailma kohustustega hakkama saada, kuid ei jõua eales ning vaatamata kogu pingutusele, ei ole tal hinge taga varanatukestki. Oravana rattas teeb ta orjatööd kellegi teise jaoks.
0 Perenaise arhetüübi täielikku puudumist esindab Laisk Peretütar. Ta ei oska ega taha panna kätt külge ühelegi kodutööle. Ema pole andnud talle mingit õpetust, kuidas puhtust hoida. Kui poleks Tuhkatriinut, elaks ta sodihunniku sees. Kahjuks on ka ta sisemaailm sama korratu kui ta ümbrus. Kuigi näiliselt on tal kõik olemas, ei suuda ta tunda rõõmu, vaid vaevleb kadeduse küüsis. Ikka näib talle, et teiste elu on parem. Laiskus ei võimalda tal end liigutada, et ise oma elu eest vastutust võtta. Tuhkatriinu kiusamine aitab tal tähelepanu oma elu tühisuselt ajutiselt mujale fokusseerida, andes argipäevadele vähemalt mingigi sisu.
Piir variarhetüüpide ja elutervete arhetüüpide vahel on muidugi hägus. Mine võta kinni, kus lõpeb Kuninganna konstruktiivne kriitika ja algab Jääkuninganna kius. Või millal Ema arm ja hool Kanaema ülihoolitsuseks muutub. Või millal Tütarlapse muretus Punamütsikese naiivsuseks pöördub. Küsimus pole mitte piirialastes juhtumites, vaid pigem ikka tasakaaluseisundist tõeliselt hälbinud käitumises.
Mida enam on naises mehelikku jõudu, seda suurem on tal tõenäosus tasakaalu kaotades sattuda mehelikesse variarhetüüpidesse. Mida rohkem on naises