Võit suhteprobleemide üle. Michael Crowe. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Michael Crowe
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Серия:
Жанр произведения: Секс и семейная психология
Год издания: 2011
isbn: 9789949270460
Скачать книгу
kuidas toimida samalaadsete probleemidega ka tulevikus.

       Marsi ja Veenuse probleemid

      John Gray on oma meelelahutuslikus, kuid samas üsna tõsises raamatus „Mehed on Marsilt, naised on Veenuselt“ avaldanud olulisi mõtteid meeste ja naiste erinevustest nendevahelise paarisuhte ja selles esinevate probleemide kontekstis. Lisaks sellele, et mehed ja naised „kõnelevad eri keeles“, reageerivad nad ka suhtes ettetulevatele kriisidele erinevalt. Gray väidab, et mehed eralduvad sel juhul oma koopasse, tõmbuvad suhtest tagasi ja mõtlevad probleemid läbi, et siis lahendusega (või ilma selleta) koopast väljuda. Naistele aga meeldib asja ümber arutleda ja nad ei suuda mõista, miks nende meessoost partner ei näi soovivat sedasama teha. Meeste ja naiste vahel tekivad arusaamatused kohe, kui neil ei õnnestu taibata, et partner ei reageeri asjadele samamoodi, nagu nad ise teeksid. Mees võib tunda, et ta on enda mõistmiseks ja tunnustamiseks teinud kõik vajaliku, ega suuda aru saada, miks naine selles suhtes ebaloogiline on. Naine aga tunnetab partneri suutmatust mõista, et naise jaoks on olemas aegu (ilmselt hormonaalsetel põhjustel), mil kõik tundub olevat valesti ja kõik, mida ta sel ajal vajab, on aeg ja poolehoid. Me pöördume Gray ideede juurde tagasi raamatu järgmistes peatükkides.

      Seksuaalne veetlus ja sugukihu

       Meeste bioloogilised kannustajad

      Soov olla kaasatud seksuaalsesse tegevusse on tugev ja valdav kogu loomariigis. Enamiku liikide puhul algatab seksuaaltegevuse isane ning see toimub suuresti testosterooni mõjul. Karjadesse kuuluvad isased noorloomad, kelle testosteroonitase on veel madal, võivad seksi vastu küll huvi tunda, kuid ei püüa harilikult emasloomadega paarituda; sama kehtib ka nende isasloomade kohta, kes on läbi teinud kohitsemise ja seega oma peamise testosterooniallika kaotanud. Tõde, mis kehtib isaste loomade kohta, peab rohkem või vähem paika ka inimese meessoost esindajate kohta: noortel poistel on seksitemaatika vastu küll kõrgendatud huvi, kuid see ei too harilikult kaasa lähenemispüüet vastassoole. Kuid täiskasvanud meesisendites on enamasti olemas bioloogiliselt seletatav sugutung, mille tulemusena tekib neil seksivajadus enam-vähem kindlate ajavahemike järel.

       Naiste bioloogilised kannustajad

      Naiste sugutung kõigub tunduvalt rohkem. Paljude loomaliikide puhul ei ole emased isendid enamiku ajast seksuaaltegevusest huvitatud, kuid indlemise ajal, kui munasarjad toodavad munarakke ja emasloom on viljastumisvõimeline, muutub nende huvi suureks. Inimestel asjad nii ei käi ja täiskasvanud naissoo esindaja tunneb seksuaaltegevuse vastu potentsiaalselt huvi enamiku ajast. Kuid see huvi varieerub sõltuvalt asjaoludest – näiteks on naine seksist palju enam huvitunud, kui tal on rahuldustpakkuv paarisuhe. Lisaks alluvad naised hormonaalsele tsüklile, mis kulgeb ühekuuliste intervallidega kogu fertiilse aja jooksul, välja arvatud raseduse ajal ja vahetult pärast sünnitust. Paljudel naistel on sugutung kõrgem kuu teatud päevadel, kuid see näitaja varieerub: mõnel naisel on libiido kõrgem vahetult pärast menstruaalperioodi lõppu, teistel vahetult enne seda, kolmandatel aga puudub kindel seksuaaltegevuseks eelistatuim aeg hoopis. Teatud vanuses jõuab naise organism menopausi, kus menstruaaltsükkel üsna järsult katkeb. Seda seostatakse ka tupesekreedi vähenemisega. Kuid üldiselt jääb naise seksuaalsus sel ajal üsna muutumatuks ja menopausi läbi teinud naised tunnevad seksi vastu sama suurt huvi kui varem.

       Kuidas see inimolendit mõjutab?

      Kõik see tähendab, et meestel ja naistel on seksuaaltegevusse üsna erinev suhtumine ja nende sugutung on erinev. Ka meeste organismis tiksub teatud „bioloogiline kell”, aga see on pigem ajapõhine, öeldes neile, millal on aeg seksuaaltegevuseks. Enamikul naistel on seksihuvi seevastu palju suurem hoopis siis, kui nad on õnnelikus paarisuhtes. Kui naise elus partnerit ei ole, saab ta kaua aega hakkama ilma seksi soovimata. See ei ole loomulikult absoluutne tõde, kuid tundub paika pidavat enamuse meeste ja naiste kohta. Vaid umbes ühel mehel kümnest sarnaneb sugukihu naise omale, olles pigem isiku- kui ajapõhine. Samamoodi võib umbes üks naine kümnest tunda bioloogilist sugukihu, mis sarnaneb mehe omale.

       Mehe ja naise seksuaaltungi käivitajad

      Ülaltoodust on selge, et kui mehe seksuaaltung on kõrge, on ta huvitatud seksuaaltegevuse algatamisest. Naised ei ole üldiselt nii innukad seksi algatajad (olgugi et mõne naise sugukihu järgib pigem mehe bioloogilist skeemi), kuid enamik naisi on sobivatel asjaoludel valmis erutuma. Nagu hiljutised uurimused tõendavad, seisneb naise sugukihu pigem valmisolekus võtta mehelt vastu erutavaid impulsse, mitte aga sündmusi ennetavalt seksuaaltegevust algatada. See on asi, mida mehed ei suuda kuidagi mõista, sest nad kalduvad ebamõistlikult eeldama, et naise seksuaalsus toimib samamoodi nagu mehel ning seetõttu peaks naisel olema ka samasugune soov seksuaaltegevust algatada.

       Mehe ja naise seksuaalsed hoiakud

      See erinevus põhjustab suhtes teatud probleeme: kumbki partner ootab, et teise seksuaalkäitumine sarnaneb tema enda omale. Tugeva ajapõhise bioloogilise seksuaaltungiga mehel võib olla väga raske mõista, miks tema naiskaaslane ei tunne vajadust seksi järele siis, kui tema ise seda tunneb. Selle taga võib olla kõikvõimalikke põhjuseid, näiteks kohustuste surve või parajasti mehe vastu tuntav pahameel, kuid mees tunneb sageli, et olgu raskused millised tahes, ühine hea seksuaalkontakt aitaks neid lahendada. Naine võib järele anda ja seksida, sest mees soovib seda, kuid nii võib seks muutuda partneritevaheliste erimeelsuste peamiseks fookuseks, kuhjates tulevikku veelgi suuremaid probleeme. Lihtne meeste ja naiste vaheliste erinevuste kokkuvõte võiks kõlada nii: mehed jõuavad hea suhte juurde seksi kaudu, naised aga jõuavad seksi juurde hea suhte kaudu.

       Seksuaalkontakt

      Erinevusi leidub ka seksuaalkontakti enda rõhuasetustes. Meeste jaoks toimub seks otsese seksuaaltungi tagajärjel ja kõige olulisem on asja juures kehalise suhtlemise kvaliteet: tugev erektsioon, mõlema partneri hea orgasm ja vastastikune rahuldus. Naiste puhul kehtib see samuti, kuid ainult osaliselt, sest enamasti on naise seksuaalkogemuse tähtsaim osa hoopis mõlema partneri emotsionaalne reaktsioon. Naine väärtustab seksi, sest see suurendab partnerite lähedust ja teineteisemõistmist, tugevdades paarisuhet.

       Vajadus kindlustunde ja usalduse järele

      Ka mees peab erektsiooni tekkimiseks end seksuaalsuhtes kindlalt tundma, naine aga vajab selles olukorras lõõgastumiseks tunnet, et partneri vastu on olemas usaldus. Enamikul meestel on oma naiskaaslase seksi suhtumist üldiselt raske mõista, samamoodi nagu neil on keeruline temaga seksivälistel teemadel suhelda. Naised teavad meeste hoiakutest rohkem, sest mehed räägivad seksist ja end erutavatest asjadest julgemalt ning otsekohesemalt. Kuid väga otsesed ja tahumatud lähenemisviisid ei anna tulemusi, sest naine lükkab need tagasi.

       Mida öelda samasooliste suhte kohta?

      Üpris ilmselt tuleb samasooliste partnerite vahel niisuguseid arusaamatusi ette harvem ning harilikult on paar seksuaalküsimustes rohkem ühel meelel. Kuid ma olen näinud arvukalt nii gei- kui ka lesbipaare, kellele seksuaaltegevuse sagedus oli suur probleem, sest üks partner käis teisele peale, soovides tunduvalt rohkem seksi. Seetõttu ei anna samasooliste suhe seksuaalsuse käsitlemiseks mingit imerohtu, olgugi et sellel pinnal tekkivad lahkhelid on niisugustes suhtetes üldiselt vähem tõsised.

       Kuidas me saaksime mõnusasti koos elada?

      Sellest, kuidas tulla toime niisuguses olukorras tekkivate erimeelsustega ning kuidas mehed ja naised võivad olemuslikele erinevustele vaatamata rahumeelselt ja õnnelikult koos elada, räägin ma 7. peatükis.

      Erutus ja orgasm

      Seksuaalne erutus ei ole sama, mis seksuaaltung, kuigi ilma viimaseta erutust harilikult ei teki. Meestel põhineb seksuaalne erutus peenise erekteerumisel. Meeste erutus on seega silmaga nähtav ning tekitab neis tugeva iha seksuaalpinge vallandamiseks. Naiste seksuaalne erutus avaldub tupe märgumises, kõdisti paisub veidi ja naha üldine puutetundlikkus suureneb. Seetõttu ei ole naise erutus talle endale ja partnerile nii hästi märgatav kui mehe seksuaalne valmisolek. Heas seksuaalvahekorras toob ühe partneri erutus kaasa ka teise erutumise, kuid kui partnerite vahel valitsevad väärarusaamad,