Velns slēpjas uzpurnī. Edgars Auziņš. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Edgars Auziņš
Издательство: Автор
Серия:
Жанр произведения:
Год издания: 2024
isbn:
Скачать книгу
klusēdama un skatījās tumsā. Tad viņa nopūtās, pievērsa skatienu Belcebulam un nosvieda to it kā sāņus:

      – Dīvaina lieta.

      – Kas? – Belcebuls viegli smaidot jautāja.

      «Tas ir tā, it kā es tevi pazītu visu mūžu.»

      – Lūdzu, nedomā par to. Es vispirms esmu velns un tikai tad cilvēks.

      «Pirms es tevi satiku, mana dzīve bija pilnīgi bezcerīga!» Tieši par to es domāju.

      – Redzot tevi vienu uz soliņa, sapratu, ka esi nonācis grūtā situācijā…

      – Jā, man tajās minūtēs bija rūgtums. Zini, es tev ticu, tāpat kā tie, kas viņam sekoja, ticēja Mozum.

      «Vai Mozus, laužot plāksnes, neteica saviem levītiem: «Nāc, nogalini visu šo nelieti!»

      – Vai viņš to teica? – Sāra teica, samulsusi par Belcebula joku.

      «Trešais un piektais neradīs harmoniju, ja jūs noņemsit oktāvu no perfekta akorda,» viņš teica, smejoties.

      – ES nesaprotu.

      – Ko tu ar to domā, pretstati reizēm var harmoniski apvienoties. Situācija ir tieši tāda pati ar vīriešiem un sievietēm.

      – Nu ko? – Sāra bija pārsteigta.

      «Lai notiktu labs bizness, jums nav obligāti nepieciešams pāris.» Tas ir kā tenoru trio operdziedāšanā.

      – Tās visas ir mīklas!

      – Un eklektika.

      – Bet kāds ar to sakars trio un operdziedāšanai?

      – Trijotne ir tu, es un velns, un mēs abi mīlam operu.

      – Esiet ļoti laipns un sakiet to, ko mēģināt pateikt.

      Šeit Belcebula klejojošais skatiens ar patiesu draudzīgumu apmetās uz Sāru.

      «Man vienmēr jums kaut kas jāpaskaidro.» Es tikai gribu teikt, ka tu esi sieviete, kas spēj un prot būt laimīga bez vīrieša.

      – Ja jūs zinātu, cik reizes es pacēlu balsi pret viņiem! Es tos nevaru ciest! Tu to nesapratīsi, tu arī esi vīrietis. Kopš Klints mani pameta, es vairs neticu, ka vīriešiem ir sirdis.

      Belcebuls smējās un sacīja:

      – Vispirms es tev uzdāvināšu jaunu kleitu.

      – Man tas patīk.

      – Bet tu, Sāra, no tā jau esi izaugusi.

      Viņu saruna ritēja apmēram šādi jautri un dabiski. Šādā noskaņojumā viņi pameta restorānu un devās pa naksnīgo ielu Belcebula mājas virzienā. Ceļā uz turieni Sāru visvairāk nodarbināja domas, kā rīkoties cienīgi, lai Belcebuls nekādā gadījumā nenojautu, ka viņa labprātīgi pieņem velna mīlestību, jo atrastie argumenti šķita nepietiekami un īpaši nepārliecinoši. Patiešām, doties uz vientuļa svešinieka mājām ir ļoti neapdomīgi. Kas tas ir – izsitumi? Viņa ļoti vēlējās, lai viņam būtu cildens priekšstats par viņu. Ļaujiet viņam redzēt viņā izcilu sievieti, par kuru pat velnam būtu tikai vājš nojausmas. Belcebuls uz viņu atstāja tik labvēlīgu iespaidu, ka viņa intereses iemesls, kas palika neskaidrs, viņu maz uztrauca.

      2 daļa

      Belcebulam bija bēniņi Atlantijas avēnijā vecā ēkā, trešajā stāvā. Piecas plašas istabas bija iekārtotas ar greznām antīkām mēbelēm. Visskaistākā bija dzīvojamā istaba, kur augstie griesti un lielie logi nodrošināja gaisa un gaismas pārpilnību. Interjerā dominējošie gaišie toņi tika harmoniski apvienoti ar ķieģeļu sienu un koka sijām. Neskatoties uz nolietotajām ozolkoka grīdām un nobružātajiem logu rāmjiem, dzīvoklis pārsteidza ar savu izsmalcinātību un komfortu. Viss viņa mājā liecināja, ka saimniekam ir dziļa skaistuma uztvere. Katra mēbele it kā par to runāja, un visi kopā apliecināja ne tikai spēju izcelt cēlo, bet arī spēju pēc iespējas vairāk atrast pašizpausmes līdzekļus. Kāda garšas bezdibenis! Un tas viss, ļaujiet man atzīmēt, no radības, kuras spēki bija vērsti uz nāvi un iznīcināšanu.

      «Pagaidām apskatiet visu šeit, un es pārģērbšos un uzvārīšu tēju.» Man ir zaļais ar jasmīnu no Harney and Sons. Vislabākais. Sarkanais «Golden Monkey» no Tivan un zāle no Debesu Siasons ar mandarīna garozu. Kurš no tiem ir paredzēts jums?

      – Ar jasmīnu.

      – Laba izvēle.

      Atstādams Sāru vienu, Belcebuls aizgāja. Sāra apskatīja visas istabas un atgriezās viesistabā. No vietas, kur viņa stāvēja, viņa neviļus paskatījās uz sevi šaurajā Venēcijas spogulī. Smagā grebtā rāmī ar zeltījuma pēdām tas stāvēja ar nelielu slīpumu pret sienu un uz virsmas bija duļķaini traipi. Izkropļotais atspulgs sievieti piepildīja ar bezcerīgu melanholiju, taču, lai arī kā viņas sirdi mocīja sāpīgs jautājums, kas viņu vajāja: «Ko es te daru?» viņa bija pozitīva un nespēja rīkoties. Viņu pārņēma dīvaina sajūta, tajā sajaucās skumjas un bailes. Ne tikai tāpēc, ka viņa sevi nesaprata, bet arī tāpēc, ka sliecās jebkuru negaidītu notikumu uztvert kā draudus savai labklājībai. Vai tiešām tas notika? Kas viņa ir galu galā? Parasta sieviete, turklāt ne jauna. Gāja gadi, visi plāni sabruka viens pēc otra, naudas nepietika, viņa vairs neticēja sev, vecāki nomira – cik grūti bija dzīvot bez viņiem, un šeit, visam pārējam, bija vientulība un vilšanās. nomācoši ar savu bezcerību. Viņa jau bija tuvu nervu izsīkumam. Un tam bija jānotiek, lai brālis atgrieztos mājās ar savu otro sievu: viņu izskats sagādāja prieku, viņa gribēja būt viņiem vajadzīga, bet gandrīz vienmēr sastapās ar pretestību, vārdu sakot, viss bija sakrauts pret viņu un pamazām viņa apstājās. ticot, ka citādi viņai viss būtu. Un, kad beidzot parādījās gaismas atspīdums, viņa, jau nogurusi censties šādos apstākļos sasniegt savu mērķi, pēkšņi sajuta neatskaitāmu impulsu doties prom, bēgt no šejienes. Bet kur skriet? No kā? Belcebuls viņu iekaroja. Viņa ir drošībā ar viņu. Viņai tas iemiesoja visas pasaules diženumu un skaistumu. Viņš bija tik daudzpusīgs, ka šķita, ka viņš vienlaikus apvienoja vairākas personības, no kurām katra bija unikāla. Jā, viņš ir tikai fenomens! Un cik lielu laipnību viņš izrādīja pret viņu, piepildīja viņas sapni, piedalījās viņas liktenī, nekādā citā veidā, lai veicinātu laimi, gribēja atriebties, lai atjaunotu viņas tiesības, atveda viņu uz savu māju un tagad gatavojas. tēja. Jā, kas viņš par velnu! Šīs domas bagātā dzīvokļa omulīgajā krēslā viņai izmaksāja tādu spriedzi, ka viņa nespēja nostāvēt kājās. Viņa apsēdās krēslā, kas bija apvilkts ar purpursarkanu samtu, ne tikai tādēļ, lai būtu prieks tajā. Tad viņa pārcēlās uz dīvānu un, jau sēdēdama ērtā pozā, paskatījās uz augšu un ieraudzīja griestos, ko ierāmēja zeltīta karnīze, dažus vārdus, kas rakstīti gotiskā fontā. Brūnos vārdus rotāja virpuļi. Viņa izlasīja pirmos divus Qui vera vārdus un pēc tam dzirdēja no virtuves:

      – Aizdedziet sveces Sāra un apsēdieties pie galda.

      Pagāja dažas minūtes un īpašnieks ienāca aptumšotajā istabā. Viņš bija pārģērbies ērtā atpūtas apģērbā, ģērbies baltā mežģīņu krekliņā, koraļļu krāsas kašmira jakā, pelēkās biksēs ar plānām zilām svītrām, kas izgatavotas no vislabākās vilnas, un purpursarkanās samta čībās. Belcebuls nolika uz galda sudraba paplāti ar citrona liķiera pudeli un šokolādes braunijus un smaidīdams nolika Sārai priekšā antīku porcelāna krūzi un apakštasīti. Viņš stāvēja netālu, un viņa ar prieku ieelpoja viņa smaržu biezo un bagātīgo aromātu. Tā bija bagātības, karaliskās greznības un tajā pašā laikā izsmalcināta krāšņuma smarža. Viņas sirds sažņaudzās no kaut kādas neskaidras, nemierīgas, bet patīkamas sajūtas. Šī neskaidrā sajūta viņu vajāja. Sārai nepatika, ka viņa bija atkarīga no Belcebula; viņas pašcieņa bija