Lapseiga (0–14-a)
See on periood inimese elus, mil ta muutub nii kehaliselt, vaimselt kui ka sotsiaalselt kõige rohkem ja kiiremini.
• Imikuiga (0–1-a)
Keha. Pikkuses lisandub esimese aastaga umbes 25 cm ning kaal kolmekordistub, lõikuvad esimesed hambad, laps õpib istuma, seisma, roomama ja teeb esimesed sammud.
Vaim. Tekivad kiindumussuhted – vastsündinu õpib naeratama ja eristama tuttavaid võõrastest. 2. elupoolaastast tekib meenutamisvõime. Esimese eluaasta lõpul oskab laps öelda 3–4 esimest sõna ja saab aru 10–20 sõnast.
Sotsiaalsed ootused. Esimesel eluaastal on sotsiaalsed ootused seotud eeskätt keha ja vaimu eakohase arenguga ning piisava hoolitsuse saamisega last kasvatavate täiskasvanute poolt.
• Väikelapseiga ehk maimikuiga (1–3-a)
Keha. Laps õpib vabalt kõndima, kauguse ja eseme paiknemise hindamisel on mõõduks lihastunne.
Vaim. 2. eluaastal õpib laps kasutama reaalseid esemeid (kamm, lusikas, tass). Edaspidi kasvab kujutlusvõime ning laps hakkab leludega mängima. 2. eluaasta lõpul tarvitab laps umbes 300, 3. eluaasta lõpul kuni 1500 sõna.
Sotsiaalsed ootused. Väikelapse sotsiaalse arengu edusamme hinnatakse selle järgi, kuidas ta läheb üksikmängult üle kõrvuti mängule ning lõpuks ühisele mängule. Lapses hakkab arenema sõltumatus („mina ise”) ja eneseteadvus.
• Eelkooliiga (3–7-a.)
Keha. 7-aastane laps on tavaliselt 116–127 cm pikk ja kaalub 18–25 kg.
Vaim. 3–4-aastane laps mängib juba rohkem koos kui üksi. 5–6-aastaselt on laps võimeline tegevusi planeerima ning edaspidi kasutama mängus kindlaid reegleid. Soov pälvida hellust ja heakskiitu on selles vanuses lapsele väga oluline.
Sotsiaalsed ootused. Kohustuslike käitumisnormide järgimine, kooliminekuks valmistumine.
• Noorem ja keskmine kooliiga (7–15-a)
Keha. Nooremas koolieas suureneb kehakaal aastas keskmiselt 3 kg ja pikkus 6 cm. Puberteediga seotud muutused algavad tüdrukutel 10.–13. ning poistel 12.–14. eluaasta vahel ning on seotud suguhormoonide taseme tõusuga, mille tõttu kujunevad tüdrukutel naistele ning poistel meestele omased kehalised, füsioloogilised ja psüühilised tunnused. Puberteediga kaasneb sageli väga kiire kasvuperiood.
Vaim. Õppimisvõime on väga hea. Sõbrad ja tuttavad saavad elus aina tähtsamaks, areneb eneseteadvus ja tung ennast maksma panna. Kiired muutused kehas võivad tekitada ebakindlust.
Sotsiaalsed ootused. Pühendumine õppimisele ja enesearendamisele, normaalsete suhete säilitamine täiskasvanutega.
Noorukiiga (16–22-a)
Keha. Kuigi keha on saavutanud täispikkuse, võivad lihasmass ja luutihedus veel suureneda, hormonaalne seisund tasakaalustub.
Vaim. Toimub iseenese leidmine ja rahunemine, omandatakse täiskasvanu roll.
Sotsiaalsed ootused. Iseseisvuse saavutamine, täiskasvanute õiguste ja kohustuste järgimine.
Kahekümnendad eluaastad
Keha. Kehaline võimekus saavutab tipptaseme umbes 25-aastaselt.
Vaim. Õppimisvõime on endiselt hea, kuigi üldvõimekus ning taju kiirus võivad hakata vähenema. Iseloom on plastiline, pole veel lõpuni välja kujunenud.
Sotsiaalsed ootused. Õpingute lõpetamine, tööelu algus, elukaaslase leidmine, pere loomine.
Kolmekümnendad eluaastad
Keha. Vananemine algab raku tasandil, kehaliselt aktiivne inimene ei tunne olulist võimete muutust. Sageli märgatakse esimesi halle juukseid ja kortse näol, meestel võivad hakata juuksed hõrenema – need ei ole haiguslikud muutused.
Vaim. Üldine vaimne töövõime suureneb. Isiksuse tüüp on välja kujunenud, seda saab endale teadvustada, kuid muuta on raske.
Sotsiaalsed ootused. Tööalane edenemine, laste kasvatamine. Kohustuste kõrvalt enesearengu ja harrastustega tegelemine.
Neljakümnendad eluaastad
Keha. Jõudlus on endiselt hea, kuigi selle vähenemine võib olla tuntav. Paljud peavad hakkama lugemiseks prille kasutama. Tervisekontroll muutub olulisemaks, et avastada võimalikke haigusi varases staadiumis. Naistel väheneb võime lapsi saada, meestel võivad tekkida sugueluhäired.
Vaim. Vaimne töövõime saavutab maksimumi. Hakatakse vaatama tagasi elatud elule ja mõtlema eesolevale. Keha muutused ja elu piiratuse tunnetamine võib tekitada seisundi, mida nimetatakse keskeakriisiks. See tähendab eeskätt üleminekut nooruseast keskikka, mis võib tekitada pingeid ja lootusetust, kuid toob enamasti lõpuks kaasa elu vaimse külje suurema väärtustamise. Keskeakriisiga seostatakse oluliste muutuste tegemist oma elus – pikale reisile minek, muutused peresuhetes, eriliste harrastustega tegelema hakkamine.
Sotsiaalsed ootused. Erialase tipptaseme saavutamine, laste õpingute ja arengu kindlustamine, aktiivsus ühiselus.
Viiekümnendad eluaastad
Keha. Naistel saabub menopaus keskmiselt 51-aastaselt – lõpevad menstruatsioonid, kaob võime rasestuda. Mingi aeg enne ja pärast seda tunnevad paljud naised kuumahoogusid ja higistamist, võivad esineda unehäired ja südamepekslemine. Ka meestel võib väheneda suguhormoonide teke, kuid mõnedel säilib seksuaalne aktiivsus ja viljakus kõrge eani. Paljud inimesed võtavad kaalus juurde, kuulmine võib pisut halveneda.
Vaim. Inimeste erinevused muutuvad järjest suuremaks, osa hakkab sisse elama „vanainimese” rolli, teised tunnevad end sama energilistena kui varem. Loomingulised võimed võivad suureneda, hakatakse uurima perekonnalugu, kirjutama mälestusi.
Sotsiaalsed ootused. Jätkuv töötamine on ühiskonnas avalikult soositud, kuid varjatult võib tööturul alata ealine diskrimineerimine. Töötamisega hakkab konkureerima vajadus ja soov abistada oma lapselapsi ja vanemaid igapäevaelus.
Kuuekümnendad eluaastad
Keha. Terve inimene erineb võimetelt üsna vähe keskealisest. Ligi kaks kolmandikku inimestest põeb aga mingit kroonilist haigust – sagedamini on nendeks kõrgvererõhktõbi, südame- ja veresoontehaigused, suhkurtõbi, liigese- ja silmahaigused. Maitsmis- ja lõhnataju võivad väheneda.
Vaim. Vaimne töövõime oluliselt ei muutu, kuid ülesannete lahendamine võib võtta kauem aega, sest reaktsiooni kiirus aeglustub, töömälu halveneb ja hirm ebaõnnestumise ees suureneb. Vanaduspensionile jäämine võib olla rõõm – tekib võimalus tegeleda sellega, milleks seni pole jätkunud aega. Teisalt võib see tähendada sissetuleku ja suhtlemise vähenemist koos ebakindluse suurenemisega tuleviku ees.
Sotsiaalsed ootused. Aktiivse töötamise vähendamine või lõpetamine, vabatahtliku tööga ja huvitegevustega tegelemine, oma vanemate ja lastelaste abistamine.
Seitsmekümnendad eluaastad
Keha. Inimeste erinevused muutuvad üha suuremaks – selles vanuses on osa inimesi võimelised jooksma maratoni, samas on paljudel üha rohkem märgata vananemismuutusi, jõud väheneb, juuksed hõrenevad, rüht ja tasakaal halvenevad, luud muutuvad hapramaks.
Vaim. Elukogemused ja tagasivaade elatud elule annab meelerahu ja oskuse maailma asjadest ning teistest inimestest aru saada.