Серед організацій, перелічених вище, особливе місце зі своїми ідеями посідають AES та BSO/Origin, хоча й через сумні обставини. Вони досягли приголомшливих результатів протягом двох десятиліть, працюючи з цілою низкою методів і структур Бірюзової парадигми. Але під новим керівництвом повернулися до традиційних методів управління.
Сьогодні вже мало що залишилося від їхнього новаторського Бірюзового стилю. Їхній шлях дає цінну інформацію для роздумів про умови, необхідні для запровадження Бірюзових методів. Ця тема обговорюється в частині 3.
Те, як я прив’язував компанії до певних стадій людського розвитку в частині 1 цієї книги (дивіться сторінку 79), звичайно, так само стосується й Бірюзових компаній. Коли для зручності я пишу про Бірюзові компанії, то не маю на увазі, що всі люди, які там працюють, і усі повсякденні процеси керуються Еволюційною Бірюзовою парадигмою. Як уже сказано в розділі 1.2, наша людська природа (на щастя) занадто складна, щоб бути зведеною до однієї етикетки. Натомість я маю на увазі, що багато, якщо не більшість структур, методів роботи та культурних аспектів цієї організації відповідають Еволюційній Бірюзовій стадії розвитку людської свідомості.
Лише кілька з цих компаній є майже повністю Бірюзовими. Більшість із них являють собою суміш – в одних галузях запроваджуються нововведення Еволюційного Бірюзового характеру, в інших – працюють за традиційними Помаранчевими та Зеленими методами. Яскравим прикладом є Morning Star, компанія з переробки томатів: вона розвинула й удосконалила механізм самоврядування, але не дуже переймалась іншими двома відкриттями Бірюзової стадії. Буде точніше назвати її Зелено-Бірюзовою компанією, те саме можна сказати і про деякі інші організації. На щастя, це не шкодить дослідженню: якщо в окремих компаніях можуть бути відсутні певні складники Бірюзової моделі, то сукупно, у кожній галузі, маємо більше ніж досить прикладів, що усувають прогалини і створюють повну картину. Спираючись на нововведення Еволюційної Бірюзової організаційної моделі, її можна описати доволі детально, щоб створити практичний посібник для інших компаній, які прагнуть іти схожим шляхом; ми можемо навіть розрізняти структури й методи, які можуть застосовуватись у всіх типах організацій, і такі, що потребують адаптації до особливостей конкретних компаній та галузей.
Розділ 2.2. Самоуправління (структури)
Чому так багато людей тяжко працюють, щоб утекти до Діснейленду? Чому відеоігри є популярнішими за роботу?… Чому сила-силенна працівників гайнують роки, мріючи про пенсію і будуючи плани, що робитимуть, коли на неї вийдуть?
Причина