Оскільки все більше людей взаємодіють зі світом, керуючись Еволюційною Бірюзовою моделлю, справедливо припустити, що почнуть виникати й Бірюзові компанії. Які відкриття вони принесуть? Які метафори передаватимуть їхню сутність? Тут коротко наведено деякі відповіді на ці питання, здобуті внаслідок досліджень над першими Бірюзовими організаціями.
Нова метафора: компанії як живі системи
Успішна Помаранчева парадигма розглядає компанії як машини, Плюралістична Зелена користується метафорою сім’ї. Декотрі з-поміж засновників Бірюзових компаній, які були досліджені для цієї книги, мабуть, говорять про доконечність створення нової метафори. Очевидно, що розглядати організації як машини бездушно й неприродно; ці засновники не хочуть грати у надважливих генеральних директорів, які смикають за важелі, аби люди рухалися, наче гвинтики в механізмі.
Метафора сім’ї з позиції Еволюційної Бірюзової парадигми також є незручною. Як ми всі знаємо, родина не завжди виявляє найкращі аспекти нашої природи: частіше, ніж ми хотіли б, вона трохи або й узагалі не справляється зі своїми обов’язками. Наприклад, якщо я ваш бос і ви звітуєте переді мною, чи це означає, що я батько, а ви – дитина? Зелена парадигма наполягає на турботливому й уважному стилі керівництва, але з погляду Бірюзової моделі я не прагну бути батьком ані для кого в компанії, ба навіть дбайливим і пильним батьком.
Засновники Бірюзових компаній вживають іншу метафору на позначення робочих місць, що їх вони прагнуть створити. Навдивовижу часто вони говорять про свої організації, як про живий організм, або живу систему. Життя, у всій своїй еволюційній мудрості, управляє екосистемами незбагненної краси, постійно розвивається в бік більшої цілісності, складності та свідомості. Зміни в природі відбуваються всюди, увесь час, завдяки силі, що сама себе організує, йде від кожної клітини і кожного організму й не потребує централізованого керівництва та контролю, щоб віддавати накази чи тягнути важелі.
Ця метафора відкриває нові обрії. Уявіть собі, якими стали б компанії, якби ми припинили проектувати їх у вигляді бездушних та неповоротких машин. Чого могли б досягти і які відчуття викликали б вони у працівників, якби ми ставилися до них, як до живих систем, якби дозволяли їм підживлюватись еволюційною потугою самого життя?
Три відкриття Еволюційних Бірюзових компаній
Аналіз практичних взірців перших Бірюзових організацій, що їх вивчали заради цієї книжки, виявив три чільні відкриття:
• Самоврядування. Бірюзові компанії знайшли ключ для ефективної роботи, навіть у великих масштабах, у системі, заснованій на взаєминах однодумців без потреби в ієрархії або консенсусі.
• Цілісність. Компанії завжди мають місця, що заохочують людей показувати своє вузьке «професійне» «Я», а решту залишати біля дверей. Вони нерідко вимагають від нас показувати чоловічу