З: А як щодо пенсії?
В: Звільняйтеся з роботи, але ніколи не відмовляйтеся від вагомих проектів. Якщо ви хочете прожити довге життя, вам необхідний позитивний стрес, тобто глибоке відчуття значущості вашого внеску в корисні проекти і справи, зокрема ті, що стосуються різних поколінь вашої родини. Якщо ви хочете швидко померти, грайте на пенсії в гольф, ходіть на риболовлю і вештайтеся довкола, ковтаючи приписані вам пігулки і зрідка зустрічаючись з онуками. Хочете доказів? Прочитайте книжку «Стрес без дистресу» (Stress Without Distress) Ганса Сельє.
Розділ 5
Виразіть свій голос – бачення, дисципліна, пристрасть і совість
Найсильніший той, хто має силу керувати собою.
Вивчаючи життєписи усіх видатних діячів, тих, хто найбільше вплинув на людство, тих, хто зробив істотний внесок до певної галузі, тих, хто просто став призвідником певних змін, – можна виявити тенденцію. Завдяки їхнім наполегливим зусиллям і внутрішній боротьбі вони значно розвинули свої види інтелекту або здібності.
Найвищі прояви цих чотирьох видів інтелекту: для ментального – бачення; для фізичного – дисципліна; для емоційного – пристрасть; для духовного – совість. Це також найважливіші засоби вираження нашого голосу.
Бачення – це уявний образ можливостей людей, проектів, справ і підприємств. Бачення виникає, коли наш розум поєднує потреби з можливостями. Як сказав якось Вільям Блейк: «Те, що зараз довели, колись тільки уявляли». Якщо в людей немає бачення, якщо вони нехтують розвитком творчих здібностей, вони піддаються тенденції до віктимності, що притаманна нецілісній особистості (нижня дорога на рис. 5.1).
Рис. 5.1
Дисципліна необхідна для втілення бачення в реальність. Вона допомагає долати складні, прагматичні жорстокі прояви реальності і здійснювати дії, без яких неможливо досягти бажаного. Дисципліна виникає завдяки об’єднанню бачення з прихильністю певній ідеї. Протилежністю дисципліни і прихильності є потурання бажанням – принесення в жертву найголовнішого в житті заради насолоди або миттєвого задоволення.
Той, хто бажає керувати іншими, насамперед повинен навчитися володіти собою.
Пристрасть – це запал, бажання, сила переконання і наснага, що за наявності дисципліни допомагає досягнути бачення. Пристрасть виникає, коли потреба перетинається з унікальним талантом людини. Якщо комусь бракує пристрасті, яка постає з пошуку і використання голосу для служіння високій меті, ця прогалина заповнюється невпевненістю і пустопорожнім базіканням тисяч голосів, що утворюють так зване соціальне дзеркало.
Рис. 5.2
В особистих і ділових взаєминах складовою пристрасті є