Кинь виклик старості. Як у 60 виглядати на 30 і почуватися на 18. Элизабет Блэкберн. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Элизабет Блэкберн
Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»
Серия:
Жанр произведения: Здоровье
Год издания: 2017
isbn: 978-617-12-8415-9, 978-617-12-8416-6, 978-617-12-8201-8, 978-1-4555-4171-3
Скачать книгу
і сягаючи мінімуму приблизно у 751. Цікаво, що після 75 довжина теломер залишалась однаковою чи навіть трохи зростала. Така тенденція, мабуть, не вказує на справжнє збільшення довжини, а лише створює його видимість, бо люди з коротшими теломерами до цього віку вже помирають (це називають помилкою тих, хто вижив, – у будь-якому дослідженні старіння найстаріші люди зазвичай найздоровіші). До 80 і 90 років доживають люди з довшими теломерами.

      Теломери, хвороби та смерть

      Теломери вкорочуються з віком. Але чи можуть наші теломери насправді допомогти визначити, скільки ми проживемо чи як скоро ввійдемо у період хвороб?

      Наука каже, що так.

      Короткі теломери не провіщають смерть у кожному дослідженні через вплив на тривалість життя багатьох інших факторів. Вони провіщають час смерті лише приблизно в половині досліджень, зокрема й у наймасштабнішому на цей час. У 2015 році копенгагенське дослідження більше 64 тисяч людей показало, що короткі теломери провіщають передчасну смертність2. Що коротші теломери, то вищий ризик померти від раку, серцево-судинних захворювань та й взагалі в молодому віці, незалежно від причини. Погляньте на рис. 10, і ви побачите, що довжина теломер розбита за процентилями на десять груп. Люди 90-го процентилю (з найдовшими теломерами) позначені ліворуч; люди 80-го – трохи правіше і так далі до самого правого краю, де позначені люди найнижчого процентилю. Ми бачимо тут чітку градацію: люди з найдовшими теломерами – найздоровіші, а коли їхні теломери вкорочуються, люди стають хворобливішими і помирають частіше.

      Рис. 10. Теломери і смерть. Довжина теломер провіщає смертність загалом і від різних хвороб. Люди з найдовшими теломерами (90-го процентилю) мають найнижчі рівні смертності від різних видів раку, серцево-судинних захворювань і з усіх інших причин. (Джерело: Rode et al., 20153)

      Згадане вище дослідження Kaiser Permanente вимірювало довжину теломер 100 тисяч добровольців, які стали учасниками програми охорони здоров’я. Через три роки після вимірювання їхніх теломер люди з коротшими теломерами частіше помирали від поєднання всіх причин смертності4. Дослідження враховувало відмінності між учасниками, що могли ймовірно впливати на стан здоров’я та довголіття, зокрема вік, стать, расу та етнічне походження, освіту, куріння, фізичну активність, вживання алкоголю та індекс маси тіла (ІМТ). Навіщо науковці враховували стільки перемінних? Бо справжньою причиною вищої смертності теоретично могли бути не короткі теломери, а будь-який із цих факторів, деякі з них або всі разом. Наприклад, існує чіткий зв’язок між тютюнокурінням і загальним рівнем смертності. Крім того, багато досліджень виявили зв’язок між курінням і більшим вкороченням теломер. Утім, навіть після поправки на всі ці потенційні пояснення, зв’язок між довжиною теломер і загальною смертністю все ще зберігається. Це справді виглядає так, неначе довжина теломер суттєво впливає на загальний ризик смертності.

      Знову і знову довжину теломер пов’язували