Бен-Ґуріон. Держава за будь-яку ціну. Том Сегев. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Том Сегев
Издательство: OMIKO
Серия: Мемуари та щоденники
Жанр произведения: Биографии и Мемуары
Год издания: 2019
isbn:
Скачать книгу
почуттів». Ця втрата швидше допомогла йому з холодним розумом оцінити якості ідеального вождя. Він був, писав Бен-Ґуріон, «тим, хто нехтує всіма перешкодами, відданий своїй цілі, який не знає поступок і знижок, разючих крайнощів; людиною, яка знає, як це – крутитися як муха в окропі заради досягнення своєї мети; людиною залізної волі, яка не шкодує людських життів і крові безвинних дітей заради революції; він не боїться відкинути сьогодні те, що вимагав учора, і вимагатиме завтра того, що відкидає сьогодні; його не спіймати на банальності чи догмі; оголена реальність полягає у тому, що жорстока правда владних відносин стане перед його гострими і ясними очима – єдиною метою, що горить червоним полум’ям – метою великої революції».[530]

      Одне речення у нього містило понад 130 івритських слів, і при цьому терміни «більшовизм» та «соціалізм» не зустрілися жодного разу, як, до речі, і слово «сіонізм». Це тому, що там була викладена модель лідерства, розібрана на складові частини, майже вказівки національним лідерам. Його візит до Радянського Союзу був плідним досвідом. І хоча Бен-Ґуріон радів цьому досягненню, та після свого чотиримісячного перебування там він не повернувся захопленішим соціалістом, ніж був, коли їхав, і ніколи не став комуністом. Він захоплювався не ідеологією Леніна, а швидше його здатністю впливати на долю свого народу. У політичному оточенні Бен-Ґуріона не було нікого, хто так систематично вивчав би структуру авторитарного керівництва, і нікого, хто б настільки чітко міг викласти мету свого життя. Бен-Ґуріон мав намір стати сіоністським Леніним.

      9. Скандали

«Починаються чудові дні»

      Однієї ночі, у березні 1926 року, Бен-Ґуріону наснився жахливий сон про лева; це було за кілька місяців до його сорокаріччя. Його розповідь про це, записана у Берліні за кілька днів до чергового візиту до Плоньську, є одним із найвизначніших записів у щоденнику, красномовним та сповненим непідробних емоцій. Уві сні він хотів піти на богослужіння, яке відбувалося з іншого боку саду, що належав священникові. Цей священник жив поруч із будинком батька. Але Бен-Ґуріона попередили туди не ходити. Його вороги причаїлися, очікуючи на нього біля дороги, і збиралися його вбити. Він не пам’ятав, хто вони, але писав: «Я думаю, що це могли бути араби». Отже, Бен-Ґуріон вирішив піти на службу ближче до дому.

      Там було багато людей, але вони «розтанули», і перед його очима лишився тільки Аарон Ейзенберг із Реховоту, один із лідерів тамтешніх фермерів та близький соратник Хаїма Вейцмана. Вони з Ейзенбергом сиділи у великому автомобілі, який був причеплений до лева, високого, мов кінь, і сліпого. Коли Бен-Ґуріон намагався їхати, машина починала перекидатися зі сторони в сторону. Раптом він побачив себе поруч з автомобілем, і тут лев стрибнув на нього. Бен-Ґуріон кричав так голосно, як міг, просячи Ейзенберга перемістити машину, але Ейзенберг його не чув. «Я ледве врятувався від кігтів лева. Далі я прокинувся, але коли знову заснув, то опинився в тому ж сні. Це було дивно», – писав він.


<p>530</p>

Ben-Gurion 1971a, p. 268.