Нам подобаються достаток та міцне здоров’я, точнісінько як і насолода. Приємно спокійно собі відпочивати, знаючи, що твої основні потреби задоволено. Важкувато розмірковувати над сенсом життя, коли випадає закладати ювелірні прикраси й сваритися з представниками компанії, що обслуговує вашу кредитну картку. Аюрведа не лише спонукає нас до фінансового процвітання, а й наголошує, що без фінансової свободи наш подальший розвиток у самопізнанні примарний. Чому? Тому що коли ми бідкаємося через гроші, нас легко збити з пантелику, нас наповнює страх і ми втрачаємо пильність. Те саме стосується і здоров’я. Коли хворіємо, важко медитувати, допомагати дітям з домашнім завданням чи розпочинати омріяну справу.
Дисгармонія артхи виникає, коли ми перетворюємося на скнар чи занадто переймаємося матеріальними цінностями. Якщо маємо тринадцять відтінків помади для збільшення губ, але нас тішить думка про купівлю ще однієї, то, ймовірно, ми страждаємо на ненажерливість. Ніколи не забуду, як колись забігла до сусідки. У неї назбиралося 157 м’яких іграшок. Від підлоги до стелі попід мурами стояли стоси взуття (деяке і досі в коробках). У вітальні на невидимому ліжку лежала гора сумок, більшість із цінниками. У її житті рушійною силою стало придбання речей. Поступово вона створила захисну бульбашку з ведмедиків, високих підборів і сумок. Гадаю, якщо бути чесними з собою, то в кожній із нас живе маленька скажена любителька ведмедиків. Аюрведа вчить нас приймати любов до м’яких іграшок, не дозволяючи їм себе задушити.
Дисбаланс артхи також виникає, коли ми хибно вважаємо, що нам нічого не треба. Мені відомо кілька духовних особистостей, які відчувають себе винними через те, що хочуть мати такі блага, як тепла оселя, зручний одяг чи шоколадка (навіть якщо вона органічна й усіх принципів справедливої торгівлі дотримано). Це вже інші крайнощі артхи, які так само руйнують наш добробут. То який же висновок? Нічого поганого в тому, що вам потрібні речі, немає за умови розважливого ставлення і використання їх задля досягнення вищих благ.
Ціль № 3: Сповзайте з ліжка з метою
Третя життєва мета – «дхарма», тобто наше головне призначення в житті. Серед метушні сучасного світу багато хто з нас забуває про цей неймовірний дар – жити в людському тілі (а не, приміром, у тілі медоїда). Аюрведа твердить, що кожна людина приходить у цей світ з певною дхармою, і доки не почнемо її реалізовувати, доти ми не зможемо відчути себе щасливими. Мій духовний наставник Род Страйкер каже, що у Всесвіті існує так звана «порожнеча», яку треба заповнити. Допоки ви не вигадаєте, як себе реалізувати і втілити власне призначення, між вами й тим, ким прагне стати вище «Я», пануватиме розлад.
Реалізація дхарми не завжди означає праведність. Вона не має нічого спільного з тим, що ми називаємо «працею». Це радше той унікальний внесок, який ми робимо у будь-яких життєвих обставинах,