Лекция «О природе гениальности. Будь больше самого себя». Андрей Курпатов. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Андрей Курпатов
Издательство: Лекторий "Прямая Речь"
Серия: Лекции по психологии Андрея Курпатова
Жанр произведения: Общая психология
Год издания: 0
isbn:
Скачать книгу
on öelnud mulle golfiväljakul palju hullemat – kaugelt hullemat. Vabandan, kui see kedagi solvas.”

      Vähem kui pool tundi hiljem, kell 16.30, tuli selle päeva uudispomm Wikileaksilt, kes paiskas netti tuhanded Clintoni kampaaniajuhi John Podesta isiklikult kontolt häkitud meilid. Nad avaldasid katkeid Hillary Clintoni makstud kõnedest, mida ta oli keeldunud avalikustamast, Wall Streeti finantsistidele, Podesta e-kirju kampaaniatöötajatele ning eelseisvatel debattidel ja üritustel tõstatatavaid küsimusi ja teemasid puudutavat kirjavahetust Clintoni kampaaniameeskonna ja DNC juhi Donna Brazile’i vahel.

      Pärast keskööd – ja kogu poliitilise spektri tunde kestnud raevukat reaktsiooni „Access Hollywoodi” salvestuse üle – avaldas Trump videosalvestatud vabanduse: „Ma ei ole kunagi öelnud, et olen täiuslik inimene … need sõnad ei peegelda seda, kes ma olen. Ma ütlesin seda, see oli vale ja ma vabandan … Luban olla homme parem inimene ega vea teid iial alt. Olgem ausad. Me elame reaalses maailmas. See ei ole midagi enamat kui tähelepanu kõrvalejuhtimine … Bill Clinton on tegelikult naisi ahistanud ning Hillary on oma ohvreid hirmutanud, rünnanud ja häbistanud … Näeme pühapäevasel debatil.”

      Trumpi ülemjuhatus kogunes järgmisel hommikul, laupäeval, 8. oktoobril, Trump Toweri katusekorteris.

      Priebus ütles Bannonile: „Kõik annetajad on väljas. Kõik loobusid. Paul Ryan loobub täna pärastlõunal.” Rahameeste ja esindajatekoja vabariiklasest senaatori kaotus tähendas lõppu. „See on läbi,” ütles Priebus. „Mida sa sellega mõtled, et see on läbi?” küsis Bannon.

      „Kõik võtavad oma toetuse tagasi. Ma ei tea sedagi, kas Pence jääb pardale.” Trumpi asepresidendikandidaat, ülimalt lojaalne Mike Pence, oli hakanud kahtlema.

      „Kurat, kas sa teed nalja?” küsis Bannon. „See on lint, mees.”

      „Sa ei saa aru,” ütles Priebus. „See on läbi.”

      Meeskond kogunes Trumpi residentsi. Trump istus oma suures kuldses toolis.

      „Mis on protsendid?” küsis ta. „Olgu, räägime tõsiselt. Ma tahan tõesti teada, mida te soovitate. Milline on teie nõuanne?”

      „Teil on kaks võimalust,” alustas Priebus. „Te kas loobute kohe või saate Ameerika ajaloo suurima kaotuse ja eluaegse alanduse osaliseks. Mind lömastatakse. Iga juht, iga kongresmen, iga senaator, igaüks, kellest ma vabariiklaste rahvuskomitees hoolin, on hulluks minemas. Ja nad ütlevad mulle, et te kas kaotate suurelt, hiiglaslikult, või peate loobuma. Mina ei saa siin midagi parandada.”

      „Noh,” ütles Trump. „Mul on hea meel, et me alustame positiivse noodiga.”

      „Lõpeta see pläma,” ütles Bannon Priebusele. „See on pläma.”

      „Kui te tahate seda kohe teha,” jätkas Priebus, „siis on Pence valmis teie asemele astuma ja Condi Rice tuleks tema asepresidendiks.” Rice oli olnud George W. Bushi ajal riikliku julgeoleku nõunik ja riigisekretär.

      „Seda ei juhtu iial,” teatas Bannon valjusti. „See on naeruväärne. Kuradima absurdne.” Vähem kui kahe kuuga kampaania peajuhina olid nad vähendanud lõputute valimiskoosolekutega vahet poole peale. Trump oli nüüd rokkstaar.

      New Jersey kuberner Chris Christie istus nõupidamisel dressipükstes ja pesapallimütsis.

      „Asi ei ole kampaanias,” teatas Christie otsustavalt. „See on läbi. Asi on teie brändis. Te olete kogu elu töötanud. Need poisid …” Ta osutas Trumpi poja Don juuniori ja Jared Kushneri poole. „Te peate hoidma brändi neile või on ka sellega lõpp.”

      Rudy Giuliani ütles, et Trumpi võiduvõimalus on nüüd väiksem kui viiskümmend protsenti. „Põhimõtteliselt on sul nelikümmend protsenti.”

      „Kas me helistame „60 minutisse”?” küsis Kellyanne Conway. Tema pakkus avaliku pihtimuse võimalust. „Te ei saa seda teha pühapäeval, sest pühapäeval on debatt. Või kutsute ABC või NBC, panete ta diivanile istuma, Ivanka ühel ja Melania teisel pool, sisuliselt nutmas, ütlemas, et ma vabandan.”

      Melania Trump oli alla tulnud ja seisatas diivani taga. Conway pakkus, et nad võiksid istuda. Oli näha, et ta oli marus.

      „Ma ei tee seda,” ütles Melania oma Sloveenia aktsendiga ja viipas tõrjuvalt käega. „Mitte mingil juhul. Ei, ei, ei.”

      Bannoni arvates oli Melanial Trumpile rohkem mõju kui kellelgi teisel, ta uskus, et naine suudab teha vahet, kes lakub taldu ja kes räägib tõtt. „Kulisside taga on ta nagu haamer.”

      „Mida sina arvad?” küsis Trump Bannonilt.

      „Sada protsenti,” vastas Bannon.

      „Sada protsenti mida?” küsis Trump.

      „Sada protsenti, metafüüsiline kindlus, et te võidate.” Bannon kuulutas sageli, et miski on sada protsenti kindel.

      „Lõpeta see pask!” röögatas Trump. „Mul on kõrini sajast protsendist. Ma tahan teada, mida sa tegelikult arvad!”

      Priebus saja protsendi juttu ei uskunud ja arvas, et keegi ruumis ei usu. Ta nägi, et Trump on endast väljas.

      „See on sada protsenti kindel,” kordas Bannon. Trump väitis, et öeldu oli vaid garderoobiloba. „Teie toetajad jäävad teiega. Nad on mures oma riigi päästmise pärast.” Võrdlus Bill Clintoniga oli käepärast. „Me võrdleme teie sõnu tema tegudega.” Bill Clinton oli Trumpi vastane niisama palju kui Hillary, nüüd ehk rohkem kui kunagi varem.

      „Kuidas me seda teeme?” küsis Trump.

      „Me reserveerisime Jarediga täna õhtuks kella kaheksaks Hiltoni hotelli ballisaali. Me paneme selle Facebooki ja saame tuhat vasarpead” – Bannoni väljend Trumpi veendunud toetajate kohta – „punastes pesapallimütsides. Ja te teete kuradima valimiskoosoleku ja ründate ajakirjandust. Me duubeldame. Mingu nad perse! Õigus?”

      Trump paistis rahul olevat.

      Kõik teised olid vastu. Puhkes suur tüli, kuid viimaks jõuti kompromissile.

      Conway pidi helistama ABC-ile ja korraldama nii, et ABC ankur David Muir toodaks kopteriga kohale. Giuliani ja Christie pidid kirjutama Trumpile sissejuhatuse ja Muir võib teha kümneminutilise intervjuu.

      „Poliitiline enesetapp,” mõtles Bannon. See teeb kampaaniale kindla lõpu ja Trump kaotab kahekümne protsendiga.

      Ta ütles, et nad peavad Hiltonile valimiskoosolekust teada andma, sest raha tuleb ära maksta.

      Priebus ütles jälle, et Trump peab lihtsalt loobuma. „Te ei tea, mida te teete. Te põrute.”

      Tuntud vabariiklased hakkasid Trumpi üles kutsuma, et ta astuks kõrvale Mike Pence’i kasuks, kes tegi kampaaniat Ohios. Ta oli läinud peitu, kui plahvatas uudispomm „Access Hollywoodi” lindi kohta.

      Veidi enne kella üht tegi Pence avalduse. „Abikaasa ja isana solvas mind Donald Trumpi öeldu eile avaldatud üheteistkümne aasta vanuses videos. Ma ei lepi tema märkustega ega saa neid kaitsta. Olen tänulik, et ta väljendas kahetsust ja vabandas Ameerika rahva ees. Me palvetame tema perekonna eest ja ootame võimalust, et ta saaks näidata, mida mõtleb, kui ta homme õhtul rahva ette astub.”

      Käisid jutud, et Pence oli andnud Bannonile pitseeritud kirja, milles kutsus Trumpi üles loobuma.

      Kaks tundi hiljem tegi Melania Trump avalduse: „Sõnad, mida mu abikaasa kasutas, on mulle vastuvõetamatud ja solvavad. Need ei esinda meest, keda ma tunnen. Tal on juhi süda ja mõistus. Loodan, et inimesed võtavad tema vabanduse vastu, nagu tegin seda mina, ning keskenduvad tähtsatele teemadele, millega meie riik ja maailm silmitsi seisavad.”

      Kell 15.40 säutsus Trump: „Ajakirjandus ja eliit soovivad mind nii kangesti valimistelt kõrvaldada – MA EI LOOBU EALES, MA EI VEA IIAL OMA TOETAJAID ALT! #MAGA!”

      Trump võttis istet. Ettevalmistused ABC intervjuuks olid hoos – see võis purustada vaatajarekordi. Giuliani ja Christie ulatasid Trumpile paberi oma soovitustega.

      Trump