Nõuandeid korraldajatele
Kiusamine võib olla otsene või varjatud. Otsese kiusamise juhud on näiteks solvavate nimedega nimetamine, narrimine, tõukamine ja sikutamine, löömine, koti või muude asjade äravõtmine ja pildumine, raha või muude asjade väljapressimine, kellegi ründamine või ähvardamine tema usu, nahavärvi, puude või harjumuse alusel. Varjatud kiusamine on näiteks kellegi kohta kuulujuttude levitamine, et teda kaaslaste ees halvas valguses näidata. Sellisel käitumisel on tavaliselt üks või mitu algatajat ning see on suunatud ühele või mõnele kindlale inimesele. Nii otsese kui ka varjatud kiusamise põhielement on füüsiline või psühholoogiline hirmutamine, mis toimub süstemaatiliselt pikema aja jooksul ning tekitab pideva ahistamise ja väärkohtlemise õhkkonna.
Kui töötate toetusrühmaga või noortekeskuse, kooli või töökoha rühmaga, võiks stseene kohandada konkreetsete osalejate olukorrast lähtuvalt. Võtke arvesse rühma kuuluvate noorte eripära ning nende endi võimalikke kiusamiskogemusi. Lähtuge sellest rühmade moodustamisel ja stseenide jagamisel.
Variandid
Rollimängu asemel võivad rühmad kõiki kolme stseeni lihtsalt analüüsida ning selgitada, kuidas nemad probleemi lahendaksid.
Võite anda kõigile rühmadele lahendamiseks ka ühe ja sama stseeni. Nii saab iga rühm esitada loost oma versiooni ja lahendusvariandid. See aitab saada rohkem huvitavaid mõtteid ning leida rohkem erinevaid lahendusi.
Kui teil on vähe aega või ei ole rollimänguks piisavalt ruumi, võite võtta väikestes rühmades toimuva arutelu aluseks tõestisündinud lood. Paluge osalejatel nende olukordade üle järele mõelda, pakkuda võimalikke konkreetseid lahendusi ja alternatiive ning mõelda, mida nad ise teeksid kiusatava olukorras.
Soovitusi jätkutegevusteks
Uurige välja, kas teie kandis pakutakse noortele vabatahtlikele konfliktivahenduse alast koolitust. Kutsuge keegi rühma ette rääkima ning kaaluge võimalust luua koolis või noortekeskuses omaealiste vahendajate võrgustik.
Kui teid huvitab, kuidas võiks korraldada omaealiste koolitust, võite lugeda publikatsiooni Domino punktist 5.1 lähemalt Saksamaal Offenbachi koolides läbi viidud rahuvahendaja projekti kohta.
Kui tahate uurida küberkiusamise teemat, võite läbi viia harjutuse „Minu elu pole kõigile vaatamiseks” (lk 232). Teise variandina võib rühm koostada oma kooli või organisatsiooni jaoks kiusamisvastased käitumisreeglid. Kiusamisvastaste tegevuspõhimõtete väljatöötamisel on abiks ka harjutuse „Rassismile reageerimine” (lk 254) juures kirjeldatud meetod.
Väljaande Domino 4. osast, mis sisaldab noorte räägitud lugusid, võite lugeda Gabori lugu sellest, kuidas teda koolis kiusati juudi päritolu tõttu. Selle põhjal võite algatada arutelu antisemitismi teemal või küsida, mida osalejad oleksid selles olukorras teinud.
Ideid tegutsemiseks
Võtke ühendust mõne teie riigis tegutseva kiusamisvastase rühma või ühendusega ja pakkuge neile oma abi. Kui teie rühm on eriti loominguline, võite neile soovitada, et nad kirjutaksid ise lühinäidendi ja esitaksid selle teistele.
Rühma liikmed võivad samuti korraldada kiusamist käsitleva arutelu või väitluse oma koolis või kogukonnas.
Moodustage koos sõpradega koolis või kogukonnas toetusrühm kiusamise ohvriks langenud noorte abistamiseks.
Lisateave
Kiusajad tihti ei mõista, kui suurt masendust nad võivad teises inimeses tekitada. Neile võib tunduda, et nad lihtsalt nöögivad või teevad lolli nalja ja see kõik on väga lõbus. Alguses see võiski nii olla, aga kui see jätkub mitu päeva või nädalat, hakkab see nende nalja sihtmärgiks saanud inimest tõsiselt häirima. Mõnikord arvavad kiusajad, et teiste kallal norimine jätab nendest laheda mulje. Nad võivad olla kellegi oskuste või välimuse peale kadedad. Nad võivad olla harjunud olema tähelepanu keskpunktis ning kui kedagi nende asemel kiidetakse, ei meeldi see neile ja nad tahavad seda inimest alandada. Tihti on kiusajatel puudulikud sotsiaalsed oskused ning nad ei oska olla heaks sõbraks. Kiusajatel võib olla koduseid probleeme: kui nad näevad kodus, kuidas inimesed üksteist vägivaldselt või halvasti kohtlevad, matkivad nad sellist käitumist. Neile ei meeldi nende elus valitsev olukord ja nad tahavad, et ka teised inimesed tunneksid ennast halvasti. Kiusamist võib põhjustada ka laste kehaline karistamine, kuna see õpetab lastele, et vägivald on lubatud ja sobiv vahend konfliktide lahendamiseks või oma tahtmise saamiseks. Küsimuste ja vastuste vormis ülevaate laste kehalise karistamise lõpetamise problemaatikast leiate Euroopa Nõukogu vastavast kampaaniamaterjalist aadressil http://www.coe.int/t/dg3/children/pdf/QuestionAnswer_en.pdf.
Allikad:
www.bullying.co.uk
www.bullying.org
www.bullyonline.org
www.bullybusters.org.uk
www.kidshealth.org
www.teenhelp.org
www.breaktheabusecycle.com
www.bullying.com
Kiusajad vajavad abi. Nad peavad mõistma oma kiusamise põhjusi ning õppima oma käitumist muutma. Eelkõige peavad nad õppima oma tunnetega toime tulema viisil, mis ei kahjusta teisi inimesi, ning olema oma tahtmise läbisurumiseks kindlameelsed ilma vägivalda laskumata. Kui neil on võimalik osaleda praktilistes tegevustes ja leida uusi huvialasid, jääb neil vähem aega kiusamiseks ning ühtlasi saavad nad rakendada oma annet ja kasvatada eneseväärikust, et neil tekiks ettekujutus endast kui heast inimesest, kes ei tee teistele halba.
Lisateavet leiate aadressidelt www.bullying.co.uk, www.bullying.org, www.bullyonline.org või internetiotsingust märksõnaga „kiusamine”.
Jaotusmaterjal
Rollimängude stseenid
Tõestisündinud lood
Peresisesed asjad
Politsei tuleb alati hilja – kui ta üldse tuleb.
Teemad
• Sotsiaalne sugu
• Rahu ja vägivald
• Tervis
Raskusaste Tase 3
Rühma suurus 6–30 (väikestes rühmades 2–6)
Aeg 120 minutit
Ülevaade Osalejad käsitlevad juhtumivaatlusi, et analüüsida perevägivalla erinevaid liike ning selle ärahoidmise võimalusi.
Seotud õigused
• Õigus elule, vabadusele ja turvalisusele
• Piinamise ja alandava kohtlemise keeld
• Õigus võrdsusele seaduse ees
Eesmärgid
• Suurendada teadlikkust perevägivalla vormidest
• Arendada inimõiguste rikkumiste üle arutlemise ja nende analüüsimise