Горпина вийняла борщ, налила його в миску і поставила перед комісаром та пораненим Миколою. Червоноармійці пили, їли, почали вже і махорку у шматки газети закручувати.
– Е, ні, хлопці, палити у двір, бо у мене діти малі, – показала на піч, звідки виглядало дві пари очей. – Виходьте на свіже повітря, у хаті й так не продихнути, – насмілилася повторити. – Та Дем’яна позвіть, хоч щось у рота вкине, а то важності такої на себе напустив, ще з голоду помре на вашій службі. Невелику птицю впіймав, Сава і так нікуди не дінеться, – тепер вона командувала, вирішивши, що все в неї вийде.
Комісар через невеликий двір попрямував на вулицю, а згадавши про Дем’яна, який сидів у Горпининому дворі поряд із Савою, уже через тин крикнув йому:
– Йди в хату та поїж, а то спочатку про горілку кричав, а тепер і про хліб не питаєш. Йди, бо на сало вже запізнився, шкурки і ті поїли. Той дядько сам посидить, невелике цабе.
– Я пригляну за ним, – пообіцяв Микола. – Усе одно палити не навчився, – мостився під яблунею на колоді. – Сідайте, дядьку, біля мене, не кусаюсь, – запрошував Саву.
– Хто вас там знає, що у вас на думці. Чесному чоловіку руки зв’язати, – бурчав той невдоволено, але не проти був присісти в холодку хоч на хвилину. – Руці легше стало? – кивнув на полотняну пов’язку. – Ця жінка вміє лікувати, у неї всі в роду лікували.
– Я знахарям не вірю. А ця, видно, діло своє знає. На матір мою дуже схожа.
– Звідки ти будеш? По говору чую, що не з наших країв, нібито з Петрограда.
– Звідти. Як це ви вгадали?
– Яблука возив туди продавати та ще багато чого. А ти, хлопче, як думаєш: залишать