5
Vt nt artiklit Nikolai Krutšina enesetapu kohta: Soviet Turmoil; New Suicide: Budget Director. New York Times, 27. august 1991, http://www.nytimes. com/1991/08/27/world/soviet-turmoil-new-suicide-budget-director.html; samuti Susan Tifft,Yuri Zarakhovich. Desperately Seeking Ruble. Time, 4. november 1991, http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,974181,00. html.
6
Siloviki, mis tuleneb sõnast sila (jõud), on raskesti tõlgitav. Kõige täpsem oleks ehk tõlkida seda jõustruktuuride esindajateks, kuid „jõumehed” on mõistagi lühem ja seetõttu ka rohkem tarvitusel. Peamiselt kuuluvad nende hulka Nõukogude aja KGB veteranid ja selle järglasorganisatsioonide liikmed. Ent sama mõistega tähistatakse ka paljusid, kelle taustaks on relvajõud või poolsõjaväelised siseväed, samuti prokuratuuri ja teiste ametiasutuste esindajaid, kelle võimuses on keelata, kästa, puua ja lasta.
7
Tšekaa (ametlikult Vserossiiskaja tšrezvõtšainaja komissija ehk ülevenemaaline erakorraline komisjon) oli teatavas mõttes tsaariaja ohranka (Otdelenije po ohraneniju obštšestvennoi bezopasnosti i porjadka ehk ühiskondliku julgeoleku ja korra kaitse osakond) järeltulija. Tšekaa järeltulijad olid OGPU (Objedinennoje gosudarstvennoje polititšeskoje upravlenije ehk ühendatud riiklik poliitvalitsus), NKVD (Narodnõi komissariat vnutrennõh del ehk siseasjade rahvakomissariaat) ja KGB (Komitet gosudarstvennoi bezopasnosti ehk riikliku julgeoleku komitee). KGB peamine järglane on FSB (Federalnaja služba bezopasnosti ehk föderaalne julgeolekuteenistus). SVR (Služba vnešnei razvedki ehk välisluureteenistus) on palju väiksem. Varem oli see Nõukogude KGB esimene peavalitsus. GRU (Glavnoje razvedõvatelnoje upravlenije ehk luure peavalitsus) on sõjaväeluure. Ehkki see on viimastel aastatel kokku tõmbunud, ei ole selle nimi ega struktuur muutunud pärast seda, kui Trotski 1918. aastal GRU asutas.
8
Vt Delo Potejeva: predatel nanjos uštšerb v 50 mln dollarov, no ne smog obmanut natšalstvo ukrainskoi ljubovnitsei, http://www.newsru.com/russia/28jun2011/ poteev.html (seda ja kõiki teisi linke vaadati 2011. aasta juulis).
9
Scott Shane, Benjamin Weiser. Spying Suspects Seemed Short on Secrets. New York Times, 29. juuni 2010, http://www.nytimes.com/2010/06/30/world/europe/30spy.html. Dan Amira. Russian Spies Too Useless, Sexy to Prosecute. New York Magazine, 7. juuli 2010, http://nymag.com/daily/intel/2010/07/ russian_spies_too_useless_sexy.html. Spy Swap: Viennese Waltz. Guardian, 10. juuli 2010, http://www.guardian.co.uk/world/2010/jul/10/spy-swap-russiaus-editorial. Alexander Chancellor. The Russian spy scandal that nobody much cared about. Guardian, 2. juuli 2010, http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2010/jul/02/russian-spy-ring-scandal.
10
John le Carré. Spy Swap. Guardian, 9. juuli 2010, http://www.guardian. co.uk/world/2010/jul/09/spy-swap-john-le-carre. Harry Lime’i teema puhul on silmas peetud 1949. aasta filmi „The Third Man” (stsenaariumi kirjutanud Graham Greene avaldas hiljem ka samanimelise jutustuse), mis kõneleb luuretööst sõjajärgses Viinis.
11
John le Carré. Call for the Dead. Penguin, 1965. Esimene peatükk on ka võrgus: A Brief History of George Smiley. Guardian, 22. mai 2009, http://www. guardian.co.uk/books/2009/may/22/le-carre-call-for-the-dead.
12
htt
1
Sõjaeelset kuningavõimu teeninud ametiisikuna oli tema pool jäänud Jugoslaavias sõja ajal möllanud kodusõjas kommunistidega kaotajaks. Nagu suures osas Ida-Euroopas, oli Teine maailmasõda seal tähendanud kahe poole asemel kolme poole võitlust. Natsid sõdisid kommunistlike partisanide ja rojalistlike tšetnikutega, kes vihkasid teineteist sama palju nagu vihkasid mõlemad sissetungijaid. Kui sakslased kaotasid, võitsid kommunistid (keda toetasid jõuliselt nii Nõukogude Liit kui ka Suurbritannia ja Ameerika Ühendriigid) kodusõja palju nõrgemate rojalistidega ja nimetasid viimaseid fašistide käsilasteks.
2
Jasper Rootham.
3
1993. aastast rohekate klaasidega tsikuraadis Thamesi lõunakaldal paiknevat salaluureteenistust nimetatakse kõnekeeles MI6-ks; samaväärsed mitteametlikud nimetused on veel „sõbrad” või natuke ametlikum „Whitehalli teised agentuurid”. Töötajad ise ütlevad tavaliselt asutuse kohta „kontor”, väliskontaktid aga mõnikord häbelikult „firma”.
4
John le Carré.
5
Vt nt artiklit Nikolai Krutšina enesetapu kohta:
6
7
Tšekaa (ametlikult
8
Vt