Kui teil ei peaks õnnestuma Kuningas Edwardi maa piirkonnas maabuda, siis võite siirduda Robertsoni lahe ümbruskonda, eelnevalt Evansi neemega ühendusse astudes.
Minu arvates on väga võimalik, et sobiva talvitamispaiga leiate Smithi abaja naabrusest, kuid sealjuures tuleb laevaga olla ettevaatlik, sest mul on alust oletada, et paakjää mõnikord vastu seda randa rõhub.
Kui te peaksite Robertsoni lahes või selle lähedal maabuma, siis ei või te loota enne järgmise aasta märtsikuud sealt minema pääseda, kuid 25. veebruariks peate siiski olema valmis laevale asuma.
Selles piirkonnas on loomulikult teie peamiseks uurimisobjektiks rannikuala Põhjaneemest läänes.
Kui laev 25. märtsiks pole naasnud, siis peate endid ette valmistama teiseks talvitamiseks.
Mingil juhul pole soovitav üritada kallast mööda tagasi matka. Hülgeid ja pingviine peaks külluses leiduma ja vahest jäävad Adare’i neemele ka mõned kasulikud moonavarud, kuid see võimalus pole sugugi kindel.
Lõpuks soovin teile kõike head ja olen veendunud, et seda pälvite.
27. jaanuaril kella üheksaks olime Crozieri neeme kohal ja alustasime barjääri vaatlusi, et kindlaks teha, missugused muutused on seal toimunud 1901. aastast saadik.
30. jaanuaril kella 9 paiku möödusime ühest Nord-ten-Westi avanevast, 1100 jardi pikast ja 250 jardi laiast merekäärust, mille püstloodis kaldaseinad umbes 90 jala kõrgusele küündisid.
Sama päeva õhtul, umbes kella 19 paiku, nägime barjäärist üht suurt tükki lahti murduvat. Olime sel hetkel järsust jääkaldast umbkaudu 900 jardi kaugusel, kui kuulsime kõuetaolist mürinat ja nägime pool miili eespool kerkimas veepritsmete pilve. Selles kohas varjas pilv barjääri täielikult, aga nähtavuse taastudes märkasime, et barjäärist oli suur tükk lahti murdunud. Laeva vööri ette paiskunud jääkillud sundisid meid kurssi muutma.
31. jaanuar. Kui me täna pärastlõunal mingisse lahte tossutasime, murdus barjäärist lahti veel teinegi suur tükk. See pidi meist viie miili kaugusel olema, kuid kuuldud raksak sarnanes piksekärgatusega ja oma binokleis nägime veepritsmete pilve uduna selle paiga kohal hõljumas.
Varsti pärast kella 15 jõudsime lahesoppi, kuhu oli tekkinud noor jää. Siin laskub barjäär alla peaaegu veepiirini ja olnuks see paik kaugemal idas, sobinuks ta talvitamiseks hästi.
Hulk vaalu puhus lahes veesambaid ja jääl nägime mitmeid hülgeid ning mõnd keiserpingviini. Aga aeg ja söevarud olid kallid ning seetõttu ei jäänud me ootama, vaid pöördusime ümber ja sõitsime lahest välja.
Kui jõudsime avamerele, kohtasime seal tugevat kagutuult, ja et ka hoovus oli meile vastu, siis otsustasime mitte barjääri edasi pressida, vaid võtta kursi otse Colbecki neemele. Sel juhul saime ka ees- ja tagapurjesid kasutada. Endiselt puhus tugev kagutuul, kuid alles 2. veebruaril kell 3 hommikul nägime otse ees rasket paakjääd, selle ees mitut väikest jäämäge.
Raskelt murdusid lained vastu paakjää serva. Muutsime kursi lõunasse ja pärast mõnetunnilist sõitu vastu pahurat lainetust pääsesime ümber jäävälja. Kella kaheksa paiku tuul nõrgenes ja natuke hiljem märkasime eespool tüürpoordis midagi, mis ilmselt oli jääga kaetud maa; lood näitas 208 sülda. Päev oli tore ja meil avanes hea väljavaade maale, mis Colbecki neemeks osutus: pikk kumer jääkuppel ilma ühegi kaljuta. Sekstandiga mõõdetud nurkade abil määrasime kindlaks, et kupli tipp oli 750 ning jääsein keskmiselt 100 jalga kõrge. Rannajärsaku ees ujus veidi paksu paakjääd ja suur hulk jäämägesid, aga kui me aeglaselt läbi jäätükkide liikusime, leidsime järsaku alt ka avavett. Nüüd olid meie väljavaated lausa hiilgavad: ilm oli ilus ning ees sillerdas vaba vesi. Kuid juba pärastlõunal me lootused purunesid. Umbes kümme miili Colbecki neemest ida pool sattusime massiivse, tugeva paakjää vööndile, kus leidus hulgana kinnikülmunud jäämägesid ja mis nii kaugele loodesse ulatus, kui mastikorvist näha võisime. Sõitsime jäävälja servani, peatusime, loodisime vett ja saime sügavuseks 169 sülda.
Mitmed hülged, kellest üks mereleopardiga sarnanes, ja mõned adeelia ning keiserpingviinid viibisid jääl, kuna antarktika tormilinnud igal pool ringi lendlesid.
Nii kaugele kui silm ulatus nägime kõikjal jäärünkaid, mis ei jätnud meile maabumispaiga leidmiseks mingit lootust.
Siin oli ka näha tõendeid tugevast jääsurvest. Meie lähedal asuva rünka 100 jala kõrgusel ülemisel serval paistis survejääseljandik, mis ilmselt oli tekkinud suure jäämäe tungimisel vastu rüngast.
Vastumeelselt pöördusime kell 17 ümber ja sõitsime tuldud teed tagasi. Võimaliku maabumispaiga võisime nüüd leida vaid Balloonilahes või mõnes barjääri idapoolse otsa abajas. Colbecki neeme juures oli sügavus 89 sülda. Terve öö sõitsime nii jääseina lähedal kui võimalik, aga nägime ainult kõrgeid rünkaid. 3. veebruaril kella kolme paiku hommikul hakkas puhuma tugev kagutuul, tuues kaasa madala udu, mis polnud aga nii tihe, et oleks takistanud meid hoidumast kalda lähedale. Peagi jäid küll rünkad madalamaks, kuid ilmusid nähtavale mõlemal pool vööri, osutades seigale, et laev sõidab mingisse lahte. See oligi paik, kus ma maabuda lootsin, kuid kahjuks oli see ka siin võimatu.
Täheldasime huvitavat seika, et lahe idakülg oli teravajooneline, kuid ilmselt piki barjääri serva voolava läänehoovuse kulutatud läänekülg oli tugevasti murenenud ja meenutas oma grottidega meekärge. Nägime kaht kitsukest kirdesse avanevat merekääru, millel polnud niigi palju laiust, et riskida laevaga sisse sõita; pealegi võis kirdest sissetriiviv ajujää lahekesed hõlpsasti sulgeda.
Pärastlõunal ilm selgines ja vaatlused kinnitasid, et asume ikka veel Balloonilahest ida pool. Kella 9 jõudsime paika, kus Balloonilaht pidanuks olema, ja laeva asukoha määramine näitas, et viibime vanast barjääri servast isegi lõuna pool. Balloonilaht oli kadunud! Keskööks saabusime Shackletoni Vaalalahe kohale. Võib ette kujutada meie üllatust, kui ümber idapoolse neemiku sõites märkasime merejää serva äärde kinnitatud laeva! Tundsin selles ära «Frami».
Suundusime lahte sisse, kinnitasime laeva natuke «Framist» eespool jää külge ja heiskasime oma rahvuslipu, mille peale meile vastati Norra lipuga. Polnud mingit kahtlust, see oli kapten Amundsen.
Viivitamata läksime Pennelliga «Frami» pardale ja kohtasime seal aluse komandöri leitnant Nielseni. Viimane rääkis meile, et Amundsen olevat teisel pool merejääd, kolme miili kaugusel asuvas laagris, kuid saabuvat kella 9 paiku tagasi laevale. Läksingi seepärast varsti pärast kella üheksat uuesti «Frami» pardale ja leidsin eest Amundseni, kes meile oma plaanidest jutustas. Ta oli viibinud siin alates 4. jaanuarist. Reis läks hästi ja paakjää oli neid ainult neli päeva kinni pidanud. Amundsen oli kavatsenud talvitada Balloonilahes, kuid leidnud selle kadunud olevat, jäi ta peatuma Vaalalahte kui kõige sobivamasse paika.
Amundsen kutsus mind oma laagrit vaatama ja ma läksingi sinna koos Pennelli ja Levickiga. Leidsime, et ta oli püstitanud oma onni šelfiliustikule, kolme miili kaugusele kaldast. Laager paistis olevat meisterlikult sisse seatud: ruumikas onn mahutas endas köögi ja elutoa, mille seinte ääres asusid kahekordsed koid; välja oli püstitatud mitu telki ja ümberringi oli tulpade külge seotud 116 toredat gröönimaa koera.
Peale Amundseni enda oli retkkonnas ka Johansen, kes koos dr. Nanseniga oli osa võtnud kuulsast 1897. aasta kelguretkest, ja veel seitse meest. Pärast kohvijoomist ning jalutuskäiku ümber laagri tuli Amundsen koos kahe kaaslasega meiega ühes ning einetas «Terra Noval».
Varajasel pärastlõunal, olles mõõtnud sügavusi ja võtnud proove põhjavõrguga, väljusime lahest. Suundusime piki barjääri läände, kus oli ikka veel üle 100 miili jääserva, mida me polnud näinud.
Väljaspool lahte tabas meid ebaõnn, sest sattusime vastakuti edelatuulega. Et ilm püsis selgena, hoidusime barjääri ääre lähedusse, kuni jõudsime 170° läänepikkusele, kust me itta liikudes olime jääservast eemaldunud. Kusagil polnud me näinud ühtki abajat ega võimalikku maabumispaika. See oli meile