Автохтони. Марія Галіна. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Марія Галіна
Издательство: Фолио
Серия:
Жанр произведения: Зарубежная образовательная литература
Год издания: 2015
isbn: 978-966-03-7453-9
Скачать книгу
нічого не треба, а тільки он ті мішки з чорними зернами. І патент на їхній продаж на п’ять років. Розумний шляхтич трапився. З діловою тямою. Я чув цю історію у Відні. Про одну тамтешню кав’ярню. Нібито найстарішу.

      – Якщо одну й ту ж історію розповідають у різних місцях, – сказав Вейнбаум, – виходить, у ній є, гм… зерня істини. Хоча б завбільшки з кавове. Інакше навіщо б її розповідали?

      – Маркетинговий хід.

      – Аякже ж! Але не можна ж вигадати те, чого не було. Тобто можна, але це швидко забудуть.

      – Ви хто за фахом, містере Холмс?

      – Бухгалтер. Коли я починав, це називалося рахівник. Нарукавники, рахівниця.

      – Престижна професія.

      – Це зараз. Але зараз я вже не у справі. Іду, Мареку. Ви ще щось хотіли запитати?

      – Так. Про Валевську-Нахмансон. Вона співала у вашій опері до війни. І там ніби якась драма була.

      – Між драмою та трагедією, як кажуть в Одесі, дві великі різниці. Її в тридцять дев’ятому застрелив коханець, співробітник НКВС. Прямо з партеру, коли вона співала Кармен. Це є в путівнику, ми дуже пишаємося цією історією. Ми взагалі пишаємося своєю історією.

      – Ви точнісінько як Шпет. Він теж дуже пишається. Але стривайте… Скільки їй було в тридцять дев’ятому?

      – Під сорок, так. Але, кажуть, виглядала от сили на тридцять. Сильний, гарний голос. Сопрано. Чоловік у неї був…

      – Негідник суворий?

      – Що ви. Наймиліша людина. Інженер-путієць. На руках носив, пестив без міри. І заарештували його, звісно. Кажуть, вона й зійшлася з цим енкавеесником, забув, як його звали, щоб врятувати чоловіка. А чоловіка все одно розстріляли. Цей її коханець і справді намагався його витягти, навіть пішов на посадовий злочин. Щось, пов’язане з підробкою документів, підкупом, шантажем і відчаєм. Хто ж знав, що він такий гарячий? У нас, знаєте, тут усе бурхливо. Оперні пристрасті. Ви, звісно, захочете відвідати її? Вас, я бачу, дуже цікавить наше славетне минуле.

      – У якому сенсі – візит? Куди? На цвинтар?

      – Це теж можна. Але я маю на увазі – особняк. Там її будинок-музей, і ще там живе Яніна, Яніна Валевська. Нащадок за жіночою лінією. Там, власне, одна суцільна жіноча лінія.

      – І вона, звісно, співає в опері?

      – Бінго!

      – Не Кармен, часом?

      – Ні. Цього сезону Іоланту. Вона ж сопрано.

      – Ось тобі жовтець, ось волошки! – промурмотів він.

* * *

      Коли ти всюди винуватий чи вважаєш себе винуватим і нічого вже не виправити, ти починаєш прокручувати у голові все, що ти казав за сніданком, за обідом, перед сном, раз у раз, раз у раз, і ось починають з’являтися ніби перешкоди на затертій плівці, й ці перешкоди спричиняють нові перешкоди, й ось уже розмова звучить трохи по-інакшому, потім зовсім по-інакшому, затим це вже зовсім не та розмова. Й так, урешті-решт… урешті-решт вона починає тобі відповідати. Адже ти у змозі передбачити кожне її слово, кожен порух, оберт голови, інтонацію, погляд, і ось вона вже звертається до тебе з цією своєю тонкою посмішкою, з ледь помітним, проте таким виразним порухом брів, і розмови