Країни світу. Європа. Дитяча енциклопедія. Отсутствует. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Отсутствует
Издательство: Фолио
Серия:
Жанр произведения: Учебная литература
Год издания: 2005
isbn: 966-03-2939-3
Скачать книгу
В Європі вони вважаються добропорядними, привітними, ввічливими і дуже скромними. Скромність тут розглядається як одна з головних чеснот людини. Можливо, це та ще неабияка працелюбність дозволили мешканцям цієї країни створити собі всі умови для щасливого спокійного життя.

      Білорусь – край лісів та озер

      Серед колишніх республік Радянського Союзу українцю, можливо, найближчою є Білорусь, і не тільки територіально, а й історичною долею.

      На землях нинішньої Білорусі люди жили ще в середньому палеоліті та мезоліті. На початку історичної доби тут мешкали різні балтійські племена, а десь у ІІ – V ст. н. е. сюди почали переселятися слов’яни. У Х ст. тут жили племена кривичів, дреговичів і радимичів. Є літописні свідчення, що їхні землі входили до складу Київської Русі. З послабленням київської держави місцеві володарі почали вести боротьбу за незалежність.

      Відомо, що у ранньому Середньовіччі на території сучасної Білорусі існувало декілька князівств. Серед них найпотужнішим було Полоцьке князівство. Свого розквіту воно досягло при славному Всеславі Брячиславичі. У 1067 р. він потрапив у полон до киян і наступного року під час народних заворушень був проголошений київським князем. Коли повстанці почали програвати, йому вдалося втекти до Полоцька.

      У XIII ст. там, де зараз знаходяться Білорусь та Литва, утворилося єдине велике князівство. З часом воно здобуло слави однієї з наймогутніших держав Європи того часу. Недарма називалося Великим князівством Литовським. Після захоплення ним українських та західних російських територій його землі простяглися від Балтійського моря до Чорного. У такому вигляді воно проіснувало аж до XV ст., а в 1569 р. об’єдналося з Польщею у єдину державу – Річ Посполиту. Частиною цієї могутньої держави стали й білоруські землі. У XIV ст. землі в басейні Дніпра, Двіни й Німану почали називати Білою Руссю. Можливо, ця назва виникла у зв’язку з тим, що вони уникли монголо-татарської навали. А може, вирішальним моментом стало прийняття тут християнства раніше, ніж у Литві. Литва хрестилася останньою у Європі і називалася Чорною Руссю, бо тут довгий час панувало язичництво. А деякі вчені пов’язують назву з білим лляним одягом, який носили місцеві жителі.

      Після розподілу Польщі у 1772, 1793 і 1795 рр. Росією, Пруссією та Австрією Біла Русь увійшла до складу Росії. Тільки після Жовтневої революції 1917 р. вона на короткий час одержала незалежність. 25 березня 1917 р. було проголошено Білоруську Народну Республіку. Але вона протрималася лише до 1 січня 1919 р. Натомість, під тиском більшовиків, утворилася Білоруська Радянська Соціалістична Республіка.

      22 червня 1941 р. фашистська Німеччина напала на СРСР. Білорусія першою з його республік відчула на собі жорстокість загарбників, бо повністю була окупована ворожими військами. Під час окупації було знищено 2,2 млн чоловік. Загинув кожен четвертий мешканець республіки. Фашисти спалили і зруйнували 209 міст і 9200 селищ. Але німці зіштовхнулися із шаленим опором населення. Не було жодного району або міста,