Країни світу. Європа. Дитяча енциклопедія. Отсутствует. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Отсутствует
Издательство: Фолио
Серия:
Жанр произведения: Учебная литература
Год издания: 2005
isbn: 966-03-2939-3
Скачать книгу
над монархами цих країн. Особливо впливовою на європейські процеси була Французька революція. Її ідеї охопили усі європейські країни і їхні колонії. Наслідком стала революція у Північній Америці, де англійські колоністи повстали проти влади англійського короля, перемогли і створили Сполучені Штати Америки. Їм допомагали волонтери з Франції та Польщі.

      Результатом Французької революції стала також епоха Наполеонівських війн. Наприкінці XVIII ст. республіканська влада у Франції була повалена. На чолі держави став генерал Бонапарт, котрий у 1804 р. проголосив себе імператором на ім’я Наполеон І. Його війська протягом десяти років підкорили половину Європи, але в 1812 р. армія Наполеона була вигнана з Російської імперії і розбита російськими військами та їхніми союзниками.

      У 1814–1815 рр. відбувся знаменитий Віденський конгрес, який встановив новий порядок у повоєнній Європі. Демократичні ідеї, які не спромоглася втілити у життя Велика французька революція, на деякий час поступилися старим порядкам, хоча й не таким жорстоким, як раніше. Але революційний дух не був остаточно подавлений. У 1848–1949 рр. в Європі знов спалахнула революція. На цей раз революційний рух охопив Австрію, Францію, Німеччину, Угорщину та Італію, але революційні ідеї мали великий вплив на ситуацію в усіх європейських країнах. Революційні події супроводжувалися численними повстаннями, збройними сутичками та жертвами, виборами у національні парламенти. Але дуже скоро монархії в усіх повсталих країнах були відновлені.

      Деякий час Європа жила у відносному спокої, хоча локальні воєнні конфлікти між окремими країнами тривали. Але серед провідних європейських держав поступово накопичувалися протиріччя, бо їхні політичні і економічні інтереси зіштовхувалися в багатьох районах земної кулі. У народному середовищі знову підняли голову революційні сили. Все більшого розповсюдження набували соціалістичні та комуністичні ідеї, котрі призвели до виникнення робітничого руху. Робітники прагнули до поліпшення свого економічного становища та завоювання політичних свобод. Неабиякий вплив на політичну нестабільність мали й різні національно-визвольні рухи, особливо характерні для балканських країн, Ірландії та Польщі.

      У 1914 р. почалася Перша світова війна. Європа розділилася на два протилежних табори. Німеччина, Італія та Австро-Угорщина об’єдналися у Троїстий союз. Францію, Росію та Велику Британію теж об’єднала Троїста угода. Скоро до союзу приєдналася Болгарія, до угоди – Сербія, Японія, Румунія, США та інші. А всього у війні брали участь 34 країни. Ця війна вважається однією з найтяжчих і найкривавіших в історії людства. Вона принесла численні страждання і сколихнула революційний рух, наслідками якого були розпад Австро-Угорської імперії, революція 1917 р. та Громадянська війна 1918–1921 рр. у Росії, революція 1918 р. в Німеччині.

      Війна скінчилася у 1918 р. поразкою Німеччини та її союзників. І знов, як після Наполеонівських війн, новий порядок у Європі було закріплено