Smaržu kolekcionāre. Ketlīna Tesaro. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Ketlīna Tesaro
Издательство: Apgāds KONTINENTS
Серия:
Жанр произведения: Зарубежные любовные романы
Год издания: 2014
isbn: 978-9984-35-690-7
Скачать книгу
piesardzīgi paraudzījās ārā pa logu, sirdij vēl aizvien strauji pukstot. Ēna bija nozudusi. Jādomā, ka parastu pilsētas baložu bars.

      Paņēmusi šķembas, viņa uzlika tās uz virtuves galda. Pelnu trauks bija vecs, lēts priekšmets. Taču tas viņai atgādināja vecos laikus, kad dzīve vēl tikai sākās.

      Pulkstenis skaļi tikšķēja.

      Viņa vilcinājās tikai brīdi.

      Pasniegusies pēc glāzes, Eva paņēma lēta konjaka pudeli un, rokām trīcot, ielēja šķidrumu glāzē, lai uzreiz to iztukšotu. Alkohols viņu tūlīt pat sasildīja, ielīstot locekļos un atņemot saspringumu.

      Tas ārsts neko nesaprata.

      Viņš nezināja, ko nozīmēja dzīvot starp atmiņām un nožēlu, ja nav nekā, ar ko to notrulināt.

      Ielējusi vēl vienu glāzi, Eva pārbrauca ar pirkstu pāri saplīsušā porcelāna raupjajai malai.

      Viņa to salīmēs.

      Nomazgāsies vannā.

      Uzvilks tumšzilo kostīmu.

      Atmetusi galvu, viņa iedzēra vēl vienu malku.

      Nu jau vairs nebija svarīgi, lai neparādītos plaisas.

      Londona, 1955. gada pavasaris

      Greisa Manro iztrūkusies pamodās un tvēra pēc elpas.

      Viņa bija skrējusi klupdama krizdama pa nelīdzenu zemi biezā, tumšā mežā, meklēdama, saukdama. Taču, jo ātrāk viņa skrēja, jo necaurredzamāks kļuva biezoknis. Vīteņi vijās viņai zem kājām, zari nošvīkāja seju, rokas un kājas. Un vēl panika, ka laiks iet uz beigām. Viņa dzinās pakaļ kādam vai kaut kam. Taču tas allaž bija kaut kur tālumā, nesasniedzams. Piepeši viņa zaudēja līdzsvaru un krita dziļā, akmeņainā aizā.

      Sirdij strauji sitoties krūtīs, Greisai vajadzēja kādu brīdi, lai, samirkšķinot acis telpā valdošajā puskrēslā, saprastu, ka viņa atrodas pati savā guļamistabā un guļ savā gultā.

      Tas bija sapnis.

      Tikai sapnis.

      Pasniegusies viņa ieslēdza naktslampiņu, atkrizdama spilvenos. Viņas sirds vēl aizvien strauji sitās, rokas drebēja. Tas bija sens murgs, no viņas bērnības. Greisa bija domājusi, ka ir no tā izaugusi. Taču nu, pēc gadiem, tas bija atgriezies.

      Cik ilgi viņa bija gulējusi? Greisa palūkojās uz modinātājpulksteni. Gandrīz pusseptiņi. Sasodīts.

      Viņa bija gribējusi nosnausties tikai piecpadsmit minūtes. Taču bija pagājusi gandrīz stunda.

      Melorija būs klāt kuru katru minūti, bet viņai vēl aizvien vajadzēja saģērbties. Greisai negribējās šovakar nekur iet, taču viņa bija apsolījusi draudzenei.

      Piegājusi pie loga ar skatu uz Voburna laukumu, Greisa atvilka smagos aizkarus.

      Bija vēla aprīļa pēcpusdiena, tieši tas gadalaiks, kad dienas gaismas stundas alkatīgi tiecas pretī vasarai, un agrā vakara krēsla bija smalkā Vedžvudas porcelāna ziluma tonī, ko apzeltīja solījums par nākotnes siltumu. Papeles, kas ieskāva laukumu, auklēja savos zaros maigu, koši zaļu pumpuru aizmetņus, bet to lapotnes vasarā solījās kļūt par biezu smaragda krāsas pārklāju. Tagad tie bija vien kaili zari, kas spēcīgi drebēja pie katras ledainās vēja brāzmas.

      Kara laikā centrālais dārziņš bija uzrakts un piestādīts ar dārzeņiem, tā metāla žogs ticis izkausēts un vēl nebija atjaunots. Apkārtējās ēkas bija nomelnējušas dūmos un šrapneļu sacaurumotas.

      Gaisā valdīja sajūta, ka viss kļūst ātrāks, gadalaiku maiņas un cerības nojausma, ko aptumšoja neizbēgamā tumsas iestāšanās. Ārpusē dziedāja putni, zaļi hiacinšu un narcišu asni šūpojās vējā. Saulē silts, ēnā stindzinošs: šis bija galējību gadalaiks.

      Greisai patika šī gadalaika asums, pieklusinātā, mainīgā gaisma, kas izspēlēja jokus ar viņas acīm. Tas bija noslēpumainu un dramatisku pārvērtību laiks. Vienā mirklī apkārt nekā nebija, tikai vētras un lietus, bet pēc brīža uzplauka dzeltenās narcises, triumfējoši izsprāgstot krāsu fanfarās.

      Greisa piespieda pirkstgalus pie loga vēsā stikla. Šī nebija, kā izteicās viņas vīrs Rodžers, viņu īstā māja. Viņš loloja godkārīgus plānus par ko lielāku, tuvāk Belgreivai. Taču Greisai te patika: šeit, Blūmsberijas centrā, netālu no Londonas universitātes un Karaļa koledžas, viņa jutās gandrīz tāpat kā Oksfordā, kur bija dzīvojusi kopā ar tēvoci vēl pirms dažiem gadiem. Te valdīja rosība, bija pilns ar uzņēmumiem un birojiem, un studentiem, kas steidzās uz lekcijām. Uz ielas apkārtējo biroju darbinieki, visi ietinušies lietusmēteļos, pieliekuši galvu pret vēju, nebeidzamā straumē plūda uz metro staciju pēc darba.

      Greisa atbalstīja galvu pret loga rāmi.

      Droši vien bija patīkami kaut kur strādāt. Pie glīti sakārtota rakstāmgalda. Ar kārtīgu dokumentu skapi. Un, pats galvenais, ar mērķi.

      Tagad, kad Greisa bija precējusies, viņas dienām piemita apnicīga nenoteiktība: viņa gluži kā balons lidinājās no viena sabiedriska pasākuma pie nākamā.

      Rodžers ikvienu no tiem uztvēra ļoti nopietni. – Vai tu aprunājies ar kādu Konservatīvo lēdiju kluba pusdienās? Ko tev nosēdināja blakus? Pastāsti man, kas tur notika?

      Viņš neparasti labi prata atklāt slēpto nozīmi ikvienā darbībā.

      – Viņi tevi apsēdināja pie pirmā galdiņa, tuvu centram. Tas ir labi. Noteikti aizraksti Monai Reilijai un pateicies par uzaicinājumu. Varbūt tu varētu sarīkot neformālas vakariņas? Vai, vēl labāk, ielūdz viņu kaut kur uz tēju un palūkojies, vai nevari izdabūt no viņas aicinājumu uz vakariņu viesībām. Būtu labāk, ja viņa uzaicinātu pirmā. Nevajag izrādīt, ka tu esi pārāk ieinteresēta.

      Viņš rēķinājās ar to, ka sieva ieeļļos ratu riteņus, taču Greisa nebija pieredzējusi sabiedriskās dzīves mehānikā. Un viņai nebija jebkāda prieka no šīs spēles.

      Un tomēr viņai vajadzēja pasteigties, Greisa sev atgādināja, ja negribēja likt Melorijai gaidīt.

      Atvērusi guļamistabas durvis, viņa uzsauca apkopējai, kura uzkopa pirmo stāvu: – Delleres kundze!

      – Jā? – atskanēja balss no virtuves, divus kāpņu laidienus zemāk.

      – Vai jums nebūtu briesmīgi grūti atnest man tasi tējas, lūdzu?

      – Jā, kundze.

      Greisa iesteidzās vannas istabā, apslacīja seju ar aukstu ūdeni, nosusināja to un nopētīja savus vaibstus spogulī. Viņai patiešām vajadzētu vairāk papūlēties – nopirkt zilas acu ēnas un melnu šķidro acu kontūru, iemācīties iezīmēt uzacis tajā drosmīgajā stilā, kas lika sejai izskatīties niknai. Tagad viņa tikai pieskārās degunam un vaigiem ar pūderslotiņu un uzklāja uz lūpām svaigu sarkanās lūpukrāsas kārtu. Viņas mati bija gari, mazliet pāri pleciem. Nepapūlējusies tos izsukāt, ar veiklām roku kustībām, par kurām varēja pateikties ievingrinātai rokai, viņa tos sasprauda ar matadatām. Lejā iezvanījās durvju zvans.

      – Sasodīts!

      Tieši šoreiz Melorija bija ieradusies laikā!

      Atrāvusi vaļā skapja durvis, Greisa paķēra zilu jēlzīda kokteiļkleitu un uzmeta to uz gultas. Viņa izkāpa no tvīda svārkiem un pārvilka pār galvu blūzi, neatpogājusi pogas.

      Kur bija pieskaņotās tumšzilās kurpes?

      Greisa pārbaudīja skapja apakšdaļu. Pieliekusies viņa sajuta, ka aizmugurē uzirst zeķe.

      – Pie joda!

      Atsprādzējot zeķturi, viņa dzirdēja, kā Delleres kundze