Володимир В’ятрович зауважує: «Попри те, що Москва отримала митрополію, церковну владу в кінці XVII століття, тепер обґрунтовується, що насправді Московський патріархат є набагато древнішим, має глибшу історію і є безпосереднім спадкоємцем Константинополя після його падіння у XV столітті».
На початку XVI століття псковський чернець Філофей пише кілька робіт. В одній із них, звертаючись до князя Василія Третього, він говорить про Москву як про Третій Рим.
Активно використовувати імперські праці в Москві почали дещо згодом. Показово, що теорія Третього Риму з’явилася в посланні під промовистою назвою «Про мужеложество».
Один із наступників Василія Третього, Іван Четвертий Грозний, усерйоз береться за переписування історії. Створюються вигадані літописи. У Москві для царя Грозного зводять трон. На ньому – золоті ілюстрації згадуваного вигаданого «Сказанія». Одна з них – про шапку Мономаха. Протягом наступних століть міф обростає подробицями. І лише у ХХ столітті історики з’ясували: так звана шапка Мономаха – насправді подарунок ординця хана Узбека своєму васалу, московському правителю Івану Калиті – за відданість. Утім, у Росії ця очевидна істина досі відома лише науковцям.
Олександр Палій зауважує: «”Шапка Мономаха” – це зразок класичної фальсифікації російської історії самою Росією. Те, що Мономах був російським імператором, в нього було кілька родичів, і, за однією з версій, одним з нащадків був наш князь Володимир Мономах… У той час було здійснено не те щоб підміну, а підміну сенсу, коли “шапку-монголку”, якої не могло бути у візантійських імператорів, хана Узбека, середньоазійського хана потужного XV століття, було видано за шапку царя візантійського Мономаха. Мовляв, перейшла аж до московських царів».
Іван Грозний – не лише автор міфу про шапку Мономаха. Він перший із московських правителів почав активно втілювати імперські плани. А також офіційно почав іменувати себе «князем всєя Русі».
Після падіння Орди її васал – Московське князівство – вирішив цілком переписати історію. У новій концепції перетікання світової імперії з Риму через Константинополь у Москву був один слабкий пункт – Київ. Його історію теж слід було переписати. І поневолити.
Рік 2014-й, серпень. Патріарх Московський (і, як він себе називає, всєя Русі) Кирил Гундяєв нарешті робить свій вклад у розв’язану Кремлем війну в Україні. Спочатку Гундяєв пише листа предстоятелям православних Церков, у якому називає війну церковною – проти православ’я. Мовляв, уніати й розкольники, узявши до рук зброю, під виглядом АТО пішли на Донбас