Мал. 9. Брусок
На площі канавки сіємо насіння цибулі ріпчастої (чорнушки) (мал. 10). Робимо це якомога рівномірніше – це дозволить позбутися проріджування сходів. Переважно тому, що насіння розкидано по площі. Якщо, теж якомога рівномірніше, сіють не на площі, а в лінію, у рівець, то уникнути проривки не вдається: насіння зі схилів рівчака зсипається вглиб, і утворюються згустки.
Мал. 10. Канавка для культур-ущільнювачів
Густота сівби має бути такою, щоб відстань між насінинами була 4–5 см. Потім, іще рідше, сіємо моркву і, нарешті, рівномірно, приблизно через 20 см, розкидаємо по канавці насіння редьки олійної, ще рідше, 2–3 штуки на метр, – насінини чорнобривців. Канавку загрібаємо і мульчуємо смужку, щоб уберегти весняну вологу і комфортну для насіння цибулі та моркви прохолоду. Через кілька днів сходи редьки забовваніють на смужці. Чорнобривцям, чорнушці і моркві знадобиться більше часу – до трьох тижнів.
Приходить час садити картоплю (питання підготовки бульб до посадки, вибору часу і способу садіння будуть скрупульозно розглянуті у другій частині, в розділі 7).
Картоплю садитимемо – на вибір – шматочками з очками (мал. 11) або половинками.
Мал. 11. Лунка для саджання картоплі шматочками
Зупинимося спочатку на посадці шматочками. Нарізані шматочки садимо з обох боків морквяно-цибулевої смуги дворядковими стрічками. Закріплюємо два шнури: один – за 15 см від краю грядки, другий – за 20 см від першого (штрих-пунктирні лінії на малюнку зверху). Потім посадковою палицею продавлюємо між шнурами ямки – зиґзаґом, приблизно за 20 см одна від одної. Глибина ямок визначається довжиною робочого конуса палиці (у нашому випадку – для супіщаного чорнозему – 12 см). У ямки кидаємо висадкові шматочки, а потім ямки засипаємо і ПРИТОПТУЄМО.
Якщо городник зволів садити половинки бульб (мал. 12), то йому спершу треба озброїтися палицею з товстішим робочим кінцем. А потім закріпити один шнур за 20–25 см від краю грядки і видавлювати ямки вздовж шнура на відстані 30 см одна від одної.
Мал. 12. Лунка для саджання картоплі половинками
Почекавши 3–4 дні (пауза потрібна для прогрівання ґрунту), картопляні стрічки (або ряди) ретельно мульчуємо. Щоправда, треба «озиратися» на суховій. Якщо є небезпека, що ґрунт за ці дні помітно висохне, то мульчувати посадку потрібно по гарячих слідах, негайно.
Підвищена увага до мульчування пояснюється тим, що картоплю не прополюватимемо, не підгортатимемо, і тому на мульчу накладається ще один обов’язок – уберегти від позеленіння бульби, які можуть виглянути з землі. Словом,