Мал. 21. Підсаджування розсади до часнику
Якщо ґрунт здається сухуватим, у «зів» перед вийманням лопати можна влити склянку води. І тоді притоптування забезпечить облягання коренів ґрунтом, інакше вони можуть опинитися в кавернах (порожнечах) і всохнути. Чи треба казати, що садити розсаду «в зів» треба вдвох!
І знову могли виникнути певні нерозв’язні питання, відповіді на які читач знайде у другій частині книжки.
«Свита» помідорів
Третій візит – на помідорну грядку, де познайомимося з «свитою» помідора, що «грає короля». Вибираємо для помідорів грядку, направлену зі сходу на захід (на малюнку 22 стрілкою відзначено напрямок з півдня на північ). Починаємо роботу на ній рано навесні. Якщо на грядці є великі фракції рослин, то згрібаємо їх, щоб пізніше, порубавши, використовувати як мульчу. Сіємо на грядці врозкид (але рідко) редиску й гірчицю і приволочуємо насіння. Потім, давши грядці погрітися на сонці 3–4 дні, мульчуємо її. Тепер редиску можна (якщо потрібно) поливати і в міру зростання вибирати.
Мал. 22. Сівба редиски й гірчиці
До того часу, коли можна буде саджати кукурудзу, наключимо (замочимо до появи дзьобиків) її насіння і приготуємо палицю для саджання – кусок лозини з двома сучками. Верхній сучок буде ручкою, а нижній – обмежувачем глибини. Робочий кінець палиці (нижче від обмежувача) злегка заточений. Довжина робочого кінця – 7 см, а всієї палиці – близько 1 м.
Виполюємо смужку шириною ~ 10 см біля південного краю грядки, і за допомогою палиці (мал. 23) саджаємо кукурудзу в рядок по центру цієї смужки (штрихова лінія на білій смужці в середній частині верхнього малюнка). Палицею робимо ямки (на відстані ~ 20 см одна від одної), кидаємо в них наключені зерна, засипаємо ямки і придавлюємо їх ногою, щоб забезпечити надійний контакт насіння з ґрунтом.
Мал. 23. Сучкувата палиця для саджання
Усю цю роботу можна робити й самотужки – спочатку видавити ямки по всьому ряду, а потім – теж увесь ряд – засадити, засипати і притоптати.
До середини літа кукурудзяна куліса даватиме помідорам розсіяну тінь і вбереже плоди від спікання. Звичайно, качанами кукурудзи можна ласувати, але самі рослини не збирати, поки не відпаде потреба в захисті від сонця.
Кулісу можна виростити також із сорго зернового. Але оскільки в сорго, на відміну від кукурудзи, слабка енергія сходів, глибина посадки має бути не більшою за 3 см (відповідно, робочий кінець у посадкової палиці має бути завдовжки 3 см). І, з тієї ж причини,