Часник до холодів зійде, вкорениться і надійно перезимує без додаткового укриття.
Навесні, коли прийде час сіяти буряк, згребемо грубі стебла сидератів, закладемо в ґрунт дріб’язок, поєднуючи закладення з прополкою грядки, і зробимо дві канавки для буряка посередині міжрядь часнику. Далі по днищу канавок сіємо буряки, а також настурцію. Густота посіву буряка визначається сортом і перевагами городника. Якщо попит в основному на дрібний буряк, то треба сіяти густіше. Настурцію сіють зовсім рідко – 3–5 насінин на метр канавки. Її призначення – жертовно зманювати попелицю з буряка (заселені попелицею кущики настурції згодяться як сировина для силосування).
Буряк жваво відгукується на підсолоджений ЕМ-силос, тож коли його саджанці піднімуться на 8 – 10 см, смужку треба обкласти силосом, і через тиждень-другий – повторити. Оскільки часник теж працює на корінці, можна укладати підсолоджений ЕМ-силос у міжряддя між буряком та часником.
Коли часник почне стрілкуватися, треба простежити за ним і, тільки-но стрілки утворять повне кільце й стануть загинатися у друге, виламати (не витягнути!) їх, залишивши потрібну кількість стрілок (заради повітряних бульбочок).
Коли на рослинах почнуть всихати 6-і листки й лопатися коробочки з бульбочками, часник треба вибрати, а потім прямо по мульчі посіяти гірчицю і прибити посів граблями. Буряк збирають при загрозі заморозків.
І знову читач міг зафіксувати увагу на таких незвичних деталях, як СІВ часнику, ранні строки сівби, солодкі поливи. Пояснення цьому будуть далі.
Але, мабуть, вже зараз варто розповісти, як «однією лівою» можна вирішити проблему посадкового матеріалу. Про те, що проблема гостра, красномовно заявляє ціна на польський і китайський часник (і це в Україні!). Вона вдвічі-втричі перевищує ціну тропічних делікатесів (ківі, мандаринів, апельсинів, ананасів, бананів).
У другій половині літа збираємо безпроблемні повітряні бульбочки часнику. Саме за їхньою допомогою за кілька років часник можна зробити буквально бур’яном. І ходити за ним у город, немов у ліс по гриби.
Отже, запасшись бульбочками часнику, сіємо їх у другій половині вересня. Робимо на грядці три канавки – як для цибулі-чорнушки). Одну – по осьовій лінії, а дві інші – за 10 см від країв грядки. Поливаємо днища, щоб вирівняти їх. Розкидаємо по днищах канавок бульбочки – доволі густо, штук по 40 на погонний метр. Засипаємо канавки землею, мульчуємо смужки і «забуваємо» про сховані бульбочки на цілих 20 місяців (мал. 20).
Мал. 20. Полоски бульбочок часнику
Наступної весни в смужках з’являться сходи часнику. Міжряддями можна розпорядитися, взагалі кажучи, як завгодно. Наприклад, посадити в них у два ряди картоплю, перець, баклажани, капусту. Листя часнику поживе кілька місяців, потім висохне, а в землі залишаться однозубки – дивовижний посадковий (перепрошую – УЖЕ ПОСАДЖЕНИЙ!) матеріал. Доглядати за підселеними до часнику культурами можна,