Виховання без нервування, або Як упоратися з розбишаками, упертюхами, ледарями, плаксіями, крикунами та хитрунами. Вікторія Горбунова. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Вікторія Горбунова
Издательство:
Серия:
Жанр произведения: Воспитание детей
Год издания: 2014
isbn: 978-966-14-7316-3,978-966-14-8245-5
Скачать книгу
лише в садочку», заснула просто на диванчику в кабінеті, коли ми з її мамою розмовляли, серед купи нових іграшок, що нечувано для малюків, о сьомій годині вечора. «Ой, – сказала мама. – З нею таке буває по вихідних. Вона ж у нас вдень зовсім не спить, лише в садочку».

      Звісно, є дітлахи, чия індивідуальна особливість – повна відмова від денного сну в дошкільному та молодшому шкільному віці та пізні засинання в підлітковому. Їхньому організму для відновлення достатньо меншої кількості годин, серед основних причин – особливості метаболізму або малі енергетичні витрати – наприклад, за низької фізичної та розумової активності протягом дня. І якщо перше – фізіологічна особливість, то друге знову ж пов’язане з проблемами в організації дозвілля дитини. Якщо весь її час зводиться до мультиків, диванних розмов телефоном та «лайкання» котиків у соцмережах – то до проблем із засинанням додається зниження якості сну, який через моноінформаційне перенавантаження мозку та відсутність фізичної активності буде поверховим із нав’язливими сновидіннями, а згодом прийде і безсоння.

      Отже, діти, як і дорослі, потребують відносно стабільного ритму життя, і ключовим тут є слово «відносно». Немає ніякої катастрофи в тому, щоб недоспати півгодини-годину, так само як і в разовому порушенні режиму, якщо, наприклад, родина від’їжджає на відпочинок і в день від’їзду не має змоги вчасно вкластися. Ще раз зауважу, що проблема навіть не в пізніх вкладаннях – вона у безладній організації дитячого життя, точніше, у відсутності його організації.

      – А коли в Марини з’явилось власне ліжечко?

      – Коли ми купили власну квартиру, переїхали, облаштували для неї кімнату. Якраз три виповнилось, я на роботу пішла, вона – в садочок.

      – І як Марина відреагувала на власну кімнату та окреме ліжко?

      – Я розуміла, що ми затягнули, тому готувала її до цього, розповідала, що вона вже доросла принцеса і в неї має бути власна кімната. Знаєте, як у ній гарно було? Ліжечко з балдахіном, шпалери дитячі з принцесами, каретами, кониками, люстра музична – там-там-там, тарам-там-там… – Римма наспівує люстрову мелодію і зітхає. – Тоді все і закрутилося. Спати сама Марина відмовилась категорично. Ми просили, умовляли, подарунки купували. Доки я сиділа біля неї, було ще нічого, а як тільки йшла – або крик здіймався, або за кілька хвилин вона вже була в нашій кімнаті. Двері пробували зачиняти, думали, перекричить і заспокоїться, та якось аж до реанімації дійшло. Так у двері гамселила, що скло вибила, рученята глибоко порізала, он – сім швів.

      Римма пробує задерти Маринчину кофтинку, щоб показати мені шви, але та сіпається й відкидає мамину руку – різко, наче обпеклася.

      – І як ви влаштувались?

      – Ніяк. Марина до школи з нами спала. Толік періодично намагався її у власну кімнату відправити, а потім плюнув і сам в її ліжку спав.

      – У дитячому?

      – Так. Маринка підросла, крутитись стала, ще й