W epoce republiki legion składa się z 30 manipulatorów («garstka» lub «ręka»), po dwie centurie («sto») w każdym. Centuria ma od 60 do 120 bojowników. Manipulatorzy są zjednoczeni w dziesięciu kohortach («ogrodzeniu») 360 legionistów. Jedna z kohort (Pierwsza) jest uważana za elitarną i ma podwojoną liczbę członków.
Legioniści rzymscy. Rekonstrukcja historyczna
W czasach Imperium manipularz znika jako jednostka taktyczna. Pozostaje kohorta składająca się z 6 wieków.
Legion wystawiony z maszerującej kolumny podąża do miejsca bitwy za pomocą manipulatorów lub centurii, umieszczonych w układzie szachownicy. Ułatwia to poruszanie się po trudnym terenie. Następnie kwadraty złożone z wojowników są przestawiane w trzy ciągłe linie. «Bracia» miotają pilumami, czasami jedną salwą zmuszają wroga do ucieczki, zamykając tarcze i dobywając mieczy.
Starożytna Ameryka Łacińska
Miasto Inków, Machu Picchu, terytorium współczesnego Peru. Wysokość 2,5 km. Architekci dopasowują do siebie kamienie o różnych kształtach, jak puzzle. Inkowie wznieśli również piramidy, ale te świątynie nigdy nie osiągnęły blasku budowli Majów.
Inkowie. Stan Tahuantisuyu. Zachodnie wybrzeże Ameryki Południowej, zaczynając od północnych terytoriów współczesnego Chile i Kolumbii. Kolejna rozmazana pamięć – tysiąc dwieście lat przed naszą erą. – pierwszy władca Manco Capaca. Ostatni, który przewodził powstaniu przeciwko Hiszpanom, Wielki Indianin – Tupac Omaru (1570—1572).
Nie ma systemu monetarnego. Korzyści są rozdzielane według kolejności ustalonej przez lidera.
Aztekowie. Imię ludu to Meshika, stąd znany toponim «Meksyk». Ci Indianie są na południu Meksyku od północy, w XIII wieku naszej ery. mi. Aztekowie odbudowują miasto Tenochtitlan, przyszłe miasto Meksyk na wyspie na środku jeziora, iw krótkim czasie stają się władcami lokalnych plemion. Ale w 1519 roku Aztekowie spotykają jeszcze bardziej ambitnych Hiszpanów. Już po sześciu latach, ogromne, jak na standardy Europy w średniowieczu, imperium Azteków przestaje istnieć. Przypuszczalnie do tego czasu Hindusi zostali już w 95% skoszeni przez ospę i ospę wietrzną, wprowadzone przez Kolumba w 1492 roku i rozprzestrzeniły się na oba kontynenty. Świat, równy kulturowo starożytnemu Egiptowi w czasach swojej świetności, przenosi się do królestwa legend.
Jedną z piramid Majów we współczesnym Meksyku jest piramida Kukulkan. Początkowo struktury te nie są przeznaczone do wykonywania krwawych rytuałów. Jednak Aztekowie, którzy przybyli na te ziemie, używają ich do masowych egzekucji jeńców wojennych.
Dla wojownika i księdza dopuszcza się pisanie wierszy. Posłuchajmy fragmentów hymnów autora Azteków:
Niech nasza ziemia będzie wieczna!
Tak, góry są niezniszczalne!
Tak mówi Ayokuan Kuezpaltsin
Tutaj w Tlaxcale, w Huesocinco
Niech karmią wszystkich bez wyjątku
I rumiana kukurydza i kakao
Niech Ziemia będzie na zawsze!
(A. Kuezpaltsyn)
Upiliśmy się w Michuacan
Wezwano nas na ucztę, poszliśmy po łup
Przyjechaliśmy i byliśmy kompletnie pijani po walce
…I widzieli, jak uciekali nasi żołnierze
Jak złoto zadrżało, a chorągwie z piór z kwezala wyblakły
Gdyby tylko wojownicy nie stali się więźniami
Pośpiesz się – żeby ci się to nie przytrafiło
Jeśli młodzi wojownicy zostaną więźniami.
Zostaną złożeni w ofierze, skazani na rzeź
Jeśli tak się stanie, co zrobimy?
Będziemy warczeć zaciekle jak jaguary
My, orły, starcy, będziemy nazywać orłami
Unikaj niewoli, bój się rzezi
Pośpiesz się – żeby ci się to nie przytrafiło!
(„Song of the Old Men”, autor: wojownik Aishakatl)
Majów.
Dawne posiadłości Majów, miasto Teotehuacan («Miejsce gromadzenia się bogów»)
Terytorium legendarnych założycieli Mezoameryki znajduje się nieco na południe od przyszłych posiadłości Azteków. Naukowcy przypuszczają, że początek cywilizacji to tysiąc lat przed naszą erą. mi. W IX wieku naszej ery Kultura Majów podupada. Przyczyną, zgodnie z wnioskiem paleogeologów, jest długotrwała susza spowodowana zmianą prądów oceanicznych. Mieszkańcy kraju po prostu znikają. Pozostawiają po sobie wspaniałe piramidy, złożony system nawadniania i kalendarz.
Przegląd religii świata
Mohammed. Początki islamu. Koniec starożytności. Mohammed urodził się 20 kwietnia 571 roku w Mekce (Arabia Saudyjska), w wpływowym plemieniu Courshaites. W wieku dwudziestu pięciu lat poślubia czterdziestoletnią Khadidżę, zajmuje się handlem, eskortowaniem karawan i budową (naprawa Kaaby). Od czterdziestego roku życia Mahomet prawie każdego wieczoru wspina się na górę w pobliżu Mekki, gdzie modli się w jaskini, która przetrwała do dziś.
Na szczycie tej góry w pobliżu miasta Medina znajduje się jaskinia, w której Prorok Mahomet otrzymał objawienie od Archanioła Gabriela
Jego spostrzeżenia zostaną później przetłumaczone na wersety Koranu. Islam („poddanie się Bogu”) jest akceptowany przez żonę i kilku krewnych. Nowa wiara jest utkana z pism Tanach, Ewangelii, arabskich legend, w opracowaniu Mahometa. Pierwsze kazanie w świętym Kaabie wywołuje jedynie pośmiewisko wśród tłumu. Wtedy Mohammed znajduje właściwe słowa i sytuacja się naprawia. W ciągu następnych trzech lat do społeczności werbowanych jest około stu osób. Po śmierci jego wuja, wpływowego Abu Taliba, islamiści zostają wypędzeni z Mekki. Społeczność przenosi się do miasta Medina, gdzie napotyka wiele trudności (siedem do ośmiu randek na osobę na dzień pracy). W tym samym czasie rozpoczynają się naloty na karawany handlowe i walka o szerzenie wiary. Muzułmanie przegrywają pierwsze bitwy. Jednak ich wytrwałość przynosi owoce i armia Mahometa wkracza do Mekki bez walki. Nastąpiła seria wojen mających na celu zjednoczenie plemion arabskich, dokonano najazdów na Bizancjum. Podczas zdobywania jednego z miast, aby uniknąć używania wina przez wojowników, przyjmuje się surę, zakazującą spożywania alkoholu.
Mahomet umiera w Medynie. Jego ciało spoczywa w Centralnym Meczecie.
Imamem (przywódcą wspólnej modlitwy) może być każdy godny muzułmanin, który dobrze zna Koran, niezależnie od swojego statusu społecznego.