Нам усім точно необхідне четверте покоління тайм-менеджменту, покоління, що успадкувало б усі сильні сторони першого, другого і третього поколінь, але відкинуло б їхні слабкі сторони… щоб рухатися вперед. Для цього потрібно розробити парадигму й підхід, які не були б вищого рівня, але інакші по суті. Потрібно запропонувати щось кардинально нове на зміну неефективному мисленню й діяльності.
Ми потребуємо не еволюції, а революції. Переступити через тайм-менеджмент до життєвого лідерства – до четвертого покоління, що спирається на парадигми, здатні змінити якість життя.
2. Залежність від терміновості
Усе, що не є свідоме плекання важливого, є несвідоме плекання неважливого.
Перш ніж почати читати цей розділ, подумайте, як би ви відповіли на такі запитання:
Назвіть одну діяльність, стосовно якої ви переконані: якби ви робили цю справу чудово й постійно, то це помітно покращило б ваше особисте життя.
Назвіть одну діяльність, стосовно якої ви переконані: якби ви робили цю справу чудово й постійно, то це помітно покращило б ваш професійний розвиток.
Якщо ви переконані, що ці діяльності забезпечили б вам такі разючі позитивні зміни, то чому не займаєтеся ними вже зараз?
Тепер, коли ви визначили відповіді, пропонуємо перейти до розгляду двох найперших чинників впливу на наш вибір, як використовувати час. Це терміновість і важливість. У житті ми постійно маємо справу з обома чинниками, але тільки один містить для нас парадигму, крізь яку ми сприймаємо свій час і життя.
Четверте покоління спирається на парадигму «важливості». Знати, що важливе, і робити це важливе, а не просто виконувати термінові завдання, – це найважливіше, що має вміти людина. Тоді вона зможе справді поставити найважливіші речі на перше місце.
Поки ви будете читати цей розділ, ми ще не раз попросимо вас ретельно розглянути ваші парадигми. Спираєтеся ви у своїй діяльності на парадигму терміновості чи важливості? Бо від цього залежать результати, яких ви досягаєте в житті. Мало хто з нас розуміє, як сильно терміновість впливає на наш вибір. Дзвонить телефон. Плаче дитина. Хтось стукає у двері. Насувається термін.
«Це потрібно мені негайно».
«У мене проблема, можеш приїхати просто зараз?»
«Ви запізнилися на зустріч».
Чи дозволяєте ви терміновим справам контролювати ваше життя? Пропонуємо вам зупинитися на хвильку і поглянути на деякі типові дії, до яких нас штовхає терміновість. Їх наведено в таблиці показників терміновості. Рівень відповідності до твердження вкаже вам, якою мірою парадигма терміновості впливає на ваше життя. Прочитавши кожне твердження, позначайте цифру на шкалі, яка відображає вашу відповідь.
Прочитавши