Ми уважніше розглянемо кожен із цих елементів, щоб краще зрозуміти, чому деякі заняття приносять стільки насолоди. Володіючи цими знаннями, можна досягти контролю над свідомістю й навіть найнудніші моменти повсякденного життя перетворити на події, що допомагають особистості зростати.
Складна діяльність, що вимагає навичок
Іноді люди відчувають велику радість, захоплення без жодної видимої причини: це переживання може викликати випадково почутий музичний твір, мальовничий краєвид або спонтанне відчуття щастя, що приходить раптово. Але здебільшого оптимальні переживання виникають під час виконання певних дій, цілеспрямованих і обмежених правилами, – дій, які вимагають вкладення психічної енергії і які неможливо виконати без відповідних навичок. Чому це відбувається саме так, ми з’ясуємо пізніше. На цьому етапі досить зазначити, що так, здається, буває завжди.
Важливо наголосити, що «дія» не завжди є дією у фізичному сенсі, а «навички», пов’язані з нею, не обов’язково мають бути фізичними вміннями. Наприклад, у всьому світі одним із найчастіше згадуваних радісних занять є читання. Читання цілком підходить під наш опис, оскільки вимагає концентрації уваги й має мету, а щоб займатися ним, необхідно знати правила (в цьому випадку граматику мови, якою написано книжку). Уміння, необхідні для читання, охоплюють не тільки грамотність, а й здатність бачити за словами образи, співпереживати вигаданим персонажам, розпізнавати історичні та культурні контексти, передбачати повороти сюжету, аналізувати й оцінювати авторський стиль тощо. У цьому широкому сенсі «навичкою» можна вважати будь-яку здатність оперувати символьною інформацією, як-от: здатність математика виконувати подумки складні розрахунки або здатність музиканта поєднувати ноти в мелодію.
Ще одне універсальне радісне заняття – перебувати серед інших людей. Спілкування на перший погляд входить у суперечність із твердженням, що отримання насолоди від діяльності вимагає опанування певних навичок, бо, здається, не потрібні особливі уміння, аби пліткувати й жартувати з кимось. Але насправді потрібні, і багато сором’язливих людей знають, що той, хто почувається в товаристві незручно, боятиметься встановлення неформальних контактів і уникатиме компаній усіма силами.
Будь-яка діяльність відкриває людині можливості для дії, ставить перед нею завдання, що вимагає відповідних навичок для реалізації. Для тих, хто не володіє потрібними навичками, діяльність не є викликом – вона просто позбавлена сенсу. Фігури, розставлені на шахівниці, викличуть приємне хвилювання в шахіста, але залишать байдужим того, хто не знає правил гри. Для більшості людей прямовисна стіна Ель-Капітан у Йосеміт-Веллі – просто величезна кам’яна брила.