Підручники з керівництва й практичні порадники часто пишуть про самомотивацію як статичну рису нашої особистості або результат математичного аналізу неврологічного процесу, коли ми підсвідомо порівнюємо зусилля й винагороду. Проте науковці кажуть, що мотивація виходить за ці межі. Мотивація – це радше навичка, як-от вміння читати й писати, котрої можна навчитись і котру можна вдосконалювати. Науковці встановили, що у людей мотивація краща, якщо у них правильно організована практика. Нюанс у тому, кажуть дослідники, що треба зрозуміти: передумовою мотивації є віра в те, що ми керуємо нашими діями й оточенням. Щоб мотивуватися, нам треба відчувати, буцім ми керуємо ситуацією.
«Потреба керувати[21] – біологічний імператив», – написала група психологів з Колумбійського університету в часописі «Трендз ін когнітив саєнсиз» у 2010 році. Коли люди вірять, буцім вони керують, вони наполегливіше й напруженіше працюють. Назагал вони більш упевнені й швидше долають невдачі.[22] Люди, які вважають, що цілком володіють собою, живуть довше за своїх однолітків.[23] Цей інстинкт керування настільки важливий для розвитку нашого мозку, що немовлята, щойно навчившись самостійно харчуватися, починають чинити дорослим опір, хоча в протилежному випадку їжа простіше потрапляла б їм до рота.[24]
Прийняття рішень – один зі способів довести собі, що ми чимось керуємо. «Кожен вибір – нехай і невеличкий – посилює відчуття контролю й самоефективності», – написали колумбійські дослідники. Навіть якщо рішення не дає ніякої користі, люди хочуть мати свободу вибору.[25] «Тварини й люди віддають перевагу вибору перед не-вибором, навіть якщо з того вибору нема ніякої вигоди», – зауважив Дельґадо в статті, опублікованій у часописі «Сайколоджікал саєнс» 2011 року.[26]
З такого розуміння процесів постала теорія мотивації. Першим кроком до творення стимулу є надання людині можливості робити вибір, що викликає в неї відчуття автономності й самовизначення.[27] У дослідах люди більш мотивовані виконувати складні завдання, коли вони подаються як рішення, а не як команди. Тому кабельна компанія й загадує вам усі ті питання, коли ви замовляєте послугу. Коли вона запитує, що вас влаштує – електронний рахунок чи деталізований рахунок на папері, ультрапакет чи «платиновий», повний кабельний пакет чи передачі, замовлені на певні години, у вас буде мотивація сплачувати рахунок щомісяця.
«Вам знайоме відчуття, коли ви застрягли в заторі на автостраді й бачите, що ось уже можна буде проїхати, і вас це влаштовує, хоча знаєте, що додому ви потрапите не скоро? – спитав Дельґадо. – Це мозок збуджується через можливість керувати ситуацією. Додому швидше ви не потрапите, але почуваєтесь краще, бо у вас все ніби під контролем».
Це гарний урок для всіх, хто хоче себе або інших мотивувати, бо це нібито простий