Feng shui ja bagua: teadmiste ja töö iseendaga feng shui. Janno Seeder. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Janno Seeder
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Серия:
Жанр произведения: Эзотерика
Год издания: 2013
isbn: 9789985328996
Скачать книгу
vaheldumine ja muutumine. Tule abil luuakse uusi materjale ja võimalusi. Märgusõna on muutumine.

      Kui Puu põleb, saab Tuli energiat juurde, seega Puu toidab Tuld. Tule abil tehti alepõllundust, nii sai Maa jõudu juurde. Maapõues „kasvavad” metallid. Seega on Maa ja Metall loovas tsüklis. Vesi sisaldab palju metalle ehk mineraalosakesi. Ka hõbedast jooginõu puhastab Vett. Seega on Metall otsene Vee elemendi toitja ja Vesi on otsene toiteallikas Puule.

      Viie stiihia loova ringi eesmärk on leida energia, mille abil on võimalik lihtsate vahenditega kujunenud olukorda parandada ja inimese füüsilist, emotsionaalset ning vaimset enesetunnet turgutada. Kuid esineb olukordi, mil mingi element on liiga tugev või isegi domineeriv teise suhtes. Sellisel juhul tuleb tasakaalustamisse kaasata viie stiihia kontrolliv tsükkel. Siinjuures tuleb märkida, et kontroll ei ole tahtlik, vaid alateadlik. Kui Puu on liiga tugev, siis hakkab ta oma juurtega Maad nõrgestama. Eks me kõik oleme näinud, kuidas asfaldiga kaetud kõnnitee on puude juurte tõttu murenenud ja konarlik. Siin kontrollib Puu energia Maad. Liiga kuiv Maa imeb kõik Vee endasse ja ainult kõrb jääb järele. Maa stabiliseerib Vee liigset jõudu. Liiga kuum Tuli sulatab ka tugevaima Metalli, mille tulemusena muutub metall kergesti vormitavaks. Seega vähendab Tuli Metalli energiat. Liiga terav metallist kirves raiub ka jämeda Puu maha ja nii ei jätku Puul jõudu üha uuesti ja uuesti kasvama hakata. Metall hoiab Puu liiga kiire kasvu kontrolli all. Liiga palju Vett kustutab ka suure Tule ning järele jääb aurav ja suitsev pinnas. Seega jahutab Vee energia Tule jõudu.

      ELEMENTIDE TASAKAALUTUS

      Kuidas viie stiihia tasakaalutus meie igapäevaelus väljendub?

      Palju Maa energiat tekitab liiga asjaliku ja tõsise õhkkonna. Inimene võib muutuda raskemeelseks, tõsiseks ja sulguda endasse. Seevastu nõrk Maa element tekitab segadust, korratust, selguse ja sensuaalsuse puudumist. Loovat ja kontrollivat ringi lihtsustatul kujul appi võttes kasutame Maa energia tugevdamiseks Tuld ja nõrgestamiseks kontrollivas tsüklis olevat Puud.

      Palju Metalli tekitab vaimse jäikuse, suurendades kangekaelsust ja suutmatust töötada meeskonnas. Metalli energia puudumine soodustab otsustamatust ja tegevuste edasilükkamist, sest inimene ei suuda valida. Taas kord loovat ja kontrollivat ringi kasutades lisame Metalli energia tugevdamiseks Maad ja nõrgestamiseks kontrollivas tsüklis olevat Tuld.

      Palju Vett vähendab produktiivsust ja inimene muutub ülemäära avatuks ning vastuvõtlikuks. Vee energia puudujääk tekitab ärevust, stressi ja inimesed kalduvad rivaalitsema ning muutuvad sarkastiliseks. Loovat ja kontrollivat tsüklit appi võttes kasutame Vee energia tugevdamiseks Metalli jõudu ja nõrgestamiseks kontrollivas tsüklis olevat Maad.

      Palju Puu energiat võib tekitada ülekoormatuse tunde, inimese produktiivsus väheneb, ta muutub ebapraktiliseks, kuid samas pealetükkivaks. Puu elemendi vähesus nõrgestab inimese võimet maailmaga kontakti luua, kaob optimism ja eiratakse kohustusi ning reegleid. Loovat ja kontrollivat tsüklit kasutades lisame Puu energia tugevdamiseks Vee jõudu ja nõrgestamiseks kontrollivas tsüklis olevat Metalli.

      Palju Tuld kutsub esile rahutu ja impulsiivse käitumise. Selline inimene tegeleb korraga mitme asjaga, kuid tüdineb neist ruttu ega vii alustatut lõpule. Nõrk Tule energia vähendab suhtlemisvõimet. Sellise inimese emotsioonid on pigem melanhoolsed, ta nutab tihti ja on kohati isegi dramaatiline. Loovat ja kontrollivat tsüklit kasutades lisame Tule energia tugevdamiseks Puu (ka Tule) jõudu ja nõrgestamiseks kontrollivas tsüklis olevat Vett.

      Viie stiihia omavahelisest käitumisest, vastastikusest mõjutamisest, omadustest ja kasutamise võimalustest tuleb juttu edaspidistes peatükkides, kus tutvume lähemalt erinevate harmoneerimise ja aktiveerimise võtetega.

      KOKKUVÕTTEKS

      Algteadmised on taas kord üle vaadatud. Kas oskame kohe une pealt ette lugeda viis stiihiat ja nende omavahelised toetavad ning kontrollivad tsüklid?

      Selles peatükis vaatasime veel kord, mis on energia (qi) ja missugust mõju avaldab see meie tao’le (eluteele). Tuletasime meelde, missugused on universaalenergia omadused, mida tähendab yin– ja yang-energia ning kuidas need kaks energia erinevat omadust teineteist mõjutavad.

      Energiate naisalged (yin) ja meesalged (yang) kannavad endas viit peamist stiihiat, milleks on Maa, Metall, Vesi, Puu ja Tuli. Energiamängu tasakaalustamine vähendamise või aktiveerimise kaudu toimub eelkõige just viie stiihia omaduste abil.

      Enne kui astuda põnevasse bagua filosoofia mängu, tuleb aga vundament korda seada ja selleks ongi just viie stiihia ning yin– ja yang-energiate hea tundmine ning oskuslik kasutamine. See aga omakorda on otseselt seotud inimese kaheksa eluvaldkonnaga ehk bagua kaheksa tsooni teooriaga, millega tutvume juba järgmistes peatükkides.

      II peatükk

      BAGUA KAHEKSA TSOONI TEOORIA

      Selles peatükis vaatame lähemalt Feng shui filosoofilist poolt – valdkondi, mille abil on üles ehitatud elu inimeses, perekonnas, kollektiivis, ühiskonnas jne. Kui eelmine peatükk tutvustas Feng shui põhiprintsiipe, siis nüüd bagua kaheksa tsooni kirjeldamisel toome juurde mõisted ja seosed, mis toimivad kõikjal, ja see on põnev.

      Meie elutee kvaliteet sõltub sellest, missugune on meie teekonnal domineeriva energia (qi) omadused. Edukus ja rahulolu sõltuvad sellest, missuguseid omadusi kannavad meie kaheksat eluvaldkonda juhtivad energiad ehk Feng shui ’s tuntud bagua kaheksas tsoonis toimivad energiad. Analüüsi tulemusena võib selguda, et osas eluvaldkondades on qi liikumine harmooniline, osas mitte. Tänu uutele teadmistele on meil võimalik oma elu ja iseennast teadlikult juhtima hakata, võttes appi Feng shui ’s tuntud bagua kaheksa tsooni harmoneerimise võimalused. Selles raamatus peatume pikemalt teadmiste ja töö iseendaga tsoonil, kuid loomulikult vaatame üle kõik kaheksa tsooni.

      Paljud Feng shui raamatud käsitlevad baguat kui kodu energiakaarti. Loomulikult on kodu meile oluline, sest siin viibime suurema osa oma vabast, taastootvast ajast. Siin tahame me taastuda ja tunda ennast hästi, tunda ennast loovana ja arenevana. Tegelikult on bagua energiakaardi mõiste palju laiem. See on meie isiklik filosoofia, iseenda mõistmine, iseenda arendamine ja vajaduse korral ka parandamine. Bagua on meie igaühe sees. Bagua energiakaarti omab iga perekond, ettevõte, grupp, rahvus, riik jne. Ruumi kaasamine oma bagua energiakaardi aktiveerimiseks on igati loomulik, sest see aitab meie eesmärke paremini ellu viia. Seega rahakonn kodu rahanurgas ise meile õnne ja rõõmu ei too, pigem aitab soovi täitumisele kaasa mõtte aktiveerimine, mida me iga kord konna nähes käivitame. Viimast kinnitab ka Feng shui praktika põhimõiste „külgetõmme”.

      Bagua energiakaart koos sisu seletuse, stiihiate ja tsoonide nimedega.

      Bagua tähendus, mõistmine ja kasutamine on aja jooksul muutunud. Üldjuhul ei kuulu bagua mitte ühegi Feng shui koolkonna juurde, vaid moodustab omaette koolkonna ehk õpetuse. Sellest hoolimata kasutavad peaaegu kõik koolkonnad kas siis vanal või kaasajastatud moel oma tegevuses bagua teooriat, sest see aitab kaasa meie eesmärkide saavutamisele.

BAGUA SISU

      Järgnevalt on esitatud bagua kaheksa tsooni koos seletustega.

      Karjääri ja õigete valikute tsoon, VESI

      Karjääri ja õigete valikute tsooni tähendused: elutee, teekond, edusammud erialases tegevuses, akadeemiline karjäär, eluenergia, soojätkamise energia, ellujäämise strateegiate arendamine, hea ajakasutus, täpne orienteerumine elus, uute teede avanemine. Tsooni number on ÜKS ehk korraga saab olla ainult üks valik.

      Tsooni nimi on Vesi, hiinapärane nimi KAN, mis seostub sõltumatuse ja üksildusega. Inimene on sõltumatu tegema oma otsuseid, sest isiklikke valikuid ja otsuseid tulebki teha üksinda. See eluvaldkond ei ole