Tõde ja õigus. Anton Hansen Tammsaare. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Anton Hansen Tammsaare
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Серия:
Жанр произведения: Зарубежная классика
Год издания: 2013
isbn: 9789949942435
Скачать книгу
ei lähe kolliauku.”

      Ema nuttis ikka ägedamalt ja surus last omale vastu rindu.

      “Juku ja Kata on ka head lapsed,” ütles ta.

      “Kas nad tulevad pärast kolliaugust tagasi?” küsis Indrek.

      “Tulevad tagasi, rumal laps,” vastas Mari, omal oli aga kogu keha kramplikke tõmbeid täis.

      “Kas varsti?” päris poiss.

      “Varsti,” vastas ema.

      “Miks nad siis lähvad sinna?”

      “Jumala ingel kutsub.”

      “Ah see tiivadega?”

      “See tiivadega.”

      Poiss mõtles natuke ja ütles siis.

      “Kas Juku saab ka tiivad?”

      “Juku ka.”

      “Aga Kata?”

      “Kata ka.”

      “Siis nemad ka lendavad?”

      “Lendavad.”

      “Ja nõnda tulevad siis tagasi?”

      “Lennates tulevad tagasi.”

      “Ema, mina tahan ka lennata, mina tahan ka ingliks saada, tiivad külge ja…”

      “Minu rumal, rumal laps,” kallistas teda ema. “Mine nüüd teiste juurde mängima, kasva, küll siis saad tiivad.”

      “Kui olen suur, siis?”

      “Siis, siis,” kordas ema, vabastades end lapsest ja tema küsimusist.

      Oli hirmus tuisk, hingetuisk, kui Vargamäe Andres ja Mari oma Juku ja Kata maha viisid. Matusel oli Oru rahvas, Hundipalu Tiit oma eidega, Võlla Juhan, Kingu Priidu, Vihukse Anton ja saunarahvas. Kassiaru omi ei kutsutud, Aasemel, Ämmasool ja Raval olid lapsed raskesti haiged.

      Jälle olid Vargamäe Eespere kambrid nuttu täis. Nuteti siin ka Krõõda matusel, aga ei olnud see nutt midagi tänase nutu vastu, sest kes pidigi tol korral nii väga nutma. Andres ise oli siis omad suured nutud väljal kivi ääres nutnud ja katsus teiste ees enda üle valitseda. Lapsed olid alles liig väiksed, kui et oleksid võinud asja õieti mõista. Teised kõik olid võõrad ja nutsid siis ka enamasti sellekohaselt – et aga oleks nutetud. Kõige haledam süda oli siis ehk Sauna-Maril, kes imetas Krõõda mahajäänud poega, ja Oru Pearul purjus peaga, kui ta meelde tuletas õndsa Krõõda heledat “jaalt” sigade põssatamisel rukkist.

      Täna oli hoopis teine lugu. Mari oli üsna meeletu, sest tema ei matnud mitte ainult oma kahte last, vaid kogu oma minevikku kõigi tema arvatavate eksituste ja pattudega. Talle näis isegi, ka Jussi võttis ta tõelikult alles täna lehmalauda tagant kuuseoksast, et teda ühes lastega surnuaiale viia. Tänini alles kõndis ta varjuna Vargamäel, aga nüüd ehk rahuldub ta süda, lahkub siit jäädavalt.

      Teised matuselised, kes siin koos olid, ei nutnud niipalju Mari Jukut ja Katat kui iseoma lapsi, keda nad juba maha viinud või veelgi viia võivad, kui see nõnda peab olema. Et nad aga siia nutma olid tulnud, siis näis kõigile, nagu leinaksid nad tõepoolest Jussi ja Mari lapsi, kes puhkavad kirstus viimast und.

      Mäe Andres ise, kes luges ja laulis lastele, nagu oli ta lugenud ja laulnud ka Jussile endale, ei saanud kuidagi muidu, kui pidi aina silmi pühkima, sest muidu oleksid pisarad palveraamatu rikkunud.

      Isegi Kingu Priidusse, õndsasse vanapoisisse, hakkas üldine nutt, kuigi temal polnud lapsi matta ega naise elu pärast väriseda. Pühalikult istus ta soojamüüri ääres pingil, nagu hoiaks ta simlit põlvil mängimiseks “Mu elu Kristus ise”. Et tal aga, nagu ikka, kaks rätikut ja paks villane sall kaelas oli, siis pani soemüür tema näo higis varsti pisarlema ja nõnda ei teadnud keegi õieti, kas jooksevad Priidul pisarad suure kurbuse või soojamüüri, rätikute ning paksu salli tõttu. Igatahes sai aga ka Priidu osa kõrvenurga suurest nutust, mis nuteti Vargamäe Eesperes ja nõnda polnud sest suuremat lugugi, et tal omal polnud naist ega lapsi.

      Ainuke inimene, kes istus kuivade silmadega, oli Vihukse Anton. Selleks oli kaks mõjuvat põhjust: temal omal polnud veel ühtegi last surnud, ja enne kui teiste nutt jõudis temasse hakata, jäi ta Kingu Priidu, oma üleaedse kõrvale magama. Seega ei olnud temal nagu mingit tulu, et ta oli naisemees ja mitme lapse isa.

      Et nagu Vihukse Antoni puuduvat nuttu tasa teha, karjusid Vargamäe omad lapsed peaaegu krampides. Üksteise järele, vanemad ees, nooremad kannul, jooksid nad tagukambri sängi kobarasse kokku ja siin muutusid nutuhääled peagi kiljumiseks. Ei olnud eeskambris enam kuulda Andrese etteöeldud laulusõna ega tema lugemist. Marigi oma meeletuses pani seda viimaks tähele ja läks neid rahustama – läks aitas neil nutta, et saaks rutem jao täis. Peaaegu kogu palve aja olid nad kõik üheskoos kummuli sängis.

      Ühes puusärkide ja regedega, mis vaevalt, vaevalt läbi hange õueväravast välja pääsid, kadus Vargamäe hooneist ka nutt. Vaikis varsti laste kisa ja kuivasid ka saunatädi silmad, kes oli jäetud koduhoidjaks. Selle viimasega oli küll kõige imelikum lugu. Tema arvas nimelt, et Mari laste pärast ei ole kellegil põhjust nutta, kui aga Maril endal, sest nende surm on õige ja kohus. Ei või ju ometi olla, et niisugused teod, nagu on Mari teod, jääksid nuhtlemata, nii et peaks arvama – inimene võib siin ilmas kõik, mis süda kutsub. Iga tegu peab ometi oma palga saama ja Mari laste surm on Mari patupalk. Nõnda arvas saunatädi oma õiglases südames. Aga ometi ei saanud ta muidu, kui pidi teiste nutjatega kaasa nutma ja seda nii puhtast südamest, nagu inimese süda üldse puhas võib olla. Niisugune imelikult õiglane ja puhas süda oli Vargamäe saunatädil.

      Niipea kui matuselised olid läinud, koondus lastel, eriti suuremail, huvi hingetuisule, mis möllas väljas. Ei võinud olla midagi ilusamat ja veetlevamat kui see. Ilus oli teda läbi akna vaadata, veel ilusam oli temas kõndida ja kõige ilusam hingetuisuga kaasa joosta, juuksed sasis peas ja salkudena silme ees.

      Liisi ja Maret olid palunud, et neid kiriku juurde kaasa võetaks, sest nad tahtsid näha, kuhu Juku ja Kata pannakse ja kuidas nad pannakse, nii et teaksid ise ja võiksid ka teistele rääkida. Aga ei isa ega ema võtnud nende palvet kuulda, liiatigi veel tänase ilmaga. Nõnda pidid nad nüüd sellega leppima, et võisid ühes väiksematega läbi akna lumemöllu vaadelda. Aga sellest sai varsti himu täis, pidi midagi muud tegema, pidi selle hingetuisuga rohkem tegema kui ainult vaatlema.

      Salaja hiilisid Liisi ja Maret reiaalla – väiksemad ei tohtinud seda tähele panna –, ajasid seal ruttu, ruttu riided seljast maha, et said paljaks kui porgandid, ja jooksid siis taguvärava vahelt välja – suurde ja sügavasse lumehange, valgesse ja pehmesse, nii et aina lust vaadata. Suure hooga ja kilgates süstasid nad keset möllavat tuisku.

      Ah! Midagi veetlevamat ja suurepärasemat pole ei Vargamäel ega kogu ilmas, kui on niisugune salajane alasti lumme kargamine keset tormavat tuisku, eriti kui seda võib teha õhtul pimedas.

      Täna pidi seda pidu pühitsema südapäeval. Aga nõndagi oli see pööraselt hea peale seda üldist suurt nuttu. Üksteise järele pugesid kõik lapsed peale Antsu reiaalla, kus Liisi ja Maret tõmbasid end sootuks alasti, Annil jäi särk selga, kuna aga Andres ja Indrek pistsid riietes hange ja pöörlesid seal nagu jahusalves. Küll tahtsid vanemad väiksemaid takistada, aga kõik sündis nii suure õhinaga, et polnud selleks aega. Alles siis, kui poisid juba üleni lumised, hüüdis Liisi Maretile.

      “Lapsed teevad oma riided märjaks!”

      Samal ajal märkasid nad ka, et neil enestel juba külm ja et peab särgid selga ajama ning tuppa jooksma, sest muidu tõmbub keha kangeks. Ruttu, ruttu haarasid nad Andresel käest kinni, kahmasid oma riided pihku ning jooksid sisse. Alles nüüd märkas saunatädi, mis sündinud. Kohe hakkas ta Indrekut ja Andrest lumest puhastama ning tütarlaste ihu kuivatama, et võiks neile riided selga panna ja soojamüüri äärde asetada. Kõigepealt päkad vastu palavat müüri, see oli saunatädi arvates kõige parem külmarohi.

      Varsti istusidki kõik lapsed nagu pääsukese pojad ridastikku palava müüri ääres. Ja isa ning ema polekski ehk lumeskäimisest teada saanud, kui mitte Liisi ja Maret õhtuks poleks köhinud,