Viimane inimene Atlantisest. Aleksandr Beljajev. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Aleksandr Beljajev
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Серия:
Жанр произведения: Киберпанк
Год издания: 2013
isbn: 9789949504268
Скачать книгу
teadmisi.»

      «Aga keeldume siis ehitamast, keeldume ravimast, pronksrelvi valmistamast ja laevu tegemast – ja kuningas saab kohe aru, mis tähendab preestritega tülitseda.»

      «Nuga tahab keelduda terav olemast ja päike paistmast?» lausus naeratades arhitekt Kuntinashar. «Kas ei visata siis nuga minema ega süüdata lõkkeid, et sooja saada, kui päike kustub? Lähed liialt hoogu, Agushatsa. See on ohtlik tee!.. Aga mis siis, kui meietagi hakkama saadakse? Vaata seda tõusikut, orja Adishirna-Huanchat. Tema ei kogunud teadmisi kümnete tuhandete aastate jooksul nagu meie kast, ta kasvas üles poris, kuid suutis luua teoseid, mis väärivad jumalaid. Ta oli ori ja jääb orjaks – aga sellest hoolimata pean mina, suur Kuntinashar, kadestama seda poisikest! Jah, kadestama! Teie eest ma seda ei varja. Kui saabuvad võõramaalased, mis hämmastab neid siis kõige rohkem? Mitte minu majakas, vaid tema Päikesejumal, kelle peopesale me kõigi oma templite ja püramiididega ära mahume. «Kes on loonud selle ime?» küsivad võõramaalased. Ori. Mitte mina!.. Kuidas seda välja kannatada? Aga rahvarämpsu seas leidub palju selliseid nagu Adishirna. Hoiame neid poolloomalikus seisundis ja kaitseme sellega oma õigusi. Aga mis siis, kui nende varjatud jõud valla päästetakse?.. Sinu plaan, Agushatsa, ei kõlba kuskile…»

      «Aga mida siis teha?..»

      Tuleb ära koristada kuningas, kes pole meie meele järele.

      See mõte oli kõigi preestrite peas, kuid esimesena välja öelda ei julgenud seda ükski.

      Ja nad istusid äraootavas vaikuses.

      «Sina oled filosoof, Nugi-Esttsak,» rikkus vaikuse preester-arhitekt, «ütle meile, mida sa teeksid, kui su teed takistaks suur kivi?»

      «Selle ülesande lahendamiseks pole tarvis olla filosoof,» vastas Nugi-Esttsak, «isegi orjal jätkub selleks mõistust. Tõukaksin kivi jalaga kõrvale.»

      Preestrid vaatasid üksteisele otsa ja mõistsid sõnadeta.

      «Jah, aga kuidas seda teha?..» lausus mõtlikult arhitekt.

      «Vaat niimoodi,» näitas filosoof lihtsameelselt, oma sandaaliga libedatel plaatidel kaart tehes. Preestrid naeratasid.

      «Kui see oleks nii lihtne!» lausus arhitekt.

      «Aga see… pealihas,» pöördus astronoom Agushatsa poole, «millega seda ravitakse?»

      «Keedetakse tõmmis kaheteistkümnest mägirohust, mis tuleb korjata kuu loomise ajal koidikul.»

      «Kas midagi kangemat ei ole? Jah, kangemat! Et saaks selle pealihase kohe…»

      «On muidugi. Aga ehk annad siis ise selle «kangema» joogi kuningale, Elzair? Esimest lonksu sunnib ta võtma orja, teise annab mulle – siis alles joob ise.»

      «Milline nördimapanev usaldamatus preestrite vastu!..»

      «Lõpetame mõistujutud,» ütles Kuntinashar, «me mõistsime Huan-Atahuerahani surma!..»

      «Ajalugu tunneb selliseid näiteid,» hüüatas ajaloolane Anuguan, «kaheksa tuhat kakssada kakskümmend seitse aastat tagasi tapeti kuningas Abunartsalagan, viis tuhat kuusteist aastat tagasi toimus samasugune kuningatapmine «suure Atlantise hüvanguks». Nii ongi kirjas meie salaarhiivi kroonikaraamatus: «suure Atlantise hüvanguks».»

      «Kuid preestrid,» ütles Kuntinashar, «ei pea sellest tingimata ise osa võtma. Tuleb teha paleepööre. Olgu see kuninga venna Keletsu-Ashinatsaki kätetöö. Väikese Atsori vürstikese jaoks tundub väga ahvatlev maailma valitsejaks saada. Teda pole raske veenda selles, et tema on seaduslik pärija, kes troonist ebaõiglaselt ilma jäeti. Tõendite taha asi seisma ei jää. Võib appi võtta maagia ja astroloogia, see on sinu rida, Elzair. Meie abiga troonile tõstetud, saab temast meie kätes kuulekas tööriist. Kasutame vürsti saabumist Päikesepidustustele ja pühendame ta oma plaanidesse.»

      «See plaan on parem kui teised,» ütles Anuguan, poolsuletud silmadega paksuke vanamees. «Kuid siin on üks takistus: Keletsu-Ashinatsak sündis lamba südamega. Ta on loid, otsustusvõimetu ja kartlik. Vaevalt küll õnnestub meil teda sellisele teole kallutada… Mis siis ikka, proovime! Aga kui ei õnnestu, siis on minul üks parem plaan tagavaraks… Mul on andmeid, et orjade seas…»

      Ülestõstetavalt ukselt kostis kolm tugevat koputust. Preestrid vahetasid pilke, kõndisid kiiresti eri suundadesse ja tegid näo, et on süvenenud astronoomilistesse vaatlustesse.

      «Kolm koputust… Kuningas…» sosistas Elzair ja avas luugi. Sisse astus kuningas koos kahe heledapäise ihukaitsja ja preester Shishen-Itzaga.

      Kuningas uuris preestreid kahtlustavalt.

      «Peaaegu terve ülemkogu peab tähtedega nõu?» ütles kuningas iroonilise muigega.

      «Suur kuningas! Tähed kahvatavad, kui tõuseb päike!» leelutas Elzair õukondlikus stiilis laulvalt.

      «Koit on alles kaugel!» tõrjus kuningas külmalt Elzairi meelitava tervituse. «Koostage mulle horoskoop homse päeva kohta. Tahan teada, kas homsed pidustused, millele on kokku sõitnud kõik mu vasallid, lähevad hästi.» 5

      «Horoskoop on valmis, kolmekordselt võimas valitseja. Tähed on sulle soodsad. Siin see ongi: «Mina, Elzair, Poseidoni linna peaastronoom, kannan oma valitsejale kuningale ette. Tervitan teda ja soovin rahu. Olgu jumalad mu valitseja kuninga vastu armulised. Anu kuu kuuendal päeval asusime taevast jälgima ja nägime…»»

      Kuningas kuulas ja uuris kortsus kulmude alt karmilt kohalviibijaid.

      Preestrite näod olid läbitungimatud…

6. PÄIKESEPIDUSTUSED

      Öö oli lõppemas. Õhk muutus jahedamaks. Tähed kahvatasid. Tõusis hommikueelne tuuleiil.

      Tohutul väljakul, mille nõlvad idas järsakuna ookeani langesid, viimistlesid templiteenrid tõrvikute valgel kiirustades altareid. Kaunistustööd lõpetanud orjad võtsid maha redeleid, köisi, tugesid. Viimaks oli kõik valmis.

      Käes oli iga-aastane suur Päikesepüha.

      Poseidon valmistus selleks kuude viisi. See polnud üksnes religioosne püha. See oli demonstratsioon, mis pidi näitama kõigile kohalesõitnud alamkuningatele ja valitsejatele metropoli ilu, rikkust ja võimsust.

      Mäelt, Püha Künka juurest hakkasid käänulisel mägiteel paistma tuled, mis piki teed välja sirutusid ja kaardusid nagu pikk helendav madu. Öö vaikuses kostsid flöötide vinguvad helid, pronkskaarikute mürin, tohutute elevantide rasked ohked.

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

      1

      Enamiku pärisnimedest olen võtnud atlantide keelest. Kuid mõned nimed – Poseidon, Atlantis jt – on jäetud sellisesse kirjapilti, mis kujunes Platoni ajaks ja on kaasaegsetele rohkem tuttav.

      2

      Staadion – vanakreeka pikkusmõõt; Atlantise staadion võrdus 177,6 meetriga.

      3

      Atlantise


<p>5</p>

Atsor hukkus koos Atlantisega ookeani põhjas. Pinnale jäid vaid mäetipud, mis moodustavad nüüd Assoori saared.