Правознавство. Коллектив авторов. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Коллектив авторов
Издательство: Фолио
Серия:
Жанр произведения: Юриспруденция, право
Год издания: 2014
isbn: 978-966-03-6568-1
Скачать книгу
Виборець голосує особисто. Він не може передавати свій виборчий бюлетень іншим особам.

      Відразу після закінчення голосування виборців на виборчій ділянці на підсумковому засіданні дільничної виборчої комісії здійснюється підрахунок голосів виборців. Протокол про підрахунок голосів виборців направляється до окружної виборчої комісії, а протокол окружних виборчих комісій – до ЦВК, яка визначає результати виборів.

      Обраним народним депутатам України за мажоритарним виборчим округом вважається той кандидат, за якого проголосувало понад 50 відсотків виборців, які були включені до виборчого списку і взяли участь у голосуванні. Що ж до обрання депутатів від політичних партій (за пропорційною виборчою системою), то право на участь у розподілі депутатських мандатів набувають кандидати в депутати, включені до виборчих списків партій, що отримали п’ять і більше відсотків голосів виборців, які взяли участь в голосуванні. Процедура розподілу таких мандатів є досить складною і залежить від виборчої квоти, яка визначається ЦВК.

      Рішення про реєстрацію обраного громадянина народним депутатом України приймає ЦВК.

      8.6. Конституційний статус народних депутатів України

      Виразниками суверенної волі народу у Верховній Раді України є народні депутати України, що обираються на п’ять років. Вони як суспільні й політичні діячі покликані виражати та захищати не тільки інтереси своїх виборців, а й суспільні, загальнодержавні інтереси, керуючись Конституцією України, законами України, а також своєю совістю.

      Народний депутат України здійснює свої повноваження на постійній основі. Він не може мати іншого представницького мандата. Статус депутата несумісний із будь-якою іншою діяльністю за сумісництвом з отриманням винагороди, за винятком викладацької, наукової роботи та літературної, художньої і мистецької діяльності у вільний від роботи час.

      Поки що йде становлення юридичної природи мандата народного депутата України. Досі немає однозначної відповіді на запитання, хто є депутат – уповноважений своїх виборців чи представник усієї нації. Визначають два види мандатів: імперативний і вільний. Принцип імперативного мандата передбачає право виборців надавати обов’язкові для депутатів накази, достроково відкликати депутатів; право депутатів – підтримувати тісні зв’язки з виборцями, виступати зі звітами перед ними.

      Вільний мандат передбачає відповідальність парламентарія не перед конкретними виборцями, а перед нацією, народом. За його наявності депутат не підлягає достроковому відкликанню, а також не зобов’язаний виконувати накази виборців. Нині мандат народного депутата України має змішану форму (у нього є ознаки як імперативного, так і вільного характеру).

      Форми діяльності народного депутата України знаходять свій вияв у роботі під час сесійного періоду та поза сесійним часом. У сесійний період народний депутат України бере участь у пленарних засіданнях Верховної Ради України, у засіданнях комітетів,