Відразу після закінчення голосування виборців на виборчій ділянці на підсумковому засіданні дільничної виборчої комісії здійснюється підрахунок голосів виборців. Протокол про підрахунок голосів виборців направляється до окружної виборчої комісії, а протокол окружних виборчих комісій – до ЦВК, яка визначає результати виборів.
Обраним народним депутатам України за мажоритарним виборчим округом вважається той кандидат, за якого проголосувало понад 50 відсотків виборців, які були включені до виборчого списку і взяли участь у голосуванні. Що ж до обрання депутатів від політичних партій (за пропорційною виборчою системою), то право на участь у розподілі депутатських мандатів набувають кандидати в депутати, включені до виборчих списків партій, що отримали п’ять і більше відсотків голосів виборців, які взяли участь в голосуванні. Процедура розподілу таких мандатів є досить складною і залежить від виборчої квоти, яка визначається ЦВК.
Рішення про реєстрацію обраного громадянина народним депутатом України приймає ЦВК.
8.6. Конституційний статус народних депутатів України
Виразниками суверенної волі народу у Верховній Раді України є народні депутати України, що обираються на п’ять років. Вони як суспільні й політичні діячі покликані виражати та захищати не тільки інтереси своїх виборців, а й суспільні, загальнодержавні інтереси, керуючись Конституцією України, законами України, а також своєю совістю.
Народний депутат України здійснює свої повноваження на постійній основі. Він не може мати іншого представницького мандата. Статус депутата несумісний із будь-якою іншою діяльністю за сумісництвом з отриманням винагороди, за винятком викладацької, наукової роботи та літературної, художньої і мистецької діяльності у вільний від роботи час.
Поки що йде становлення юридичної природи мандата народного депутата України. Досі немає однозначної відповіді на запитання, хто є депутат – уповноважений своїх виборців чи представник усієї нації. Визначають два види мандатів: імперативний і вільний. Принцип імперативного мандата передбачає право виборців надавати обов’язкові для депутатів накази, достроково відкликати депутатів; право депутатів – підтримувати тісні зв’язки з виборцями, виступати зі звітами перед ними.
Вільний мандат передбачає відповідальність парламентарія не перед конкретними виборцями, а перед нацією, народом. За його наявності депутат не підлягає достроковому відкликанню, а також не зобов’язаний виконувати накази виборців. Нині мандат народного депутата України має змішану форму (у нього є ознаки як імперативного, так і вільного характеру).
Форми діяльності народного депутата України знаходять свій вияв у роботі під час сесійного періоду та поза сесійним часом. У сесійний період народний депутат України бере участь у пленарних засіданнях Верховної Ради України, у засіданнях комітетів,