Nekromantijas kļūdas robeža. Edgars Auziņš. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Edgars Auziņš
Издательство: Автор
Серия:
Жанр произведения:
Год издания: 2024
isbn:
Скачать книгу
uzplaiksnīju savu erudīciju.

      Bet Elriks tikai uzmeta vieglu uzaci, atbildot un aizbildinošā tonī iecirta:

      – Neiesaisties, analfabēti, tēmā, kuru nesaproti!

      Es atkal apvainojos, bet biju slinks, lai strīdētos. Paskatīsimies, kurš no mums šeit ir analfabēts.

      Mēs kādu laiku gājām pa biezokni, tad nogriezāmies uz taciņas. Lupatu zābaki kājās bija diezgan nolietoti, īpaši pēc vakardienas piedzīvojumiem. Un tagad krekls vairs nešķita liels un omulīgs. Un mēs turpinājām staigāt un staigāt. Paskatījos apkārt, lai nepalaistu garām īsto brīdi. Elriks gāja uz priekšu, es nedaudz atpaliku. Viņš pat neatskatījās. Un tad, netērējot laiku, es metos malā. Protams, es joprojām neesmu aizmirsis, ka, tāpat kā vakar, viņš mani atradīs. Bet tas nenozīmē, ka nav vērts mēģināt! Ja es to atradīšu, es atkal aizbēgšu. Tad atkal un atkal. Līdz viņam kļūst garlaicīgi.

      Taču noskrējusi tikai dažus soļus, es pēkšņi sastingu vietā. It kā priekšā gaiss būtu lokans gumijas: nav ko sist, bet virzīties tālāk kļūst arvien grūtāk, tu iestrēgsi. Bet es, zobus sakodis, mēģināju izlauzties cauri neredzamajam lamatam.

      – Ko tu dari? – Tajiška mierīgi jautāja.

      – Es bēgu! – noteica acīmredzamo.

      – Uz kurieni tu skriesi? Tu zvērēji burvim, ka nebēgsi.

      Viņas gludā balss apvienojumā ar viskozo telpu visu padarīja skaidru. Zvērests! Tie nebija tikai vārdi un ne vienkāršs klikšķis deguna priekšā! Šis tārps mani tā piesējis pie sevis! Tayishka bija dusmu piepildīta līdz vēlmei nolādēt: kāpēc šī odze nebrīdināja?! Vai jūs sēdējāt un mierīgi skatījāties, kā es sev uzvilku virves? Bet dusmas acumirklī pārgāja bailēs… Par ko es parakstījos?! Un kārtējais niknuma vilnis apskaloja bezvārdu, bezjēdzīgo, stulbo Taišku, kura absolūti neko nedara, lai mūs abus glābtu!

      Viņa gaudoja nolemtībā – ļoti klusi un tikai tāpēc, ka tas bija vajadzīgs viņas ciešanu pilnajai nervu sistēmai. Tad viņa atskatījās. Elriks stāvēja uz celiņa, salicis rokas uz krūtīm un klusībā gaidīja, kad man atnāks visu mēģinājumu veltīgums. Viņš pat nesmējās! Situācija, kurā es atrados, bija tik smieklīga, ka izraisīja viņā apjukumu, nevis jautrību! Sasodīts…

      * * *

      Es kaut kā izkustināju kājas, atgriežoties uz taciņas. Es nemaz neesmu pieradis atrasties situācijā, kurā man nav nekādas teikšanas. Tayishka pilnībā nomocīts:

      – Tas ir labi, Ol, labi. Nedaudz kalposim nekromantam, un tad viņš palīdzēs mums abiem. Kādēļ gan nepalīdzēt labam pakalpojumam? Viņš jūs nosūtīs uz jūsu iecienītāko intensīvās terapijas nodaļu, bet viņš atstās mani šeit. Un, ja nekromants ir laipns, tad es palikšu pie viņa, pateicībā strādāšu vairāk nekā jebkurš cits…

      – Kā ar Dmitriju Aleksandroviču? – dusmīgi jautāju. «Vai jūs tiešām nevēlaties viņu atkal satikt kā atvadas?»

      Viņa gurdeni nopūtās. Nē, paskatieties uz viņu: viņa izdomāja sev mīļoto un tagad ir skumji. Un tas, ka šobrīd viņu un mani ved uz to, ka neviens nezina, kur tiek aizvests, ir muļķības, nav viņas emocionālo pārdzīvojumu vērts.

      Tālumā stiepās pilsētas mūri. Galvaspilsēta, kā es pats sapratu un kā apliecināja Taiška, no tāda attāluma atgādina viduslaiku Eiropas pilsētiņu. Nekromagu, zagļu princešu un citu ļauno garu akadēmija atradās tālumā, tieši aiz meža, kuram gājām garām. Taču mēs nedevāmies uz pilsētu – Elriks krustojumā nogriezās pa labi. Es negribēju uzdot jautājumus, bet, tuvojoties mērķim, es pamazām sāku uztraukties.

      Nekromanta māja vai pareizāk saukta par tās īpašumu nelīdzinājās rāpojošai viduslaiku pilij. Un tas ir tieši tas, kas zemapziņā tika gaidīts. Nekas tamlīdzīgs. Diezgan skaista ēka no attāluma, pāris stāvu augsta, kas atrodas zemā teritorijā, bija milzīga un nemaz nebiedējoša. Un viņa priekšā esošais ziedošo ābeļu dārzs nepalīdzēja situāciju saasināt. Vienīgais, kas mani traucēja, bija augstais žogs. Jo tuvāk nācām, jo vairāk tas slēpās, un bez ziedošajām ābelēm un diezgan patīkamā izskata savrupmājas palika tikai bezgala augsts žogs. Kāpēc, varētu jautāt, māju norobežot ar tādu aizsardzību, ja nav ko slēpt? Un ja tas nav veids, kā novērst neuzmanīga sulaiņa vai nejauša viesa bēgšanu. Šīs domas nevarēja neuztraukties, un gaidāmā tikšanās vēl nesolīja neko jautru.

      Pie vārtiem stāvēja sargi – divi vīrieši, kuri atpazina Elriku un vienaldzīgi pamāja viņam ar roku. Protams, nelietis nemeloja, vismaz par to, ka viņš šeit strādāja nepilnu slodzi. Vārti ar čīkstēšanu atvērās, ielaižot mūs iekšā. Nolaidusi galvu, es steidzos panākt Elriku un centos ignorēt skatienus. Tomēr mans izskats atstāja skatītājiem tiesības vismaz būt pārsteigtiem.

      Un vēl viens izbrīns: šur tur iekšā bija cilvēki. Vieni strādāja dārzā, citi slaucīja celiņus. Tas vismaz deva cerību, ka zvērības šeit nenotiek visu laiku. Vai nav iespējams apmācīt tik daudz cilvēku klusībā vērot zvērības? Vai arī es tikai mierināju sevi ar šo domu. Tayishka, kas ilgu laiku bija klusējusi, pēkšņi čukstēja:

      – Es baidos, Ol… es nesaprotu, kāpēc man ir tik bail…

      – Jā. Laicīgi – man nebija viņas žēl. «Tas ir pat dīvaini, ka jums bija bail tagad, nevis pēc tam, kad no jums tika nogriezts trešais gaļas gabals.»

      – Bet nekromanti var būt laipni, vai ne? – Viņa mani nemierināja, viņa mierināja sevi.

      – Varu derēt, ka tādi ir. Tāpēc viņus sauc par nekromantiem, kas tulkojumā no sengrieķu valodas nozīmē «labsirdīgs filantrops».

      – Kurš ir labsirdīgs?

      «Tev vajadzētu paklusēt, Tanjuka.» Ar jūsu palīdzību mēs nokļuvām šajā nekārtībā.

      Elriks satvēra mani aiz rokas un pavilka uz priekšu. Mājā, kur sākumā bija milzīga un mājīga viesistaba, tad kaut kādā gaitenī – jau drūmāks, cits gaitenis, pēc pagrieziena vēl viens, un beidzot iegrūda priekšnamā. Arī milzīgs, bet tam nav nekāda sakara ar pirmās istabas komfortu. Apkārt pelēkas akmens sienas, akmens galds un akmens krēsli. Un ne dvēseles. Kamēr es skatījos apkārt, aiz manis atskanēja durvis. Es strauji pagriezos, bet aiz manis stāvēja tikai smaidošs Elriks.

      «Šo ir labvēlība, ko man lūdza mans brālēns Sciacca kungs.»

      – ES redzu. Labi darīts, Elrik. Es tevi gaidīju, Tayishka. Laiks atmaksāt parādus.

      Un tikai pirms sekundes nebija neviena, no kurienes tagad atskanēja balss. Bet es nepagriezos – es sastingu. Mūsu kopīgā apziņa ar Tayishka uzreiz izveidoja attēlu. Dmitrijs Aleksandrovičs, ļoti līdzīgs nekromantam no bērnības… Nekromants, kurš pirms vairāk nekā divdesmit gadiem reģistrēja Taišku kā parādnieku… Un šī balss, pārāk līdzīga Dmitrija Aleksandroviča balsij… Es precīzi zināju, kura seju, ko es redzētu, kad es pagriezos. Un man ir vienalga, ka Elriks aprakstīja kādu vecu vīru. Kā es varu zināt, kā viņi šeit uztur savu jaunību?

      Bet, kamēr viņi runā, ir laiks nākt pie prāta.

      – Cik es tev esmu parādā par šo pakalpojumu, Elrik?

      «Trīs simti monētu, Sciacca kungs, kā norunāts,» mans sagūstītājs pasmaidīja vēl platāk.

      «Mēs vienojāmies, ka jūs pieskatīsit savu brālēnu un noteikti būsiet tuvumā, kad viņam būs nepieciešama palīdzība.» Mēs vienojāmies, ka jūs nekavējoties informēsit mani par jebkuru sniegto pakalpojumu un neizsvērsiet citas iespējas. Un mēs nepiekritām, ka tu nesīsi savu atradumu pa mežiem.

      Varbūt nekromants varēja lasīt domas vai vienkārši labi pazina