У деяких культурах – де індивідуалізм відіграє найважливішу роль – такий «рятівний шлях» ніхто не створив би. Дуже багато водіїв не мали б достатньо нунчі, щоб зрозуміти дії інших. Або вони помітили б, як деякі автівки паркуються біля стіни, і подумали б: «Що ці йолопи роблять? О, чудово, дорога вільна, я цей тунель миттю проскочу! Ура!» І в тому, що бригада швидкої допомоги не змогла під’їхати до місця аварії, були б винні саме вони. Вітаю, убивці!
Для багатьох з нас слово «колективізм» лайливе. Дехто, мабуть, аж скривився, прочитавши його, або згадав стару радянську пропаганду. Проте не хвилюйтеся: нікому не треба відмовлятися від індивідуалізму. Потрібно лише визнати, що кожен із нас – частина соціуму.
Наступного разу, коли ви прийдете на якусь спортивну гру або ж дивитиметеся її по телевізору, зверніть увагу на миттєвості, коли вболівальникам, здається, одночасно спадає щось на думку: наприклад, під час турнірів з бейсболу в США або чемпіонату світу з футболу під егідою ФІФА вболівальники «пускають хвилю» («ла-ола»), швидко встаючи й сідаючи, сектор за сектором, щоб створити ефект хвилі на стадіоні; або на чемпіонатах з регбі вболівальники можуть раптом заспівати пісню «Swing Low, Sweet Chariot»[19]. Хто каже вболівальникам, що зараз саме та мить у грі, коли варто почати це робити? І як ці практики поширилися? Ніхто не знає. Ці приклади свідчать, що ми в будь-якому разі існуємо в колективі. Узагальнюючи, можна сказати, що наша поведінка впливає на інших, подобається це нам чи ні.
Мета не в тому, щоб звільнитися від упереджень – насправді, це неможливо, адже когнітивні упередження обумовлені вродженими структурами нашої психіки. Проте їх усвідомлення допоможе вам віднайти шлях до нунчі. Так звана усвідомленість – це не просто модне слівце, яке всім уже остогидло. Завдяки усвідомленості ви налаштовуєте свій мозок на значні зміни, які допоможуть вам кардинально поліпшити своє життя.
Невеличкий тест
Жартую! Тесту після цієї глави не буде: подолання упереджень ґрунтується на вільному світосприйнятті, яке формується завдяки готовності ставити правильні запитання, а не завдяки фіксації на правильних відповідях! Інакше кажучи, запитання – це і є відповідь.
Розділ 4. Брак нунчі, або Як утратити друзів і відштовхнути людей[20]
Ллойд (у виконанні американського комедійного актора Джима Керрі): Який шанс у такого хлопця, як я, і такої дівчини, як ти… бути разом?
Мері: Не надто високий.
Ллойд: Не надто високий – це один шанс на сто?
Мері: Я сказала б, один на мільйон.
Ллойд: Тобто ти кажеш, що у нас є шанс?
Будь-який кореєць скаже вам, що про нунчі думаєш зазвичай тоді, коли його бракує, а не тоді, коли його вдосталь.
Люди,