Neem. Juha Hurme. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Juha Hurme
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Серия:
Жанр произведения: Контркультура
Год издания: 0
isbn: 9789985352021
Скачать книгу
hundist koera 15 000 – 25 000 aastat tagasi. Oli nutikas temp pöörata ja taltsutada põline vaenlane omale sõbraks ning võitluskaaslaseks muu hulgas tema enese esiisa võsavillemi vastu. Koerast sai kähku oluline jahipidamistehnika osa ja võrratu häiresignalisatsioon. Omaniku seisukohast meelepärastel isenditel lasti omavahel sigida ja nõnda oli aretamistööga otsa peale saadud. Ühtlasi õppisid koerad omal kombel inimest ära kasutama.

      Koerte ja inimeste vähemalt 15 000 aasta vanune kambajõmlus on oma kestuselt ja loomult ainulaadne kahe liigi sümbioos maakeral, ja omamoodi tontlikku kinnitust selle kohta annavad kas või nood hauakivide ja küünaldega koerte kalmistud. Selles on mõlemapoolset mõistmist, sõltuvust, kasusaamist, tunnet ja indu.

      Inimeste ja loomade sarnasus on möödapääsmatu, kuna meie juured on ühises evolutsiooniajaloos. Evolutsiooni mõõtkavas on inimene väga noor liik. Zooloogia on alati ühtaegu ka antropoloogia ja vastupidi, inimeseteadus on loomateadus.

      Piiritõmbamine teadvustatu ja teadvustamatu vahel on kriunakas tegevus. Inimene ei ole sugugi ainus loomaliik, kellel on teadvus. Kõigil imetajatel ja lindudel ning mõnel muulgi elukal on sääraseid aju ja närvikava struktuure, mis teadupärast tingivad teadvust, emotsionaalseid seisundeid ja tahtlikku tegutsemist. Paljud inimese tunded sünnivad sügavates ajusoppides, mis on oma ehituselt ja talitluselt samasugused kui teistel imetajatel. Suurim erinevus inimese ja teiste imetajate ajustruktuuris seisneb selles, et meil on ebatavaliselt suur ning kääruline neokorteks ehk hilisajukoor. See on meie ratsionaalse aru ja kontrolli kodu.

      Maakera tänapäevane rahvastik on niisiis pärit viimasest, 60 000 aasta tagusest levikust Aafrikast põhja poole. Me kõik oleme suhteliselt väikese, arvatavasti Ida-Aafrikas elanud hordi järglased. See seltskond ristus oma põhjamaistel rännuteedel neandertallaste, Denissova inimeste ja teistegi taanduvate ning peagi väljasurevate inimtüüpidega, saades sel kombel oma kubemepanka kasulikke geene.

      Pärast seda, kui 11 000 aastat tagasi Weichseli jääaeg lõplikult läbi sai, on maakeral viimaste aastakümneteni välja valitsenud inimliigile eriti soodsad, püsivad ja ennustatavad ilmastikuolud. Hämmastav küll, et just sellel perioodil oli maakeral oletatavasti kõige rohkem erisuguseid keeli ja kõige variaablimat lora. Keel on kohalik nähtus ja nendel aegadel elas inimkond, ligikaudu 5 miljonit isendit, omaette väikeste hõimudena küttides ja korilusega tegeldes. Maaharimine ja kasvavad kogukonnad tekitasid asulaid ning vajaduse ühise keele järele, nii et väiksemad keeled hakkasid sulanema suurematesse.

      Evolutsioonis tuntud mehhanismid kehtivad ka keelte arengus. Sugupuud ja väljasurnud sugupuud esinevad ka keeltes, mis ei püsi oma eluajal iial ühesugusena, vaid libisevad lõputute vahevormidena uutesse vahevormidesse. Isegi kirjaoskus ei ole suutnud keeles sisalduvat plahvatuslikku muutumis- või elujõudu kammitseda, olgugi et suudab selle teatud perioodi materiaalse jäljena talletada.

      Pärast viimast jääaega hakati praeguse Iraagi, Süüria ja Türgi õitsvatel ja kõikvõimalikust umbrohust haljendavatel kobeda mullaga aladel tegutsema hoopis uute võtetega. Ilus taim tõmmati koos juurtega maast välja ja istutati ümber paremasse paika jõekääru. Kitkuti selle kõrvalt ülearune rohi ära. Saak koristati ja maha pandi vaid suuremad terad. Esimest korda juhiti teiste liikide evolutsiooni. Või siis teist korda; juba varem oli sama tehnika abil tehtud hundist koer, eelistades üksnes paslikke eksemplare.

      Maad on haritud 10 000 aastat. Põlluharimise ja selle peatse saatja, loomakasvatuse ehk karjanduse head küljed olid tohutud. Ei tarvitsenud enam ringi traavida ja korilusega tegelda, vaid panustati mõne tulusa taime- ja loomaliigi ohjamisse. Võidi kuskil kanda kinnitada ja headel aastatel hakkas toitu varuks kogunema. Oli aega ning jaksu agaramalt seksi harrastada. Põngerjate elumus- ja toitumusprotsent paranes. Kogukonnad kasvasid. Kõikidel ei olnud enam vaja toiduhankimises osaleda, mistõttu sugenes uusi ameteid, tekkis tööjaotus. Kogukond muutus kasvades mitmekesisemaks, selles kujunes sektoreid, hierarhiaid, võrgustikke ja valitsusi. Maksukogujad ja kaupmehed ei suutnud enam mälu järgi bisnisele pihta saada, nii et neil tuli välja mõtelda numbrid ja kirjatähed. Need on samahästi kui mälu tehniline jätk. Kirjandus sai alguse ülestähendustest ja matemaatika raamatupidamisest.

      Põlluharimine sündis just seal, kus ta sündis, sest Lähis-Idas juhtusid olema paremad tingimused ja sobiv hulk rahvast õigel ajal õiges kohas. Seal kasvasid kõige paremad kõrs- ja kaunviljad, ja neid mugides kõndisid sealsamas ümbruses vabalt ringi vagurad, kodustamiseks sobilikud suuremat sorti imetajad. Ei siin tarvitsenud muud, kui hakata aga katsetama ja eksima, sellest õppima, katsetama uuesti pisut parema tulemusega, ning selle loogikaga jätkata südilt mõningad aastatuhanded.

      Maaviljeluskultuuri kõrvalsaadusena leiutas inimkond maaomandi, stressi, töörügamise, ebavõrdsuse, orjuse, loomapiinamise, looduse rüüstamise ja looduse hävitamise. Mitte midagi ei saa jumalamuidu.

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

/9j/4AAQSkZJRgABAQAAAQABAAD/2wBDAAMCAgMCAgMDAwMEAwMEBQgFBQQEBQoHBwYIDAoMDAsK CwsNDhIQDQ4RDgsLEBYQERMUFRUVDA8XGBYUGBIUFRT/2wBDAQMEBAUEBQkFBQkUDQsNFBQUFBQU FBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBT/wAARCAJYAYMDASIA AhEBAxEB/8QAHwAAAQUBAQEBAQEAAAAAAAAAAAECAwQFBgcICQoL/8QAtRAAAgEDAwIEAwUFBAQA AAF9AQIDAAQRBRIhMUEGE1FhByJxFDKBkaEII0KxwRVS0fAkM2JyggkKFhcYGRolJicoKSo0NTY3 ODk6Q0RFRkdISUpTVFVWV1hZWmNkZWZnaGlqc3R1dnd4eXqDhIWGh4iJipKTlJWWl5iZmqKjpKWm p6ipqrKztLW2t7i5usLDxMXGx8jJytLT1NXW19jZ2uHi4+Tl5ufo6erx8vP09fb3+Pn6/8QAHwEA AwEBAQEBAQEBAQAAAAAAAAECAwQFBgcICQoL/8QAtREAAgECBAQDBAcFBAQAAQJ3AAECAxEEBSEx BhJBUQdhcRMiMoEIFEKRobHBCSMzUvAVYnLRChYkNOEl8RcYGRomJygpKjU2Nzg5OkNERUZHSElK U1RVVldYWVpjZGVmZ2hpanN0dXZ3eHl6goOEhYaHiImKkpOUlZaXmJmaoqOkpaanqKmqsrO0tba3 uLm6wsPExcbHyMnK0tPU1dbX2Nna4uPk5ebn6Onq8vP09fb3+Pn6/9oADAMBAAIRAxEAPwD9DNI+ IVv44hgibR9Yst8g8q/itmaOKTJAO7HHvkFcEg8V0+ia4HvbnS7yBbTUrXDEKuEnjY8TR+xPBHVW 4PUE/Lui/tA+JPDiiynv/N+yDyHiljVhxwpHGc4AyM+/09L8E/tC2/jLxJDp97oKRXcK70u1uFRU DcEEvjGcdM88UAevavp+oXNwhtp7c2r5S4guY87kK4wpHA5/vA+leWar4MvPh6bvSYtMXxJ8NtXd kuNMlbdLpbMDwobIeAnHA+ZOCM4xXZ2Oq65dancXUtlpaaTEXSzvxfmUg5UchVxtb3OVI7jBrqbP z7yzUXa28odWDiLJQjPHB9uoNAGL4Lghi8O2q2UL2StEGjiuCSyDgEFc+o6rwc5HWtE6RBcpqFhe SJe2d2CfscwB2RsMMvqVJyeemcdhWQYIPA09zeXFxcS6ZdTRR7rmcyLaZAQYyMqhITJzjJBPcm14 w8Jt4nsAbW9m0jVrfLWmoW5w0TehH8SHA3KeD9QDQBmar8MtN1u3t9OvZJr/AEFLSSxudFvgtxa3 cTD5fNVwcspA2tngcfT46+PX/BPyCyhk1P4apH5Gdx8K6rOyrnHK2d4SWiJxxHKWQnoV